Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Bez pieniędzy nie będzie nowego rentgena... Stary ledwo dyszy

Bez pieniędzy nie będzie nowego rentgena... Stary ledwo dyszy

rentgenCo najmniej 1,2 mln zł potrzeba na zakup nowego cyfrowego aparatu rentgowskiego dla szpitala powiatowego w Zduńskiej Woli. Obecnie używany ma już 15 lat, choć w tej placówce pacjentom służy od lat 10. Wcześniej przez 5 lat był użwany był w przychodni przy ul. Srebrnej.  
Zdaniem Dariusza Kapciaka dyrektora szpitala najwyższy czas na wymianę sprzetu. Obecny od czasu do czasu się psuje , a to powoduje dyskomfort pacjntów placówki i pracującego w pracowni RTG personelu. Miesięcznie z usług tej pracowni korzysta od 2,5 do 3,5 tys. osób, nie tylko pacjentów szpitala, ale także skierownych przez przchodnie z całego powiatu zduńskowolskiego.  
W ubiegłym roku sprzęt wykorzytsywany był, by obsłużyć pond 33 tys. pacjentów.
- Staraliśmy się o dofinansowanie zakupu nowego aparatu w technice cyfrowej z dotacji unijnej. Niestety, nasz wniosek nie przeszedł. Będziemy składać kolejny, ale to nie spowolni starań o zdobycie pieniędzy na zakup. Bedziemy starać się, aby część środków pozyskać od samorządów gmin, które wchodzą w skład powiatu. W latach poprzednich mogliśmy liczyć na ich wsparcie. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem - mówi D. Kapciak.
Starostwa, któremu podlega szpital, nie stać na tak kosztowny zakup. Szpitala - jak podkreśa dyrektor Kapciak - też samodzielnie nie stać na taki zakup. Pozostaje jedynie wsparcie gmin z powiatu!!! Samorządowcy rozumieją potrzebę i na pewno ją wesprą. Na ile, okaże się, kiedy zostaną uchwalone przyszłoroczne budżety gmin.
Henryk Staniucha nie ukrywa, że zdaje sobie sprawę z wagi tematu: - Wielu mieszkańców naszej gminy jest pacjentami szpitala. Wiem, że także korzystają z usług zduńskowolskich przychodni zdrowia. I od lekarzy podstawowej pomocy medycznej często mają skierowania na badania rentgenowskie. Zapewniam, że będę się starał przekonać radnych, aby nasz wkład w zakup nowego aparatu był zauważalny. Na pewno pomożemy jako gmina. Podobne deklaracje składa prezydent Zduńskiej Woli, Piotr Niedźwiecki. I on doskonale zdaje sobie sprawę, że gros pacjentów korzystających z pracowni RTG, to właśnie mieszkańcy stolicy powiatu. - Mamy w planie wsólne spotkanie przedstawicieli wszystkich samorządów z powiatu, z przedstawicielami starostwa oraz dyrekcji szpitala. Miasto nie zawiedzie w tej potrzebie. Ale muszę znać szczegóły, aby wniosek o dofinansowanie przekonał rajców miejskich. Ja uważam, że miasto powinno, a nawet musi włączyć się w ten zakup - dodaje P.Niedźwiecki.

Nowy cyfrowy aparat to też otwracie na internetowy obieg informacji. Dawid Wrąbel, technik RTG (na zdjęciu) nie kryje, że cyfrowy obraz, jaki na płycie będzie odbierał pacjent, to możliwość wysłania prześwietlenia do specjalistów w każdym zakątku kraju, Europy i świata.
- Zdarzały się takie sytuacje. Trzeba było tradycyjne zdjęcie wysyłać pocztą. To czasem zwłoka przykra dla pacjenta. Cyfrowy obraz to szybkość, prezycja. Doskonała jakość obrazu i przede wszystkim mniejsze napromieniowanie pacjenta podczas badnai - zachwala przydatność nowego aparatu rtg D. Wrąbel.
Dyrekcja szpitala liczy na to, że konkretne deklaracje finansowe od czterech gmin powiatu pojawią się najpóźniej do końca tego roku. Stary aparat rentgenowski może bowiem z ,,paść'' z dnia na dzień. Tak już się zdarzało. Kilkudniowe przerwy były dokuczliwe dla tysięcy pacjntów.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u