Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony To co nas podnieca

To co nas podnieca

ZNIZSZYCHSFERJan Henryk Lacordaire napisał: „Chcesz być szczęśliwym na chwilę? Zemścij się. Chcesz być szczęśliwym zawsze. Przebacz.” Relacje damsko-męskie są tak nieprzeniknione jak wielkość kosmosu. Miłość, zdrada, niespełnione oczekiwania, seks bez zobowiązań, czyli proza współczesnego świata. Dlaczego ludzie komplikują sobie życie?

Odpowiedź wydaje się banalna. Emocje! Wrażenia! Ekscytacja! I nuda! Współczesne media kreują przeświadczenie, że to co w życiu jest potrzebne to emocje! Złość, radość, smutek i strach to procesy psychiczne, które nadają jakość naszemu życia i określają jego znaczenie. Są to automatyczne i krótkotrwałe reakcje, które przygotowują nasz organizm do określonej reakcji. To narzędzia umożliwiające na przykład przetrwanie. Kiedy stoisz oko w oko z zagrożeniem, zdarza się, że nie masz czasu na myślenie. Działa instynkt i włączają się czyste emocje. Pozwalają one patrzeć na świat w uproszczony sposób. Kiedy działamy pod ich wpływem, mamy silne uczucie pewności swojego działania. Patrzymy na świat przez sito danej emocji. Tak jakbyśmy mieli pewne klapki na oczach. Im emocja jest silniejsza, tym efekt jej działania jest wyraźniejszy. Stanowią nieodzowny element w procesie podejmowania decyzji, bo w większości przypadków decyzje podejmujemy pod wpływem emocji. Gdy jest nam wszystko jedno, to bywa, że nie jesteśmy w stanie się zdecydować.
Jak rozpoznać emocje u innych?
To nazywa się empatia. Opiera się ona na świadomości własnych uczuć. Jeśli jesteśmy otwarci na własne emocje i jesteśmy ich świadomi, możemy lepiej odczytywać stany emocjonalne, uczucia innych ludzi. Empatia jest niezbędna w relacjach międzyludzkich i przydatna na wielu płaszczyznach życia. Kiedy utożsamiamy się z położeniem innych osób i przeżywamy ich uczucia, możemy lepiej zrozumieć drugą osobę, a wtedy komunikacja jest łatwiejsza. Jednak zdarza się, że gdy pojawia się złość i frustracja bez empatii, zaczynają się komplikacje. Różne oczekiwania, brak cierpliwości, refleksji, tylko złość, a nawet furia, nie ma możliwości na kompromis. Kiedy kogoś zdradzasz, nie utożsamiasz się ze zdradzonym. Kiedy jesteś zdradzony, nie zrozumiesz zdradzającego. To jest mijanie się w emocjach, oczekiwaniach, a nawet zasadach. To szczątkowa empatia. Dobrze rozwinięta zdolność empatii pozwala być bardziej wyczulonym na niuanse ludzkich reakcji. Takie, które określają ich potrzeby. Kompletny brak empatii mają najczęściej psychopatyczni przestępcy.
Emocje zazwyczaj możemy rozszyfrować po gestach, tonie głosu czy wyrazie twarzy. To trudna umiejętność, zwłaszcza, że każdy ma swoje indywidualne cechy charakterystyczne. Internet świetnie sobie z tym poradził. Uproszczenie emocji do emotikony, to fenomen współczesnego świata. Mogą jednak przysporzyć wiele problemów. Te małe twarzyczki na ekranie komputera bądź telefonu, to wirtualna emocja, która nie wzbudza tak łatwo empatii, a bez empatii komunikacja może być zakłócona. Zakłócenia doprowadzają do nieporozumień, a wtedy ludzie komplikują sobie życie. Kompletny brak zrozumienia najczęściej wynika z braku empatii. Owszem istnieją inne błędy komunikacyjne, które utrudniają zrozumienie, ale przez większość naszego życia towarzyszą nam emocje. Dlatego tak często widzimy je na ekranie telewizora albo komputera.

Pomimo tego, że najprzyjemniejszym uczuciem jest radość, która idzie w parze ze szczęściem, to najczęściej wykorzystywaną emocją jest strach. Kiedy człowiek nudzi się w swoim życiu, a rutyna niszczy jego chęć do życia, często pojawia się potrzeba odczuwania ekscytacji, strachu, tak zwanej adrenaliny. Niestety zapominamy wtedy, że to co w życiu najważniejsze to być szczęśliwym.

MS

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u