Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kiedy do kina ,,Syrena''?

Kiedy do kina ,,Syrena''?

kinosyrenaRemontowane od ponad pięciu lat kino ,,Syrena'' w Wieluniu wreszcie zostanie ponownie otwarte. Jednak dokładny termin zakończenia tej inwestycji nadal nie jest znany. Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa zapewnia, że nastąpi to jeszcze w tym półroczu. Optymistyczne prognozy mówią o przymiarkach do daty 1 kwietnia i w tym przypadku nie będzie to prima aprilis.

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, w tegorocznym budżecie gminy Wieluń zapisano 330 tys. zł na kontynuację remontu kina Syrena. Nie tylko mieszkańcy Wielunia nie wierzą w kolejne terminy, bowiem w przypadku tej inwestycji było ich przynajmniej pięć i wszystkie nie zostały dotrzymane! Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa wyjaśnia, że może to jednak nastąpić w pierwszej połowie tego roku:
- Prace przebiegają sprawnie. Został zamknięty pewien etap robót, jest już nawet zamontowana kurtyna, czyli pewne rzeczy są tam bardzo wyraźnie do przodu. Ogłosimy przetarg na montaż i dostawę foteli, czyli te budowlane prace, które powinny się zamknąć do końca pierwszego kwartału, powinny zostać zakończone, potem będziemy czekać na odbiory techniczne. Sądzę, że w pierwszym półroczu tego roku już powinniśmy do kina pójść nie tylko, żeby zobaczyć jaki jest stan robót, ale by obejrzeć film, posłuchać koncertu, czy zobaczyć sztukę teatralną.

Przypomnijmy, że początek kina w Wieluniu to lata 1958-59. Powiatowa Spółdzielnia Usług Wielobranżowych w Wieluniu otrzymała wówczas zgodę Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Pracy w Łodzi na budowę nowoczesnego kompleksu obiektów w skład którego wchodził kinoteatr na blisko 700 miejsc. Prace rozpoczęto w 1959 r., a pierwszych widzów kino przyjęło na już na początku 1962 roku. Najlepsze czas kina ,,Syrena'' to lata siedemdziesiąte XX wieku, kiedy często widownia zapełniona była do ostatniego miejsca. Kopie filmów dostarczano wtedy z łódzkiego Zarządu Kin, przemianowanego potem na Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów, a w 1989 - Okręgową Instytucję Rozpowszechniania Filmów. W latach dziewięćdziesiątych Centrum Filmowe Helios (następca Okręgowej Instytucji) zrezygnowało z prowadzenia kina w Wieluniu. Nagle, niemal z dnia na dzień okazało się, że miasto pozostanie bez kina. Decyzję o poprowadzeniu Syreny podjęła ostatnia kierowniczka kina z czasów CF Helios, Henryka Błasiak. Obiekt stał się wtedy własnością Gminy Wieluń, a w jej imieniu kinem administrował Wieluński Dom Kultury. Pani Henryka prowadziła spółkę Kinoteatr Syrena do sierpnia 2010 r. Wtedy gmach wrócił pod całkowiete administrowanie przez Wieluński Domu Kultury.

(opr. KJB)

foto: radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u