Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Czad cichy zabójca zebrał kolejne ofiary. Małżeństwo ze Zduńskiej Woli

Czad cichy zabójca zebrał kolejne ofiary. Małżeństwo ze Zduńskiej Woli

piecyk-czadTlenek węgla każdego roku zbiera w całym kraju wiele ofiar. Nawet setkę. Także w powiecie zduńskowolskim. Do dziś mieszkańcy Wymysłowa nie mogą zapomnieć o 4-latku, którego nie udało się uratować 29 stycznia tego roku, po tym, jak cała rodzina uległa zaczadzeniu. Wówczas, gdy służby dotarły na miejsce znaleźli martwe 4-letnie dziecko i jego nieprzytomnego 25-letniego ojca. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Łodzi. Matka chłopca, 24-latka gdy na miejsce dotarli strażacy była przytomna. Jak relacjonowała w lutym policji, cała trójka drzemała, a ją obudził ból głowy. (http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/1276-czad-zebral-pierwsze-zniwo-4-latka-z-wymyslowa)

Tym razem, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia czad zabił małżeństwo ze Zduńskiej Woli. 56-letnią Janinę i 57-letniego Romana. Tragedia miała miejsce na parterze sutereny przy ul. Pomorskiej 9. Zwłoki rodziców w czwartek odnaleźli ich synowie. Jak mówią sąsiedzi, rodzina K., podobnie jak wszyscy w budynku, ogrzewała mieszkanie piecem węglowym. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej nieszczelny przewód kominowy.

- To straszna tragedia. Ludzie w sile wieku. Pewnie podczas snu nawet nie poczuli że nadchodzi dla nich śmierć, bo czadu nie czuć, ani nie widać - mówi jeden z sąsiadów. - Wydaje mi się, że był u nich kominiarz i sprawdzał przewody. U mnie sprawdzał. Na szczęście są sprawne. Ale teraz to zakupię czujnik. Mieszkam przecież też w tej przybudówce. Stary budynek, to wszystko może się zdarzyć - dodaje.

Wraz z chłodami ruszyła w powiecie zduńskowolskim akcja prowadzona przez strażaków "Czad cichy zabójca". Apelowali do mieszkańców o zadbanie o systematyczne sprawdzanie przewodów kominowych oraz pieców. Także o zakup czujników czadu. Warto też wyposażyć się w czujniki dymu lub czujniki typu ,,3 w 1", czyli wykrywające także czad i gaz. Ich koszt waha się od 60 zł do ok. 100 zł.

Więcej o zabezpieczeniach przed zaczadzeniem na:
http://kppspzdunskawola.pl/porady.html#kominy
http://kppspzdunskawola.pl/pliki/ulotkaczad.pdf

Przypominamy rady strażaków:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli radzi:

PRZEWODY DYMOWE I SPALINOWE - ŚMIERTELNY TLENEK WĘGLA
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

PRZYPOMINAMY

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów! Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Fakt, iż sadze w kominie uległy zapaleniu świadczy, że powyższy obowiązek nie został spełniony. W związku z tym zostały naruszone przepisy. Dojdzie do tego, że ktoś, komu zapaliły się sadze w kominie, będzie miał do remontu komin i jeszcze zostanie nałożony na niego mandat karny. Czy nie warto zadbać o własne bezpieczeństwo i kieszeń?

RADZIMY

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? - ZOBACZ ULOTKĘ INFORMACYJNĄ Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie, ma silne własności toksyczne.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
- ich nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia. W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub import_era urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe tel.999 , PSP tel.998 ),
- jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca,
- nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. PAMIĘTAJMY! Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.

INSTALACJE GAZOWE

Nieszczelności w instalacjach gazowych są trudne do wykrycia, szczególnie w przypadku gazów bezwonnych, a wypływającego z instalacji gazu nie sposób dostrzec gołym okiem. Tymczasem może on zgromadzić się w takiej ilości, że powstanie mieszanina wybuchowa z powietrzem, której eksplozję spowodować może praktycznie każde źródło energii: płomień zapałki, iskra w kontakcie elektrycznym i telefonie, iskra krzesana, a nawet wyładowanie elektryczności statycznej. Skutki wybuchu dotknąć mogą również budynków i mieszkań , w których nie ma instalacji gazowych Gazu nie należy jednak sie bać, trzeba poznać sposoby ograniczania zagrożeń i zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniami gazowymi. Będzie można wówczas spokojnie korzystać z jego dobrodziejstw.

Tak więc butle z mieszanką gazu propan-butan zawsze należy:
- ustawiać w pozycji pionowej, zabezpieczone przed upadkiem, uderzeniem
- podłączać w pomieszczeniu z naturalną wentylacją z dala od otwartego ognia, przynajmniej 1,5 m od źródeł ciepła, grzejników, pieców (poza kuchniami gazowymi z szafkami na butle posiadającymi otwory wentylacyjne)
- ustawiać przynajmniej 1m od urządzeń iskrzących: gniazdek, liczników, wyłączników, radio, tv, oraz poza zasięgiem dzieci
- wykorzystywać butle z gazem dopuszczone przez dozór techniczny

Nigdy nie należy
- przechowywać butli w sypialniach, pralniach, toaletach, spiżarniach, garażach,poniżej poziomu terenu, w temperaturze powyżej 35 st. C.,
- magazynować butli w pomieszczeniach
- przewozić butli w pojazdach komunikacji publicznej, na jednośladach, rowerach itp.
- przechowywać butli w pobliży pojazdów

W instalacjach gazowych zawsze musi być:
- sprawdzona szczelność połączeń, zaworu, reduktora, wodą mydlaną, przy normalnym ciśnieniu, po każdym podłączeniu butli reduktor podłączony bezpośrednio do zaworu

W instalacjach gazowych nigdy nie należy:
- ciągnąć za przewody
- samemu majsterkować
- używać urządzeń i przewodów nieszczelnych, niesprawnych
- sprawdzać jej szczelności przy użyciu płomieni lub innych niż woda mydlana płynów

Jeżeli gaz ulatnia się należy:
- zgasić wszelki otwarty ogień i nie używać urządzeń iskrzących
- zakręcić zawór na butli
- otworzyć drzwi i okna
- zawiadomić dostawcę gazu

W przypadku pożaru butli lub pomieszczenia należy:
- schłodzić butlę przy pomocy wody lub mokrej szmaty
- zakręcić zawór - usunąć butle z pomieszczenia, najlepiej na wolne powietrze
- zadzwonić po Straż Pożarną 998
- poinformować o butlach w pomieszczeniu kierującego akcja ratowniczo-gaśniczą.

ED, źródło: KPPSP Zduńska Wola

Fot.: ED

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u