Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Losy deportowanych Polaków na wystawie "Wypędzeni 1939..."

Losy deportowanych Polaków na wystawie "Wypędzeni 1939..."

wypedzenieOd 5 marca mieszkańcy i odwiedzający Zduńską Wolę będą mieli możliwość oglądania niezwykłej wystawy "Wypędzeni 1939...". Jak podaje na blogu Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola dyrektor tej placówki Tomasz Polkowski, wystawa przygotowana została przez przedstawicieli Związku Miast Polskich: Małgorzatę Schmidt, Jacka Kubiaka i Janusza Zemera. Organizatorem wystawy w Zduńskiej Woli jest Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy współudziale Miejskiego Domu Kultury.

 

Wystawa prezentuje proces deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. Przedstawia losy zwykłych ludzi, którzy z dnia na dzień zostali wyrzuceni z domów, ograbieni z mienia, uwięzieni w obozach i deportowani. Taki los spotkał także setki mieszkańców Zduńskiej Woli, włączonej podczas wojny do Warthegau (Kraju Warty). Obszar ten miał stać się wzorcową, niemiecką prowincją. Oznaczało to, że polscy obywatele zamieszkujący teren Kraju Warty, którzy nie podpisali volkslisty, zostali przeznaczeni do wysiedlenia. Pierwsze osoby objęte restrykcjami to te, które zostały oznaczone w hitlerowskiej nomenklaturze, jako element niepożądany. Byli to przede wszystkim przedstawiciele inteligencji, działacze polityczni i społeczni, księża oraz ci, których wysoki status materialny budził pożądanie wśród przedstawicieli okupacyjnej administracji. Teren Kraju Warty włączony bezpośrednio w granice państwa niemieckiego miał stać się, w zamyśle jego administratorów, czysto germańskim. Dla Polaków nie było tutaj miejsca. Wyjątkiem mieli być ci, którzy potrzebni byli, jak wyraził się Artur Greiser, jako parobkowie nowych wielkoniemieckich panów.

Docelowo cała prowincja, także Zduńska Wola, miała być zasiedlona przez etnicznych Niemców. Dramat Polaków zamieszkujących Kraj Warty polegał między innymi na tym, że odebrano im możliwość kształcenia się, pracy w wyuczonym zawodzie, swobodnego wyznawania wiary, przebywania w rodzinnym domu. Posunięcia władz okupacyjnych zmierzały wprost do tego, aby tym, których nie uznano za Niemców odebrać godność i sprowadzić do statusu podludzi. Na wystawę składają się fotografie i fotokopie dokumentów obrazujące genezę, przebieg i następstwa wysiedleń. Na planszach zestawiono w formie kolażowej łącznie 600 fotografii, plakatów i dokumentów, pochodzących ze zbiorów polskich, niemieckich oraz archiwów prywatnych.

Ważnym uzupełnieniem wystawy są niemieckie kroniki filmowe z lat wojny, obrazujące „nowe porządki” na ziemiach wcielonych oraz migracje etnicznych Niemców ze Wschodu na teren Warthegau, a także film dokumentalny „Jasnowłosa Prowincja” w reżyserii Jacka Kubiaka i Klausa Salge. Wernisaż wystawy odbędzie w najbliższy czwartek 5 marca o godzinie 12 w siedzibie MDK przy ul. Łaskiej 12. Wystawa prezentowana będzie przez sześć tygodni. Można będzie ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 14-18. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zwiedzania dla grup zorganizowanych.

Szkoły chcące wziąć udział w lekcjach i warsztatach poświęconych tematyce wysiedleń, proszone są o kontakt z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Specjalnie w tym celu opracowany został dla uczniów pakiet edukacyjny.

Mika S

źródło: MHM Zduńska Wola

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u