Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony Wszczęto międzynarodowe postępowanie prawne w zakresie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu wykonującego rejs MH17

Wszczęto międzynarodowe postępowanie prawne w zakresie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu wykonującego rejs MH17

mapNiderlandy i Australia wszczęły międzynarodowe postępowanie prawne mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za zestrzelenie malezyjskiego samolotu wykonującego lot MH17 nad Donbasem 17 lipca 2014 roku. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka został złożony odpowiedni pozew.

 

Rosja występuje w charakterze pozwanego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, będąc podmiotem prawa międzynarodowego. W marcu 2020 roku śledczy przekazali do Sądu Okręgowego w Hadze 40000 stron akt sprawy dotyczącej zestrzelenia МН17. W ramach postępowania sądowego podlegającego jurysdykcji Niderlandów, toczy się zaoczne postępowanie przeciwko czterem osobom oskarżonym o zestrzelenie samolotu: Ihorowi Hirkinowi, Serhiiowi Dubinskiemu, Ołehowi Pułatowowi i Leodniowi Charczence. Natomiast z formalnego punktu widzenia nie ma jednak mowy o odpowiedzialności Rosji jako państwa. Złożenie pozwu przez rząd Niderlandów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma na celu wzmocnienie pozycji indywidualnych pozwów przeciwko Rosji przez rodziny ofiar katastrofy MH17. Ten pozew oznacza, że cała zebrana informacja może zostać wykorzystana podczas rozpraw w Strasburgu. Jeśli wyrok w Niderlandach zostanie wydany wcześniej, będzie to głównym argumentem przed ETPC.
Po ogłoszeniu w 2018 roku wyników śledztwa przez międzynarodową grupę śledczą (JIT) Rosja zgodziła się na rozmowy dyplomatyczne z Niderlandami i Australią na temat lotu MH17. Szczegóły tych rozmów nie są znane, z wyjątkiem informacji o fakcie ich przeprowadzenia. Niderlandy dążyły do tego, aby zmusić Rosję do wzięcia na siebie odpowiedzialności za zestrzelenie MH17, wówczas celem działań Kremla było uniknięcie odpowiedzialności i wypłacenie odszkodowania, lecz tylko pod warunkiem, że przeciwko Rosji nie będą wszczynane powództwa przed sądami międzynarodowymi. Pozew niderlandzkiego rządu w ETPC może świadczyć o tym, że rozmowy Moskwy z Amsterdamem nie były owocne. Rozpoznanie sprawy karnej w związku z lotem MH17 przed Sądem w Hadze rozpocznie się na początku 2021 roku. Obecnie Rosja próbuje poprzez adwokatów jednego z podejrzanych przeciągać sprawę, składając niekończące się wnioski. Ogłoszenie wyroku przez ETPC może zająć długie lata. Nie mniej wyroki obydwu jurysdykcji tak czy inaczej ujawnią nie tylko rolę Rosji w zestrzeleniu lotu MH17 i zbrodni na 298 osobach, które znajdowały się na jego pokładzie, lecz w nieunikniony sposób potwierdzą liczne fakty wojskowej ingerencji Rosji w sytuację w Donbasie.
W powództwie Niderlandów chodzi o złamanie przez Rosję trzech artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:
Artykuł 2 Konwencji mówi o tym, że prawo każdej osoby do życia jest prawnie chronione. Nikt nie może zostać umyślnie pozbawiony życia, wyjąwszy przypadki wykonania wyroku sądowego skazującego za przestępstwo, za które ustawa przewiduje taką karę.
Artykuł 3 mówi o tym, że nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu.
Artykuł 13 stanowi: każdy, kogo prawa i wolności zawarte w niniejszej Konwencji zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego do właściwego organu państwowego także wówczas, gdy naruszenia dokonały osoby wykonujące swoje funkcje urzędowe.
Ocena prawna rosyjskiej agresji w sprawie dotyczącej lotu MH17 może spowodować reakcję łańcuchową – spowoduje to złożenie nowych pozwów do innych sądów międzynarodowych przeciwko Rosji, która jest agresorem i państwem, które łamie prawo międzynarodowe. Z uwagi na to, że zmieniona przez Putina Konstytucja Federacji Rosyjskiej przewiduje jej priorytet w stosunku do prawa międzynarodowego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo ignorowania przez Kreml przyszłych wyroków. A więc społeczność międzynarodowa nie będzie miała innego wyjścia i będzie zmuszona do zwiększenia nacisku na Rosję, w tym poprzez wprowadzenie nowych drastycznych sankcji.
Przez wszystkie 6 lat po zestrzeleniu samolotu Rosja prowadziła świadomą kampanię mającą na celu zdyskredytowanie międzynarodowego śledztwa dotyczącego katastrofy. Robi to nadal. Rosyjscy propagandziści zgodnym chórem z Kremlem przekazują tzw. alternatywne wersje, aby zbić z tropu śledztwo w sprawie MH17, odwrócić uwagę od popełnionej przez agresora okropnej zbrodni. Rosja przeszkadzała grupie śledczych, wprowadzała śledczych w błąd, prowadziła kampanię dezinformacyjną, zastraszała świadków, w tym starała się pozbyć ich fizycznie, fałszowała dowody.
Działania dezinformacyjne Rosji w sprawie MH17 są klasycznym przykładem kłamstwa w skali państwa. Od razu po zestrzeleniu samolotu propaganda Kremla z radością doniosła o zestrzeleniu samolotu Sił Zbrojnych Ukrainy przez „powstańców” z Donbasu. Kiedy wyszło na jaw co się stało naprawdę, materiały zostały szybko wycofane z Internetu. W okresie od 2014 do 2015 roku Rosja szerzyła kłamstwo o tym, że MH17 zestrzelił ukraiński samolot szturmowy Su-25. Później ten mit został obalony i Kreml zaczął tworzyć inne fałszywe wiadomości, mówiące o tym, że system Buk, z którego został zestrzelony Boeing, jest pochodzenia ukraińskiego, a nie rosyjskiego. Jednak żadnych dowodów Moskwa nie przekazała.
Federacja Rosyjska jest bardzo bliska porażki w związku ze śledztwem dotyczącym katastrofy MH17. Nawet byli pracownicy rosyjskich służb specjalnych nie wierzą w sukces rosyjskiej propagandy. Były oficer rosyjskiego wywiadu, były „minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej”, oskarżony w sprawie MH17, Ihor Hirkin (Strielkow) w wywiadzie dla Times oświadczył, że ponosi odpowiedzialność moralną za śmierć 298 osób w wyniku katastrofy samolotu, a więc niejednoznacznie wskazał, że w spowodowaniu katastrofy jest winne rosyjskie dowództwo. Putin i kierownictwo wojskowo-polityczne Rosji ponoszą osobistą odpowiedzialność za podjęcie decyzji o wysłaniu systemu BUK-M1. Udział Rosji w ataku na samolot został udowodniony: rosyjskie przywództwo powinno ponieść odpowiedzialność za rozmieszczenie na okupowanym terenie Donbasu systemu rakietowego Buk wykorzystanego do zestrzelenia MH17.
Rosję należy uznać za państwo będące sponsorem międzynarodowego terroryzmu. Nie uniknie ona odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu wykonującego rejs MH17 17 lipca 2014 roku nad Donbasem.

Kazimierz Z. Andrzejewski

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u