Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ,,Cantilena'' - był taki chór w Sieradzu

,,Cantilena'' - był taki chór w Sieradzu

siostraalinaTo dzięki niej w 2002 roku przy klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu powstał chór,, Cantilena''. Założycielką a zarazem prowadzącą chór i dyrygentką była S. Alina Kulik, magister wychowania muzycznego, absolwentka Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. 13 października 2021 roku Rada Miasta Sieradza przyznał Siostrze Alinie tytuł ,,Zasłużony dla Miasta Sieradza. Ten honorowych tytuł otrzymała w trzydziestym dziewiątym roku służby Bogu i ludziom.

 

Dziś przypominamy nieistniejący już o czterech lat chór ,,Cantilena'', który przez 15 lat niemal regularnie śpiewał podczas liturgii w klasztorze oraz na zaproszenie w okolicznych kościołach i placówkach kultury. Wykonywał muzykę religijną i świecką, zwłaszcza kolędy i pastorałki. Był czynnie zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz renowacji XIII-wiecznego klasztoru, przy którym śpiewał, organizując koncerty, a także inne imprezy społeczne. Zespół wydał pięć płyt CD oraz dwie wideo, uczestniczył m.in. w następujących festiwalach i konkursach chóralnych: Przegląd kolęd pt. "Kolędy świata", organizowanym przez MDK w Sieradzu - Grad Prix, Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie - wyróżnienie, III Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy - Dyplom Brązowy, kilkakrotny udział w Dniach Kultury Chrześcijańskiej w sieradzkich kościołach i udział w XI Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, gdzie występował z Zespołem Instrumentów Dawnych Ars Nova oraz solistami. Na Międzynarodowym Festiwalu - Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w 2014 zdobył wyróżnienie.
Ważnym wydarzeniem dla chóru był udział w nagraniu promocyjnej płyty dla miasta Sieradza z utworami XVI w. Cypriana Bazylika, urodzonego w Sieradzu kompozytora, poety i drukarza. Płytę zatytułowaną „Cyprian Bazylik, dzieła wszystkie” chór ,,Cantilena'' nagrał w 2012 roku w kościele klasztornym z zespołami Ars Nova i Subtilior Ensemble. W tymże roku płyta był trzykrotnie nominowana do ogólnopolskiej nagrody ,,Fryderyk''. Chór dwukrotnie koncertował za granicami Polski: w Niemczech i Rosji. Reportaż TV Sieradz SF, zatytułowany ,,Cantilena w dziesięciolecie'' zrealizowali: Krzysztof Lisiecki, Kamil Kindela i Marta Piesyk.

(opr. lek.)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTwój grzech jest większy niż mój

– Byłem u spowiedzi…
– i…?
– Kapłan powiedział mi, że nie powinienem nigdy się z tobą spotykać, że od samego początku to było złe. Jesteś mężatką i nigdy nie powinienem się do ciebie zbliżyć…
– A powiedziałeś temu ,,kapłanowi'', że sam masz dwie żony: jedną kościelną, drugą ,,cywilną''?
– Nie, po co?! Przecież nie pytał!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u