Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA EMIGRACJI NA PLUS. MARIA SOBCZAK: ZAPUŚCIŁAM W CHICAGO KORZENIE

BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA EMIGRACJI NA PLUS. MARIA SOBCZAK: ZAPUŚCIŁAM W CHICAGO KORZENIE

274375523_10224940549934106_5221600454077345670_nW ubiegłym roku babki ze Zduńskiej Woli pokazały, że są na plus w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, sportowego oraz, że są po prostu przedsiębiorcze. Że nawet w trudnych czasach pandemii potrafią sobie radzić z przeciwnownaściami, nie zaniedbując przy tym dzieci i rodzin.

 

Po roku chcemy na siewie.tv pokazać sylwetki babek pochodzących ze Zduńskiej Woli, ale od lat już tu nie mieszkających. Rzojechały się po całym świecie: do USA, do Kanady, Holandii, czy Niemiec. Na pierwszy "rzut": Maria Sobczak. Zduńskowolanka, a właściwie karszniczanka. Obecne miesjce zameldowania: Chicago nad jeziorem Michigan w stanie Illinois.

siewie.tv: - Witam. Jaka pogoda w Chicago? Bo w Polsce upały odpuściły. Właściwie mamy już jesienną pogodę.

Maria Sobczak: - U nas teŻ. Temperatura 20 - 22 stopni Celsjusza i słonecznie, ale ciagle jeszcze parno. Klimatyzacja jeszcze pracuje.

siewie.tv: - Ale odpuszczając temat pogody powróćmy do głównego. Jak to się stało, że postanowiłaś wyjechać z Polski. Studiowałaś w Poznaniu anglistykę. Znajomi uważali, że jesteś niesamowicie zdolna do tego języka. Nie widziałaś szans dla siebie na kolejne lata w Polsce?

- Nie chcialam wyjeżdżać, mimo zachet ze strony taty i rodziny. Niestety, nie moglam znieść tej znieczulicy, ktora panowala wtedy w Polsce. Pamietam jak dzis, kiedy się zdecydowalam. Stałam na przystanku czekając na autobus, jak zwykle ponad godzinę. Podjechał tak pełny, ze kierowca, chcąc dać szansę czekającym pasażerom, stosowal metodę upychania: z otwartymi drzwiam ruszał powolutku i zaraz hamował. Siłą rzeczy, wszyscy w środku przesuwali się do tyłu robiąc miejsce dla wsiadajacych. Wtedy własnie stwierdzilam, ze dosyć mam życia w takiej rzeczywistosci.

siewie.tv - Czy liczyłaś na pomoc rodziny w pierwszych tygodniach pobytu w USA i czy wybór Chicago był właśnie tym spowodowany?

- Tak, zdecydowanie. Tato chciał, żebym przyjechala na studia. Babcia i ciocie też na mnie czekaly. Nigdy nie myslałam o przeprowadzce, bo Chicago to piękne miasto. Dużo się tu dzieje, ale nie czuję się tu przytłoczona ogromem budynkow i tłumami ludzi, jak np. w Nowym Jorku.

siewie.tv: - Jak odebrałaś wtedy polską dzielnicę Chicago tzw. "Jackowo" znane między innymi z polskich filmów, jak choćby "Kochaj albo rzuć". Polonijne media donoszą, że to już relikt przeszłości, o którym mówiono, że pracujący tam Polacy nawet nie znają angiielskiego. Prawda czy fałśz?

- Chyba kiedys to byla prawda. Jackowo z lat 70. i 80. już nie istnieje. Polacy rozproszyli się po całej aglomeracji. Ludzie się dorobili i wyprowadzili się na przedmiescia, do pięknych domow z ogrodami. Emigranci z lat 80. kształcili się i uczyli angileskiego. Nawet moj tato wstawał rano po nocnej zmianie i jechał na lekcje. Wielu skończylo studia, ratifikowało dyplomy. Ci, którzy nie chcieli lub nie mogli się kształcic, załozyli przedsiebiorstwa. Polacy są tu cenieni i szanowani.

siewie.tv: - Ja się żyło i żyje w Chicago w czasie pandemii?

- Na przedmieściu nie bylo problemu. Prace biurowe wykonywaliśmy w domach. Niczego nie brakowalo. Gorzej było z tymi, którzy pracowali w restauracjach i hotelach, kinach, itp. Na szcęście, rzad federalny stanał na wysokości zadania i udzielił szybkiej i konkretnej pomocy.

siewie.tv: - Założyłaś w USA rodzinę. Masz, o czym informujesz znajomych z kraju męża Amerykanina i syna Henryka. Jaki język jest tym dominującycm w domu?

