Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Julian, Janusz, czy...? Oto jest pytanie w kwestii imienia dla łaskiego dębu

Julian, Janusz, czy...? Oto jest pytanie w kwestii imienia dla łaskiego dębu

imie_dla_debuJest dąb Bartek, dlaczego więc i łąski dąb nie miałby mieć swojego imienia? Zwłaszcza, że czynione są starania, aby drzewo zostało uznane za pomnik przyrody. Z taką inicjatywą wyszedł w ubiegłym roku miejski radny Grzegorz Rosiak. Włodarze aprobują pomysł, a na stronie miasta pojawiła się ankieta dla mieszkańców. Mają zadecydować, czy dąb nosić będzie imię Julian czy Janusz. Czas na głosowanie mija 15 lipca.

Ze względu na szczególne walory przyrodnicze drzewa - dębu szypułkowego Quercus robur) rosnącego w pasie drogi powiatowej w Łasku przy Placu Gwiaździstym, władze gminy czynią starania, aby to okazałe i piękne drzewo, posadzone przez harcerzy w okresie wiosennych ferii 1946 roku na pamiątkę uroczystości związanych z pierwszą rocznicą istnienia drużyny harcerskiej w Kolumnie, ustanowić pomnikiem przyrody. Formalny wniosek w tej sprawie złożył na sesji Rady Miejskiej w Łasku w dniu 30.11.2011 r. radny z Kolumny Grzegorz Rosiak.

Zachowując chronione drzewo dla następnych pokoleń, jako wyraz dbałości o przyrodę na terenie gminy Łask zaproponowano nazwanie drzewa imieniem "Janusz" lub "Julian" tj. imionami osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Łask. Dlaczego właśnie takie wybrano imiona?

"Janusz" na cześć Janusza Wincentego Piotra Szweycera ur. 30 sierpnia 1876 r. w Rzeczycy, zm. 12 listopada 1959 r. w Poznaniu, ostatniego właściciela dóbr łaskich, absolwenta historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, żołnierza 2 pułku ułanów, członka Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, który był człowiekiem wszechstronnie wykształconym i wielkim filantropem, umiejącym kochać kraj ojczysty. Janusz Szweycer w połowie lat dwudziestych utworzył osiedle letniskowo-wypoczynkowe w Kolumnie, poprzez wydzielenie ze swojego majątku terytorium o pow. 113 hektarów. Zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenu powstał Plac Gwiaździsty. Ponadto właściciel przeznaczył jeden plac pod kościół, drugi na rynek targowy przy szosie Łask-Pabianice, dwa place na przyszłą plebanię, szkołę powszechną, pocztę.

A "Julian" na cześć Juliana Horodeckiego ur. 17 sierpnia 1907 r. w Garwolinie, zm. 27 września 1969 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny chłopskiej, w 1932 r. zdobył wykształcenie Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1935 r. był członkiem Stronnictwa Ludowego, od 1949 r. ZSL. Należał do władz stronnictw - w 1949 członek Rady SL, w latach 1949-1956 członek Rady Naczelnej ZSL, od 1954 członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego ZSL, a w latach 1957-1962 - członek Prezydium NK ZSL, Starosta Łaski w latach 1947-1948, w latach 1957 - 1969 (do czerwca 1969) sekretarz Rady Państwa, od marca 1969 - przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, zaś od 1952 r. poseł na Sejm PRL.

Głos na jedno z dwóch imion dla projektowanego pomnika przyrody można oddać w otwartej sondzie internetowej, która dostępna jest na stronie www.lask.pl. Sonda potrwa do 15 lipca.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyŻona obrażona...

Żona prosiła mnie, żebym jej przyniósł szminkę.
Niestety, przez pomyłkę podałem jej klej w sztyfcie.
Chyba ciągle jest obrażona, bo nadal się nie odzywa...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u