Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wilki zaatakowały krowy na pastwisku w gminie Lututów

Wilki zaatakowały krowy na pastwisku w gminie Lututów

wilkifotekologiaplJak poinformowało Radio Ziemi Wieluńskiej, wczoraj burmistrz Lututowa Marek Pikuła potwierdził, że rano tego dnia jeden z rolników z Kłoniczek zgłosił w Urzędzie Miasta, że wataha wilków zagryzła mu trzy sztuki bydła w jego gospodarstwie. Kilka innych sztuk zostało również poszarpanych. I nie wiadomo, czy przeżyją, bo odniesione rany są groźne.

 

– Zagryzły bydło, a inne sztuki pozostałe zostały poszarpane przez wilki. W związku z tym wysłałem stosowny komunikat do naszych mieszkańców, ostrzegający, że pojawiły się wilki na naszym terenie. Myślę, że ten komunikat dotrze do sąsiednich gmin, bo ten problem pojawia się w regionie coraz częściej. I dlatego tutaj taka moja osobista prośba, aby zachować szczególną ostrożność. Apeluję do mieszkańców o szczególny nadzór nad zwierzętami gospodarskimi i unikanie spacerów po lesie oraz w okolicach terenów leśnych. Ostrzegam również, aby w przypadku kontaktu z wilkiem lub wilkami spokojnie oddalić się. Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt - apeluje burmistrz. Apel powinni sobie wziąć do serca grzybiarze, których w ostatnich dniach jest wielu w okolicznych lasach. Jak przekazał burmistrz Lututowa, sprawa została już zgłoszona odpowiednim służbom.
Przypomnijmy, że od 1998 roku wilki są chronione w całym kraju. W Łódzkiem potwierdzono już cztery duże, stabilne wilcze rodziny. Internauci z Łódzkiego donoszą, że wilki widziane były już w ostatnich tygodniach w okolicy rzek Pilicy, Warty, Rawki, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, czy Spały. Dwa lata temu widziano je także w Lesie Łagiewnickim w Łodzi. W 2019 i 2020 roku wilki szare (Canis Lupus) pojawiły się w lasach Nadleśnictwa Poddębice, między innymi w okolicach Uniejowa. Dowodem na obecność w lesie drapieżników tego gatunku były zdjęcia z foto pułapki. Na leśnym monitoringu zarejestrowano także ich obecność na terenie Nadleśnictwa Kolumna. Były widziane m.in. w Mierzącce, Róży, Dąbrowie oraz w Łasku-Kolumnie. Mieszkańcy Szadkowic - Ogrodzimia także twierdzą, że widzieli pojedyncze osobniki. Nie potwierdzają tego jednak leśnicy.

KaMi S

Fot. ekologia.pl

CO MA ZROBIĆ POSZKODOWANY PRZEZ WILKI:
- Według art. 126 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, za szkody wyrządzone przez wilki i bobry oraz żubry, rysie i niedźwiedzie odpowiada Skarb Państwa. Odpowiedzialność ta nie obejmuje utraconych korzyści. Oględzin i szacowania szkód, także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego – dyrektor tego parku. - Kwestię odszkodowań reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową. Według § 2 tego aktu wykonawczego, poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska albo dyrektora parku narodowego.
Do wniosku dołącza się m.in. kopię dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie, a w przypadku szkody wyrządzonej w pogłowiu zwierząt gospodarskich np. oświadczenie poszkodowanego, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest jego własnością. Odpowiednio do przedmiotu szkody może być to też, np. oświadczenie poszkodowanego, że powstała szkoda skutkuje zmniejszeniem przychodów z działalności rolniczej lub oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody. Więcej o tym, jak starać się odszkodowanie w podobnej sytuacji na: --> https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/na-jakich-warunkach-rolnik-otrzyma-odszkodowanie-za-szkody-wyrzadzone-przez-wilki-i-bobry/

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySzczęśliwi czasu nie liczą...

Żona do spokojnie zasypiającego po stosunku męża:
- Uuu...Tylko dwie minutki...? To raczej maleńko.
Mąż odwracając się do niej i uśmiechając się tajemniczo odpowiada:
- Kochanie, szczęśliwi czasu nie liczą...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u