Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Spotkanie samorządowców zrzeszonych w Związku Miast Polskich w Zduńskiej Woli

Spotkanie samorządowców zrzeszonych w Związku Miast Polskich w Zduńskiej Woli

zjazdPosiedzenie zarządu Związku Miast Polskich odbyło się w miniony piątek w Zduńskiej Woli. W wydarzeniu uczestniczyło siedemnastu gospodarzy polskich miast, między innymi prezydenci Sopotu, Ciechanowa, Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Mielca i Sieradza oraz burmistrzowie Śremu, Wołomina, Płońska i Lublińca.

 

To wydarzenie bez precedensu w tym mieście. Zabiegano o jego organizację od ponad dwóch lat. Nigdy wcześniej w historii nie gościło aż tylu włodarzy polskich miast. Było to szansa na wymianę doświadczeń w pracy samorządowej, a przy okazji, by gospodarz spotkania prezydent Konrad Pokora opowiedział przybyłym o zmianach, jakie realizuje w Zduńskiej Woli. I jednocześnie pierwsza, by pokazać miasto. Posiedzenie ZMP było pierwszym po okresie pandemii, w którym samorządowcy spotkali się osobiście. Ci, którzy nie mogli dotrzeć do Zduńskiej Woli, połączyli się z zebranymi w zduńskowolskim Ratuszu przez internet.
Czego dotyczyły rozmowy? - Ważnych tematów nie brakowało. Samorządowców szczególnie rozpala dziś dyskusja o podziale funduszy, które Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy. Te pieniądze mają pomóc nam wyjść z kryzysu po pandemii, ale też przygotować nas na kolejne, niespodziewane sytuacje.
Włodarze polskich miast oczekują, że rząd stworzy jasne, czytelne kryteria wsparcia dla polskich samorządów, które wskutek pandemii utraciły sporo dochodów. Niestety, głośno wyrażamy nasze obawy, o to, czy tak się stanie. Mamy bowiem złe doświadczenia z podziałem pieniędzy z krajowych tarcz antykryzysowych - podkreślał prezydent Pokora. Ta pomoc rządowa - jak dodał - popłynęła wcześniej głównie do samorządów zarządzanych przez polityków Zjednoczonej Prawicy. Zduńska Wola, ale również Łask, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk nie otrzymały ani złotówki. - Nie wiemy dlaczego, bo rząd mimo wielu wezwań nie wskazał kryteriów oceny składanych projektów. Nie stworzył też systemu odwoławczego. Przypominam, że rząd nie przyznał pieniędzy m.in. na przebudowę ulicy Jodłowej. Ten projekt miasto wspierało wspólnie z powiatem zduńskowolskim - nie krył oburzenia Pokora.
Zebrani nie kryli, że obecna polityka rządu PiS i rozwiązania przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego w tzw. Nowym Ładzie uderzają bezpośrednio w samorządy. Obniżenie podatków zmniejszy znacznie ich wpływy do budżetów miast i gmin, a to zmusi z kolei samorządy do ograniczenia inwestycji i odbije się negatywnie na jakości życia mieszkańców. Goście spotkania zaapelowali więc do rządzących, by większa niż obecnie część podatku PIT trafiała do miast. Na zarządzie Związku Miast Polskich odbyła się też dyskusja nad ważnymi dla samorządów zmianami prawa. Do grona członków organizacji przyjęto też kolejne miasta: Żarów, Otmuchów, Tuszyn, Pyrzyce, Muszyna, Koszyce i Kańczuga. Związek Miast Polskich zrzesza obecnie ponad 340 samorządów miejskich z całej Polski. Powstał w 1917 r. i funkcjonował aż do wybuchu II wojny światowej. Jego działalność reaktywowano po wyborach samorządowych w 1990 r. Zduńska Wola po okresie dwuletniej przerwy powróciła do członkostwa w ZWP w 2019 r.

(opr. KaMi S)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u