Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie Sp. z o.o. Z udziałem Sieradza

Powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie Sp. z o.o. Z udziałem Sieradza

SIMSIERJak informuje na swoim profilu na Facebooku prezydent Sieradza Paweł Osiewała, w Radomsku wspólnie z przedstawicielami samorządów Pabianic, Bełchatowa, Skierniewic oraz Radomska, podpisał akt założycielski spółki, która będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). W uroczystości podpisania umowy spółki SIM udział wzięli wicepremier, minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka oraz wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

 

Miasto Sieradz na przystąpienie do spółki SIM, czyli na wkład własny do spółki i objęcie w niej udziałów, otrzymało pod koniec maja z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa bezzwrotną dotację w wysokości 3 mln zł. Dzięki temu - jak informuje Paweł Osiewała - przy ul. Sikorskiego w Sieradzu najpóźniej do 2025 roku powstanie blisko 100 nowych mieszkań w ramach rządowego pakietu programów budownictwa społecznego. W pierwszej kolejności zadaniem spółki będzie opracowanie harmonogramu dla poszczególnych etapów realizacji inwestycji. Po rozpoczęciu funkcjonowania spółki SIM, każdy z samorządów we własnym zakresie będzie zgodnie z ustawą opracowywał kryteria przydziału lokali. Warunki zostaną określone w odpowiednich uchwałach Rad Miejskich, w których znajdą się również niezbędne dla mieszkańców do złożenia wnioski o przydział mieszkania. SIM-y - jak wyjaśnia prezydent Sieradza - to spółki, które w porozumieniu z samorządem będą budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem dla osób o najniższych dochodach. Mają one być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. SIM-y mają również zapewnić w przyszłości możliwość dojścia do własności mieszkania.
- Oczekiwane efekty wprowadzenia społecznej części pakietu mieszkaniowego w Sieradzu mają być silnym impulsem dla rozwoju sektora budownictwa wielorodzinnego w mieście, a przede wszystkich wsparciem dla rodzin, które chciałyby nabyć własne mieszkanie na preferencyjnych zasadach. Program nie tylko ma zachęcić sieradzan do pozostania w mieście, wywieranie wpływu na kształtowania jego przyszłości, ale daje również możliwość zwiększenia zainteresowania dla osób, które zadeklarowały chęć przeprowadzenia się do Sieradza, głównie za sprawą podjęcia pracy w mieście - dodaje prezydent. Jego zdaniem warto zwrócić uwagę, że SIM-y, to również konkretne wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, którzy poszukują mieszkań pracowniczych. Według danych GUS z 31.12.2018 roku wśród aktywnych zawodowo mieszkańców Sieradza 1.760 osób wyjeżdżało do pracy do innych miast, a 3.281 osób przyjeżdżało do pracy w Sieradzu spoza miasta – tak więc saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy wynosi na plus 1.521 i jest wyższe o 414 osób niż w analizowanych w tej dziedzinie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku.
Pokazuje to, zdaniem Pawła Osiewały, że Sieradz jest nie tylko dobrym i perspektywicznym miastem do pracy, ale również dobrym miastem do tworzenia mieszkań dla zatrudnionych w sieradzkich firmach pracowników, ale i ich rodzin, które w w najbliższych latach mogą spowodować napływ ludności do miasta, a co za tym idzie wzrost liczby mieszkańców i spadek pogorszenia sytuacji demograficznej miasta.

KaMi S

Fot. arch. pryw. Paweł Osiewała/FB

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u