Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Potwierdzono tożsamość Józefa Dudaczyka – żołnierza wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej

Potwierdzono tożsamość Józefa Dudaczyka – żołnierza wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej

dudaczyk02Józef Dudaczyk – to już pewne. Instytut Pamięci Narodowej potwierdził tożsamość żołnierza Batalionu Obrony Narodowej „Wieluń II”. Ceremonia przekazania aktu tożsamości miała miejsce 22 lipca w Belwederze. Na wniosek rodziny, która nie mogła być obecna na uroczystości, dokumenty odebrali członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej’ z Wielunia.

 

Podczas uroczystości ogłoszono 30 nazwisk, osób, które zginęły w wyniku działań niemieckiego i komunistycznego terroru oraz czystek etnicznych- informuje Radio Ziemi Wieluńskiej. Do członków rodzin pomordowanych list skierował Andrzej Duda, prezydent RP:Niezwykle długo (…) pielęgnowali Państwo pamięć o swoich poległych i zamordowanych: ojcach, braciach, dziadkach, krewnych, nie mogąc zapalić znicza i zmówić modlitwy w miejscach ich pochówku, które pozostawało nieznane – napisał prezydent, zwracając się do bliskich zidentyfikowanych bohaterów – Przechowywali Państwo bezcenne pamiątki po nich w nadziei, że losy Polski się odmienią, nasz naród odzyska wolność i przywrócona zostanie sprawiedliwość. Dopiero po upadku totalitarnych imperiów i przeprowadzeniu koniecznych rozrachunków z naszą powojenną historią prawda zatriumfowała na fałszem i manipulacją. (…) Nie ulega już wątpliwości, że w suwerennej Ojczyźnie należy czcić zasługi i poświęcenie rodaków, których przez dekady znieważano i skazywano na zapomnienie: żołnierzy obydwu konspiracji, walczących przeciwko najeźdźcom i okupantom niemieckim i sowieckim oraz kontynuujących ich podziemną misję w latach powstania antykomunistycznego. Dziś oficjalnie przywracamy pamięć o kolejnych trzydziestu z nich. Wyrażam głęboką wdzięczność badaczom, dzięki którym doczesne szczątki naszych bohaterów są odnajdywane i mogą zostać pogrzebane godnie, z państwowym honorami. To wielkie i ważne dzieło, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej, zaowocowało zidentyfikowaniem łącznie już dwustu dwudziestu osób. Z serca dziękuję Państwu za tę ogromnie trudną pracę w służbie wolnej Rzeczypospolitej – zaznaczył.

Tak sprawę komentują członkowie SH BON z Wielunia:W dniu 22 lipca 2022 r. w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych żołnierzy poległych od totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. W uroczystości udział wzięli – przedstawiciel Prezydenta, Prezesi IPN, rodziny, przyjaciele, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji związanych ze zidentyfikowanymi żołnierzami. W tym uroczystym dniu na uroczystościach nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, którzy w imieniu rodziny odebrali notę identyfikacyjną kpr. Józefa Dudaczyka. W imieniu rodziny oraz członków SHBON z Wielunia dziękujemy władzom IPN oraz oddziałowi łódzkiemu IPN za ekshumację i przeprowadzenie badań. To była dla nas niezwykle ważna i wzruszająca uroczystość.

Nota biograficzna kpr. Józefa Dudaczyka (opracowanie IPN): Urodził się 11 września 1909 r. w Wieluniu. Ukończył Centralną Szkołę Podoficerską KOP w Osowcu. Wiosną 1939 r. powołano go do batalionu Obrony Narodowej „Wieluń II”. Poległ 2 września 1939 r. na polach Nowego Ochędzyna wraz z dwoma innymi żołnierzami, podczas zabezpieczenia odwrotu oddziału Obrony Narodowej po stoczonej bitwie z Niemcami pod Krajanką. Szczątki Józefa Dudaczyka zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie.

(Opr. KJB)

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u