Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Łask szykuje się do obchodów 600-lecia. Ogłoszono konkurs na pomnik Jana Łaskiego

Łask szykuje się do obchodów 600-lecia. Ogłoszono konkurs na pomnik Jana Łaskiego

PomnikfacebookW przyszłym roku Łask świętować będzie 600-lecie nadania praw miejskich. Według zachowanych, wiarygodnych źródeł miasto Łask zostało lokowane na prawie magdeburskim, takim, jakim cieszyła się już wcześniej Środa Śląska. Prawa miejskie otrzymał Jan z Łasku i Krowicy 2 września 1422 roku od króla Władysława Jagiełły, w obozie wojennym nad jeziorem Melnem na Mazurach.

 

Nowe miasto uzyskało tym samym przywilej uwalniający go od podporządkowania obcej jurysdykcji (zwierzchnictwa innych miast) oraz zwalniający je ze świadczeń na rzecz panującego. Jagiełło zezwolił także na odbywanie w Łasku cotygodniowych targów w poniedziałki i corocznych jarmarków w dzień Św. Franciszka, czyli 4 października każdego roku. Co ciekawe, to obecna nazwa Łask w gramatycznym rodzaju męskim powstała w późniejszym okresie, co potwierdzają zapisy w źródłach historycznych. W dokumentach występowały formy zapisu: Łasko w latach 1366, 1422 - czyli w czasie nadania praw miejskich oraz potem w 1510 roku, czy też Lasko, Laszko, Lassko (źródło: --> https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ask#Historia).
Przez dwanaście miesięcy 2022 roku w mieście będą organizowane wydarzenia uświetniające ten wyjątkowy jubileusz. Na ulicach pojawią się banery, flagi i plakaty. Samorząd chciałby, aby każdy, kto odwiedzi Łask w tym jubileuszowym roku nie miał wątpliwości, że ma miejsce świętowanie 600-lecia. Gmina Łask ogłosiła też konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektu pomnika (rzeźby) pn. „Ławeczka z Janem Łaskim” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%81aski_(prymas) ). Monument urodzonego w Łasku w 1456 roku, przyszłego arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski ma zostać odsłonięty podczas przyszłorocznych obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łaskowi.
W Łaskim Domu Kultury 6 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Honorowego Komitetu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Łaskowi. Komitet liczy 40 członków, a na jego czele stoi trzech współprzewodniczących: prof. Marian Marek Drozdowski - honorowy obywatel Łasku, Tobiasz Bocheński - wojewoda łódzki i Gabriel Szkudlarek – burmistrz Łasku. W komitecie znalazło się także wielu posłów prawicy z obecnej kadencji. Głównym celem spotkania - jak informuje Urząd Miejski w Łasku - było przyjęcie programu obchodów Jubileuszu. Burmistrz Szkudlarek powitał zebranych gości i omówił zaplanowany wstępny harmonogram wydarzeń. Członkowie komitetu także przedstawiali swoje pomysły i propozycje, które dodatkowo mogłyby uświetnić ten ważny dla Łasku jubileusz. Szczegóły są przez komitet dopracowywane, a podane mają być najpóźniej na początku przyszłego roku ( relacja ze spotkania dostępna jest w galerii na: --> http://lask.pl/content/600_lecie_asku_ruszy_y_przygotowania_0 )
A jeśli chodzi o konkurs na projekt pomnika Jana Łaskiego, to mogą wziąć w nim udział osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, krajowe i zagraniczne. Termin przysyłania wniosków zgłoszeniowych upływa 21 grudnia o godz. 13. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do udziału w konkursie, muszą potem przejść dwa etapy. W pierwszym składają opracowanie studialne - wybranych zostanie maksymalnie pięć najlepszych. W drugim etapie przygotowują projekty - do 28 lutego 2022 roku - spośród których zostanie wybrany ten najlepszy. Finałem konkursu będzie wykonanie ławeczki i umiejscowienie jej na placu gen. Jarosława Dąbrowskiego w Łasku. Szczegóły dostępne są na: --> http://bip.lask.pl/1388/199/06122021-r-konkurs-rzezbiarsko-architektoniczny-na-opracowanie-koncepcji-projektu-pomnika-rzezby-pn-laweczka-z-janem-laskim.html

Poniżej Zarządzenie Nr 262/2021 Burmistrza Łasku z dnia 10-11-2021 roku w sprawie powołania Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Łaskowi: Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372) oraz Uchwały Nr XXXV/468/2021 Rady Miejskiej w Łasku z dnia 20 października 2021 r. zarządzam co następuje:

