Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W imię dialogu. Dzień Judaizmu w Sieradzu

W imię dialogu. Dzień Judaizmu w Sieradzu

judaizmPod ścianą memorialną przy sieradzkiej farze zapłonęły znicze, zapalone przez samorządowców powiatu sieradzkiego, przedstawicieli duchowieństwa oraz mieszkańców miasta. Było to światło pamięci o ofiarach trzech tragicznych wydarzeń, przypomnianych wcześniej w „Sieradzkim tryptyku męczeństwa” na deskach sieradzkiego teatru.

Te trzy wydarzenia to rozstrzelanie sieradzkich zakładników w 1939 roku, likwidacja getta w Sieradzu w 1942 roku i bombardowanie miasta przez radzieckie samoloty w roku 1945. Każde z nich było tematem krótkiego przedstawienia, wykonanego przez młodzież Publicznego Gimnazjum w Warcie, 12. Burzenińskiej Drużyny harcerskiej „Sokół” i II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Młodzież, i to bardzo licznie, zasiadła również na widowni. Spektakl został wystawiony z okazji obchodów 8. Dnia Judaizmu, każdego roku przypominających o wspólnych, polsko-żydowskich relacjach w historii Sieradza.

– Losy obu narodów przenikają się. Zostały złączone pod koniec XVIII wieku, kiedy to do miasta zaczęli się sprowadzać Żydzi. Żyli z Polakami w koegzystencji, czuli się sieradzanami, wrośli na stałe w społeczność miasta. Łączyła nas przyjaźń, a potem, po wkroczeniu Niemców, wspólne cierpienie – mówił Józef Szubzda, autor scenariusza przedstawienia „Strzały na sieradzkim kircholu”, będącego częścią „Sieradzkiego tryptyku męczeństwa”.

Po spektaklu uczestnicy obchodów przeszli pod ścianę memorialną, upamiętniającą ofiary sowieckiego nalotu ze stycznia 1945 roku. Byli wśród nich przedstawiciele środowisk żydowskich (główny rabin Polski Michael Schudrich i przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Anna Chipczyńska), duchowieństwa (m.in. biskup włocławski Wiesław Mering i proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Marian Bronikowski) oraz samorządowcy z sieradzkiego – Gminy Burzenin (wójt Jarosław Janiak i jego zastępca Arkadiusz Słupiński), Gminy Błaszki (burmistrz Karol Rajewski), Gminy Sieradz (wójt Jarosław Kaźmierczak) i Gminy Miasto Sieradz (prezydent Paweł Osiewała i jego zastępca Rafał Matysiak). Sieradzki samorząd powiatowy na obchodach XVIII Dnia Judaizmu reprezentował wicestarosta Mariusz Bądzior.

Opr. MikaS

Fot. Starostwo Powiatowe w Sieradzu

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u