Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Pójdziesz, dowiesz się więcej

Pójdziesz, dowiesz się więcej

Dwa ciekawe spotkania odbędą się w najbliższych dniach w Zduńskiej Woli i w Sieradzu. Bohaterem pierwszego pt. "Tu gdzie się gwiazdy zbiegły w taką kapelę dużą" będzie Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Odbędzie się w najbliższy piątek, 23 stycznia o godzinie 11 w sali kameralnej Zduńskowolskiego Centrum Integracji RATUSZ (pl. Wolności 26).

Drugie spotkanie z Wojciechem Kassem odbędzie się tego samego dnia, ale o godz. 18 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Gość spotkania o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim wie niemal wszystko i chętnie swą wiedzą się podzieli z uczestnikami. Jest autorem m.in. książki eseistycznej "Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" (2004) – nominowanej do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2004 rok. Wydał tomiki poetyckie: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach oraz Prószenie i pranie (2002), Przypływ cieni (2004) i Gwiazda Głóg (2005) – nominowanego do Wawrzynu w 2005. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN CLUBU. Stypendysta Ministerstwa Kultury. Został uhonorowany nagrodą Nowej Okolicy Poetów za dorobek poetycki. Jest członkiem redakcji Toposu). Prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2007), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011). Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki. Bułgarski, rosyjski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach

Równie ciekawe spotkanie odbędzie się dzień wcześniej, 22 stycznia w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. W całości poświęcone będzie pierwszemu kustoszowi tej placówki, Rudolfowi Weinertowi. O godz. 17 rozpocznie się wykład Marka Urbańskiego, kierownika Działu Archeologii i Paleontologii Muzeum Okręgowego w Sieradzu pt. „Rudolf Weinert – pierwszy kustosz Muzeum w Sieradzu. W 70-tą rocznicę śmierci.” Spotkanie odbędzie się w budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 r. W tym samym roku 23 listopada 1937 r. wybrano zarząd i zatwierdzono statut Muzeum. Pierwsze eksponaty zostały zgromadzone dzięki darom m.in. Kazimierza Walewskiego z Tubądzina, starosty sieradzkiego Kazimierza Łazarskiego, ks. Walerego Pogorzelskiego i innych. Rudolf Weinert funkcję kustosza muzeum w Sieradzu sprawował od 1937 do 1945 roku. Był społecznikiem, archeologiem, kolekcjonerem, numizmatykiem i nauczycielem.

MikaS

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u