Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony PROJEKT Z MALEZJI ZWYCIĘZCĄ W II ETAPIE KONKURSU FUTURE NOW

PROJEKT Z MALEZJI ZWYCIĘZCĄ W II ETAPIE KONKURSU FUTURE NOW

2tubW drugiej odsłonie konkursu Future NOW triumfowały projekty spoza europejskiego kręgu kulturowego – Malezji, Brazyli i Iranu. Jednak wśród wyróżnionych prac znalazły się także dwie laureatki z Polski. Konkurs jest częścią Tubądzin Design Awards, a partnerami tegorocznej edycji są firmy Grohe, AQForm, Terma i CAD Projekt K&A.

 

W drugim etapie konkursu Future NOW jury czekało na projekty od 21 sierpnia do 31 października. Ta nowa kategoria konkursowa w międzynarodowym konkursie Tubądzin Design Awards powstała jako spontaniczna odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość i wyzwania, z którymi zmuszona jest się mierzyć architektura już dzisiaj. Future NOW dołączyło do dotychczasowych kategorii TDA - Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture, stawiając przed architektami, projektantami i studentami kierunków związanych ze wzornictwem zadanie zaprojektowania rozwiązań dla przyszłości, która dzieje się na naszych oczach.
Sytuacja pandemiczna, w której na kilka tygodni wszyscy zostali unieruchomieni w domach spowodowała, że przestrzenie przeznaczone na co dzień do życia prywatnego zaczęły nabierać zupełnie nowych funkcji. Jury szukało projektów, które przedstawią rozwiązania projektowe oddające mobilność pomiędzy pracą a życiem prywatnym i posiadające możliwości szybkiej adaptacji do bieżących potrzeb ich użytkowników.
W drugim etapie konkursu, podobnie jak w pierwszym, liczba i rozmach nadesłanych prac zaskoczyły organizatorów. Przysłane prace konkursowe z 45 krajów spoza Europy. Ich autorzy zaproponowali projekty uwzględniające potrzeby lokalnej społeczności i tym samym zaproponowali nowe, ożywcze myślenie o architekturze i wzornictwie.
Tubądzin Design Awards to jeden z najbardziej cenionych międzynarodowych konkursów dla architektów. W tegorocznej edycji do organizatorów konkursu spłynęły 887 projektów pozytywnie zweryfikowanych, a do społeczności TDA dołączyli już przedstawiciele 83 krajów. W II etapie Future NOW jury postanowiło przyznać nagrodę główną oraz pięć równorzędnych wyróżnień. Zwycięski projekt pochodzi z Malezji i jest autorstwa Yi Yang Chai. Autor projektu postanowił przyjrzeć się opuszczonym rzędom kamienic, szpecącym obecnie malezyjskie miasteczka, a kiedyś tętniącym życiem. Jeszcze nie tak dawno zamieszkiwane przez lokalną społeczność, ze sklepikami i rodzinnymi biznesami stanowią spuściznę historyczną kraju, przypominającą o postkolonialnej architekturze tego rejonu, są symbolem zbiorowej pamięci. Twórca projektu, w swoim projekcie pt. „Journey between the walls” postanowił odpowiedzieć na pytanie: „A gdyby tak nadać tym pustostanom drugie życie, a nie tylko czekać aż poddane zostaną konserwacji?”

1tub
Odpowiedź na to pytanie Yi Yang Chai dał w swojej pracy. Dzięki temu, że Malezja znajduje się w strefie klimatycznej obdarzonej piękną słoneczną pogodą, za główny element swojego projektu nagrodzony autor wybrał światło. Poprzez przeprojektowanie istniejących struktur budynków i interwencję naturalnego oświetlenia dziennego, architekt dał tej przestrzeni i pustostanom drugie życie. W nowym kształcie mogą stać się one zarówno muzeum dokumentującym wspomnienia lokalnej społeczności, jak i galerią, miejscem warsztatów i wydarzeń kulturalnych, małymi sklepikami, kawiarniami, kinami czy biblioteką.

2tub
Z kolei pięć wyróżnień przypadło projektom z trzech różnych kulturowo krajów. Otrzymali je (w kolejności alfabetycznej):
- Morteza Adib (Iran) za projekt przestrzeni parkowej, w której, poprzez proste rozwiązania architektoniczne – schody, mury, amfiteatr, deptaki wkomponowane w zieleń zaistnieć mogą zarówno miejsca do wypoczynku, prezentacji kultury, aktywności sportowych, czytelniczych i konsumpcyjnych.

3tub
- Abdolrahman Kadkohodasalei (Iran) za projekt pt. „Bridge House”, który jest propozycją budowlaną na czasy pandemii. Z jednej strony coraz więcej osób opuszcza miasta by zamieszkać blisko natury, z drugiej inwazja człowieka w środowisku zagraża ekosystemowi. Dom-most jest propozycją, która spełnia wszelkie wymogi mieszkalne, czy też przestrzeni komercyjnej, w minimalnym stopniu ingerując w przyrodę.

4tub
- Julia Kuśmierz (Polska) za projekt pt. „Mój azyl. Moja przestrzeń”. Projektantka zaproponowała przestrzeń, która spełnia zarówno funkcję mieszkania, jak i biura dla architekta.

5tub
- Elżbieta Szymańska (Polska) za projekt bryły architektonicznej spełniającej wiele funkcji – projektantka zaprojektowała budynek będący kontynuacją miejskiej przestrzeni publicznej, w formie spiętrzonych, otwartych tarasów. Obiekt mieści w sobie zarówno biura jak i przestrzeń kreatywnego rzemiosła, miejsce projektów społecznych itd.

6tub
- Leonardo Zanatta (Brazylia) za projekt „Urban Skin Experiment” – za stworzenie urządzenia technicznego w przestrzeni miasta, które wpisuje się w ideę bioniki i światową dyskusję o tym jak interakcje pomiędzy organizmami żywymi i technologią mogą pomóc rozwiązać wielkie problemy ekologii i środowiska w miastach. Projekt stwarza przestrzeń, w której m.in. złagodzony zostaje efekt cieplarniany, ludzie poruszają się bez samochodów, wegetacja roślin następuje syntetycznie, bez użycia świeżej wody, następuje absorbcja CO2 i zredukowany poziom energii, którą zużywa klimatyzacja.

7tub
Zwycięzca konkursu w kategorii Future NOW zdobywa nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro, wywiad na łamach magazynów White Mad, PRIMA Interior (Ukraina) oraz nagrody specjalne od Grupy Tubądzin. W całym konkursie, oprócz niezwykle atrakcyjnej nagrody głównej (wyjazd do Abu Dhabi lub wycieczka na Islandię), na uczestników czekają wartościowe vouchery od Partnerów konkursu, takich jak firma Grohe, Terma, AQForm i CAD Projekt K&A. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.tubadzin.pl/design/pl

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2019 firma sprzedawała swoje produkty do 60 krajów. Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:
Agata Grenda
rzeczniczka prasowa Grupy Tubądzin
tel. kom. + 48 608 558 405
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u