§ 1. Powołuję Komitet Honorowy Obchodów Jubileuszu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Łaskowi w 1422 roku, w skład którego wchodzą:
1. Pan prof. Marian Marek Drozdowski - Honorowy Obywatel Łasku - Współprzewodniczący Komitetu
2. Pan Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki - Współprzewodniczący Komitetu
3. Pan Gabriel Szkudlarek - Burmistrz Łasku - Wiceprzewodniczący Komitetu Członkowie Komitetu:
4. Ks. Arcybiskup Senior Władysław Ziółek - Honorowy Obywatel Łasku
5. Pan Tomasz Rzymkowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
6. Pan Paweł Bejda - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
7. Pani Agnieszka Hanajczyk - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
8. Pan Dariusz Joński - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
9. Pan Marek Matuszewski - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
10. Pan Piotr Polak - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
11. Pan Paweł Rychlik - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
12. Pan Tadeusz Woźniak - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
13. Pan Maciej Łuczak - Senator Rzeczypospolitej Polskiej
14. Pan gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak - Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
15. Pan Robert Bartosik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Łasku
16. Pan Piotr Wołosz - Starosta Łaski
17. Pani Grażyna Błęcka-Kolska - polska aktorka teatralna i filmowa
18. Pan Stanisław Bordowicz - Radny Rady Miejskiej w Łasku
19. Pani Anna Doliwa – Prezes Lokalnej Grupy Działania "Dolina rzeki Grabi"
20. Pan Sylwester Florczak - Radny Rady Miejskiej w Łasku
21. Pan Leszek Głogowski - Kierownik Klubu 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
22. Pani Magdalena Kelnerowska - Dyrektor Łaskiego Domu Kultury
23. Pani Izabela Knul - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łasku
24. Pani Elżbieta Krawczyk - Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Łasku
25. Pani Jadwiga Kurkowska-Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury Promocji i Spraw Społecznych UM w Łasku
26. Pani Agnieszka Leśniak - Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 6 "Słoneczko" w Łasku
27. Pan Bogdan Lisiecki – Hetman Łaskiego Bractwa Strzelców Kurkowych
28. Pan Robert Łyżwa - Przedstawiciel Cechu Rzemiosł im. Jana Łaskiego w Łasku
29. Pani Janina Kielanowicz - Marciniak - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Łaskiej Róży
30. Pan Włodzimierz Nowicki - Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Łasku
31. Pan płk pil. Piotr Ostrouch - Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
32. Ks. kan. Piotr Pirek - Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Michała Archanioła w Łasku
33. Pan Grzegorz Rosiak - Kierownik Filii Łaskiego Domu Kultury w Kolumnie
34. Pan Przemysław Sadziński - Radny Rady Miejskiej w Łasku
35. Pan Jerzy Skorek - Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku, przedstawiciel przedsiębiorców
36. Pan Rafał Stasiak – Przedstawiciel Łaskiego Towarzystwa Kulturalnego
37. Pani Aleksandra Tarnowska - Przedstawiciel Uniwersytetu III Wieku
38. Pan Sławomir Tralewski - Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej
39. Pani Bożena Trocka - Dąbrowa - Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku
40. Ks. kan. Jarosław Wojtal - Dziekan Dekanatu Łaskiego.

§ 2. Zadaniem Komitetu Honorowego jest patronowanie wydarzeniom i ich koordynacja w związku z obchodami Jubileuszu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Łaskowi.

O historii Łasku więcej na: --> http://lask.pl/node/302

KaMi S

O Janie Łaskim, którego pomnik ma stanąć w Łasku, w formie ławeczki:
Urodził się w 1456 r. jako syn Andrzeja i Barbary z Rembieszowa (obecnie wieś w powiecie zduńskowolskim - przyp. siewie.tv), choć do niedawna sądzono jeszcze, że była to nieznana z imienia Skocka h. Nowina. Niewiele wiadomo na temat jego wykształcenia. Już jako siedmiolatek uzyskał sakrament bierzmowania oraz niższe święcenia kapłańskie. Pierwszym beneficjum, jakie posiadał, była altaria w wielkopolskich Skokach. W ciągu swego życia piastował szereg zaszczytnych godności kościelnych. Były to m.in.: kantorie poznańska i gnieźnieńska, kanclerstwo gnieźnieńskie, dziekania włocławska, dwie kanonie krakowskie, prepozytury poznańska i płocka. Karierę rozpoczął od pracy w kancelarii biskupa Krzesława z Kurozwęk, przed 1490 rokiem był już sekretarzem królewskim, natomiast w 1502 roku został mianowany najwyższym sekretarzem. Powierzano mu liczne misje zagraniczne (Wiedeń, Rzym, Flandria, Prusy, Węgry, Rosja). Będąc jednym z najbliższych doradców króla Aleksandra Jagiellończyka, odgrywał znaczącą rolę w kształtowaniu polityki państwa. 27 listopada 1503 roku został kanclerzem wielkim koronnym. Przyczynił się wówczas m.in. do przeprowadzenia inwentaryzacji Archiwum Koronnego. W 1506 roku wydano z jego inicjatywy tzw. Statut Łaskiego. Sprzeciwiał się tendencjom separatystycznym Litwy. Był zwolennikiem wzmocnienia władzy królewskiej. Arcybiskupem gnieźnieńskim został w 1510 roku. Uroczysty ingres do katedry miał miejsce 27 czerwca tego roku, przedtem metropolita złożył urząd kanclerza wielkiego koronnego. Jako arcybiskup gnieźnieński przeprowadził liczne synody. Z jego inicjatywy spisano w celach podatkowych księgę uposażeń „Liber beneficiorum”. Koronował dwie żony Zygmunta I Starego – Barbarę węgierskiego rodu Zápolyów oraz Włoszkę Bonę Sforzę. W latach 1513–1515 reprezentował Polskę na soborze laterańskim. Wyprosił wówczas u papieża tytuł „legata urodzonego” (legatus natus), który przysługiwał odtąd kolejnym Prymasom. Ponadto otrzymał bullę, na mocy której wyższe godności w polskim Kościele mogły piastować jedynie osoby pochodzenia szlacheckiego. Łaski dał się poznać jako hojny mecenas. Wysyłał młodzież na zagraniczne uczelnie. Był również propagatorem stylu odrodzenia. Wprowadził ujednolicenie liturgii. W Gnieźnie rozpoczął budowę nowego zamku arcybiskupiego. Erygował nowe parafie oraz wzniósł kościoły w Łasku i Skierniewicach (ze szpitalem). Zmarł 19 maja 1531 roku. w Kaliszu. Jego ciało spoczywało w nieistniejącej już kaplicy św. Stanisława, która znajdowała się na Wzgórzu Lecha, pomiędzy katedrą gnieźnieńską a tamtejszym kościołem kolegiackim św. Jerzego.

Opr. KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u