Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie „Puch”

„Puch”

PIORNIK1„Puszek okruszek, kłębuszek jest między nami sympatii nić…” śpiewała w dzieciństwie Natalka, obecnie już pani Natalia Kukulska o niezwykłej więzi czworonogów z ludźmi. Pies, zamiennie zwany najlepszym przyjacielem człowieka, był jednym z pierwszych oswojonych przez człowieka zwierzaków. Koty również od wieków towarzyszyły człowiekowi. Od czasów starożytnego Egiptu nadal uważane są za istoty niezwykłe, intrygujące, powszechnie twierdzi się, że posiadają aż 9 żyć! Jednak relacje człowieka z milusińskimi nie zawsze są miękkie niczym puch….

 

Powstało wiele ras, odmian, rodzajów naszych braci mniejszych. Duża część pragnąca mieć psa lub kota bądź inne domowe zwierzątko, kieruje się w dużej mierze… jego atrakcyjnością. Wygląd od zawsze był waży dla człowieka, mamy swoje gusta, style, jednak czy nawet bezwarunkową miłość czworonoga musimy otrzymywać od tych najbardziej atrakcyjnych przedstawicieli puchatego gatunku? Zachwycamy się szczeniaczkami, kociętami, małymi przedstawicielami swoich ras. Często rozczulamy się na ich widok, wyrażamy swój zachwyt, mówimy: „Jaki słodki!”, ale zwierzęta, tak jak i ludzie, rosną… Piesek będący już psem, kotek przeobrażony w kota nierzadko przestaje być „kochany”. Ileż razy próbowano człowiekowi uświadomić, że prawdziwym pięknem jest wnętrze. Na pewno nie można go domówić zwierzętom, które ponoć duszy nie mają… Czy jest coś piękniejszego od bezwarunkowej miłości pupila do właściciela? Od zaufania jakim obdarzają człowieka? W konsumpcyjnym świecie tak… aparycja pluszaka, maskotki, która z czasem może zniknąć, jak właściciel.
Niewolnictwo zostało zakazane pod koniec XIX w. Jednak czy aby na pewno? Naszych „najlepszych przyjaciół” jeszcze w wielu podwórkach trzymamy w kojcach, na zbyt krótkich łańcuchach. Dajemy im do jedzenia rzeczy, których sami byśmy nie tknęli. Racje żywieniowe niekiedy są bardzo skąpe, prowadząc do wyniszczenia organizmu. Mimo to wielu panów swoich czworonożnych niewolników wymaga od nich konkretnej pracy, agresji, wymiennie zwanej pilnowaniem domu, obronnością. Każda niesubordynacja zakończona zostaje za pomocą metod kolonizatorów – przemocą. Okładanie kijem bądź batem można bardzo szybko usprawiedliwić, przecież „to jest zwierzę”. Owszem zgadza się, warto jednak dodać, że człowiek też jest zwierzęciem, o ironio nawet ssakiem.
Pupile nazywane są również członkami rodziny. Nadajemy im imiona, karmimy, dbamy o ich rozwój, zabieramy do weterynarza, robimy im fotografie, oprawiając je czasami w ramki. Domowe zwierzaki są jak małe dzieci. Potrzebują opieki innych, poczucia bezpieczeństwa, uwagi, ale przede wszystkim miłości. Powiększanie rodziny wiąże się z odpowiedzialnością, z którą człowiek radzi sobie różnie. W opiece nad dzieckiem pomagają najbliżsi, różnego rodzaju instytucje, jednak gdy opieka nad psem lub kotem zaczyna sprawiać właścicielowi kłopoty, staje się niepotrzebnym balastem, można ten balast zrzucić albo… wyrzucić. Czy był byś w stanie zostawić swojego członka rodziny, osobę najbliższą na pastwę losu w środku lasu? Dla większej pewności, że nie wróci przywiązać ją do drzewa bez jedzenia i wody? Zakatować, ponieważ nie dajesz sobie z nim rady? Wielu z nas zostaje poruszonych tragediami ludzkimi, związanych z porzuceniem, zabójstwem, takie zachowania spotykają się z ogromnym piętnowaniem. Czy tak samo jest w przypadku zwierząt, skoro podobne do człowieczych dramaty nadal rozgrywają się za cichym przyzwoleniem…?
Zwierzęta są niezwykłymi istotami, które potrafią wyrazić wszystko, co czują bez użycia mowy. W swoim postępowaniu są szczere, autentyczne, odczuwają i wyczuwają ludzkie emocje. Pupile uczą nas wielu ważnych kwestii, odchodzących w niepamięć. Są mistrzami wierności, lojalności, troskliwości, czerpania radości z drobnostek, ale przede wszystkim okazywania bezwarunkowej miłości. Puchaty przyjaciel to skarb. On wie, jak odpłacić się za dobroć od właściciela, jednak czy człowiek na pewno wie, jak odpłacić się zwierzęciu?

Mi La

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTrzeba ufać

Ostatnio żona mi zakomunikowała:
- Więcej to ty już z kumplami pić nie będziesz.
A ja patrzę na nią, uśmiecham się i myślę sobie:
- Tyle lat po ślubie a w niej wciąż tyle optymizmu

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u