- Niestety, tylko angielski. Mój mąż zna tylko kilka polskich zwrotow np. "poprosze jedno piwo", "stara baba", itp.

siewie.tv: - Rodzina, syn w Stanach to jedno. Ta stabilizacja jednak nie dała Ci zapomnieć o bliskich w kraju. Od 2000 roku szukasz wszelkimi możliwymi sposobami ustalenia, jak doszło do zaginięcia twojej mamy Haliny, która po twoim wyjeździe w Karszniach została tam i mieszkała w kolejarskim bloku (pisaliśmy o tym na siewie.tv w 2013 roku na: --> http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/1188-corka-szuka-haliny-sobczak-juz-13-lat). Miała do Ciebie i twojego taty doleciać do USA. Nie doleciała... Za dwa miesiące miną 23 lata od jej zaginięcia. W Polsce kryminalistyka przez te dwie dekady poszła bardzo do przodu. Powstał nawet zespół Archiwum X. Ma wiele udanych po latach ustaleń w sprawie zbrodni i zaginień. Czy nie chcesz skorzystać z pomocy tej policyjnej komórki?

- Jak najbardziej!! Policja regionu nic w tej sprawie nie robi. Nawet zaraz po zaginięciu mamy nie prowadzili intensywnego śledztwa. Nie rozmawiali nawet z ostatnią osobą, która widziała mamę. Śledczy, który przejął sprawę po kilku latach nawet nie zapoznał sie z aktami sprawy. Na pewno teraz dużo sie zmienilo. Na pewno się skontaktuję z zespołem Archiwum X. Może się podejmą śledztwa. Liczę na to bardzo.

siewie.tv: - Co byś powiedziała osobom, które teraz rozważają emigrację z Polski. Czy warto wybrać kierunek: USA?

- Mysle, ze tak. Polecam to osobom zdrowym i wykształconym. Tu nie ma świadczen i ulg. Trzeba zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne, które jest drogie, nawet gdy dopłaca pracodawca. Księgowi, lekarze, inżynierowie mają bardzo dobre zarobki i żyja dostatnio, mimo że ciężko pracują. Najważniejsze jest zdrowie, bo nie ma tutaj zwolnień lekarskich, rent i emerytur. Jesli ktoś choruje przez dlugi okres czasu, zostaje zwolniony z pracy i musi polegać na kilkumiesięcznym ubezpieczeniu, jeśli je wcześniej oplacał. Mało jest też płatnych wakacji. Wyjeżdża się na kilka dni. Trzytygodniowy pobyt w Polsce musiałam planować w pracy przez prawie rok.

- siewie.tv: Czego Ci brakuje z Polski?

- Mimo odleglosci, mamy dostep do polskich towarów, czasopism, ksiżąek, lekarstw, itp. Oprócz polskich sklepów, towary z ojczyzny są dostępne w kazdym mega-markecie. Nie brakuje kwaszonej kapusty, sylimarolu, czy culierków kukułeczek. No i żyjemy w czasach internetu, mediów społęcznościowych. Teraz ze znajomymi z kraju można w każdej chwili połączyć się przez skype'a. Odległość i drogie kiedyś rozmowy telefoniczne przestały być problemem. A i portale lokalne, jak wasz prezentują co się w Zduńskiej Woli i okolicy dzieje. Jestem zatem na bieżąco.

- siewie.tv: Dziękuję za rozmowę.

Fot. arch. prywatne Marii Sobczak

Linki do tamtych wpisów na: -->
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13415-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-magorzata-woniak-ludzie-ktorzy-mnie-znaj-mog-powiedzie-magosia-to-wietna-organizatorka-kochajca-prac-z-dziemi-i-modzie
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13388-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-agnieszka-grzegorzewska-z-latami-robi-si-bardziej-asertywna-stawiam-na-rozwoj-na-networking
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13363-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-jolanta-juszczak-qkiedy-dzieje-si-nie-po-mojej-myli-dla-mnie-to-lekcja-e-dzieje-si-po-co-cho-w-danej-chwili-tego-nie-rozumiemyq
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13331-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-joanna-wojcik-kobieta-pracujca-adnej-pracy-si-nie-boi
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13214-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-lilla-latus-poetessa-ze-wiatowym-przesaniem
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13273-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-anna-haapup-qnigdy-nie-jest-za-pono-eby-zaczq
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13181-babki-ze-zduskiej-woli-gdzie-diabe-nie-moe-tam-zenobi-radwask-pole
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13298-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-katarzyna-godlewska-siuta-qstaram-si-y-kadym-dniem-nie-wybiega-w-przyszo-q
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13140-mowisz-monika-smtek-czytasz-kocham-karsznice
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13091-qwierszeq-z-szuflady-sklepowej-debiut-literacki-bogusi-majkowskiej

287807108_10229826170698883_6171273372011777103_n

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u