Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony Niekonstytucyjne wykorzystanie przez władze rosyjskie mechanizmu „głosowania ogólnokrajowego”

Niekonstytucyjne wykorzystanie przez władze rosyjskie mechanizmu „głosowania ogólnokrajowego”

rosjaflagaZmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej proponowane przez prezydenta Rosji nie mają na celu wdrożenia reform, a jedynie umożliwienie wzmocnienia władzy lub też nadania nowego kształtu władzy absolutnej, którą posiada Putin od początku swojego rządzenia państwem.

 

Poprawki do Konstytucji pozwolą Putinowi pozostać przy władzy na zawsze. W rzeczywistości jest to przewrót konstytucyjny, ponieważ głosowanie odbędzie się w jednym pakiecie, gdzie istotne kwestie posłużą jako przykrywka do wprowadzenia możliwości sprawowania przez Putina wiecznej władzy. Do zniszczenia Konstytucji FR dojdzie poprzez wniesienie do niej samowładnej roli prezydenta. Kreml chce stworzyć pozory, że władza uzurpowana jest za zgodą ludu. „Głosowanie powszechne” dotyczące poprawek Putina do Konstytucji nie ma znaczenia prawnego. Nie może być postrzegane jako głosowanie nad poprawkami, ponieważ decyzja w rzeczywistości już została podjęta. W ten sposób władze rosyjskie oszukują swój naród. Nie potrzebują już legalnego referendum. Rosjanie zostali publicznie poproszeni o zatwierdzenie decyzji władz. Sądząc po zaplanowanym harmonogramie, rozpatrzenie poprawek do Konstytucji zostanie zakończone zanim Centralna Komisja Wyborcza zdąży zorganizować obiecane przez Putina ogólnokrajowe głosowanie. Poprawki Putina nie zawierają żadnych przepisów dotyczących „głosowania powszechnego”. Wychodzi na to, że Duma Państwowa zaakceptuje zmiany, a prezydent Federacji Rosyjskiej je podpisze – dopiero, gdy kwestia ta zostanie rozwiązana, władze demonstracyjnie „zapytają lud”.
Poprawki do Konstytucji przygotowywane są w pośpiechu, z manipulacją retoryczną i prawną, bez rzeczywistej dyskusji publicznej. Dwa lata temu przywódca LDPR Władimir Żyrinowski został poinformowany o przygotowaniu „nagle” zaproponowanej przez Putina reformy administracji publicznej. Zaraz po wyborach prezydenckich w marcu 2018 r. przewidział on, że w przyszłości przewodniczący Rady Państwa otrzyma uprawnienia prezydenta i pozostanie u władzy do końca życia. Żyrinowski powiedział: „Czy wiedzieliście, że za 6 lat nie będzie już wyborów? To były ostatnie wybory prezydenckie. Oni już nie chcą kolejnych przetasowań. Będzie Rada Państwa, zbiorowy organ. Przewodniczący z prawami prezydenta będzie wybierany przez członków Rady Państwa. A sama Rada będzie składać się z najlepszych gubernatorów, ministrów, senatorów, posłów – pozornie najlepszych. Będą siedzieć w sali św. Jerzego na Kremlu. I tyle, nie potrzebują już wyborów. Putin będzie usadowiony jak Xi Jinping. Pogrzebany zostanie jak Mao Zedong!”
Globalne zmiany polityczne we władzy, które nastąpiły po orędziu Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego, wpłynęły na ocenę prezydenta Federacji Rosyjskiej. Rosję czeka stopniowe tłumienie nadziei, wolności i perspektyw własnych obywateli. Władze rosyjskie po prostu nie znalazły innego sposobu na przedłużenie swojego istnienia. Według sondażu Centrum Lewady Władimir Putin stale traci zaufanie Rosjan. Jeśli w styczniu 2018 r. 57% Rosjan było gotowych głosować na Putina, to w styczniu 2020 r. zaledwie 38% obywateli podjęłoby taką decyzję. Prawdziwe nastroje Rosjan świadczą o obniżeniu rankingu władzy. 25% Rosjan chce przejścia Putina na emeryturę. Prezydent Rosji nie może się z tym pogodzić. Wszystkim prorządowym centrom badania opinii publicznej zakazano prowadzanie ankiet dotyczących poparcia przez Rosjan działań władz rosyjskich, aby nie denerwować obecnego gwaranta. Zamiast sondaży wśród obywateli, władze Rosji skupiły się na wyborze sposobu przeprowadzenia plebiscytu bez udziału ludności, którego wyniki będzie można sfałszować i przedstawić jak zawsze „potrzebne liczby”

KA

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u