Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Mniej pieczywa, nieco więcej mięsa

Mniej pieczywa, nieco więcej mięsa

misoPolacy coraz bardziej urozmaicają swoją dietę. Jedzą coraz więcej produktów warzywnych, mięsnych, ale mniej pieczywa. W 2015 roku spożycie tegoż wyniosło ponad 45 kg i było niższe o 2,5 kg od tego z roku 2014. Dla porównania w 1981 roku spożywaliśmy ponad 100 kg pieczywa. Na wciąż malejącą sprzedaż wpływa przede wszystkim moda na zdrowe żywienie, która nakazuje eliminację węglowodanów pochodzących zwłaszcza z pieczywa białego z codziennej diety.

 

Jak podaje Radio Ziemi Wieluńskiej, spore znaczenie ma także niska jakość produktów obecnych na rynku. Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych angażuje się w akcje popularyzujące jedzenie zdrowego pieczywa m.in. akcję „Chleb Dobry” czy „Pan Kanapka”. Mówi dla agencji informacyjnej Newseria oraz Radia Ziemi Wieluńskiej prezes Związku, Stanisław Kacperczyk:
- Obecnie raczej znaczący jest udział pieczywa białego. My chcemy, żeby to było pieczywo jednak całoziarniste, ciemne i do tego dążymy. Z niepokojem patrzymy również na używanie do wypieku ciasta głęboko mrożonego, które jest importowane z różnych części świata i można je przechowywać nawet przez dwa lata.

Problemu ze spadkiem sprzedaży nie ma Wojciech Krajewski, właściciel Zakładu Cukierniczo – Piekarniczego z Mierzyc pod Wieluniem, który stawia na tradycyjne metody wypieku pieczywa z najlepszych gatunkowo mąk:
- My nie odnotowujemy spadków. Nie wiem, czy to jest związane z jakością naszego pieczywa, czy też to, że zwiększyliśmy różnorodność naszych produktów. Po prostu powinniśmy się starać jeść pieczywo z małych piekarni. Nie z dużych marketów, bo pieczywo jest tam często mrożone i podgrzewane. Czyli starajmy się jeść pieczywo jak najbardziej ciemne, wyprodukowane w małych piekarniach, które starają się trzymać dawne standardy. Akcja „Chleb Dobry” ma też przypomnieć Polakom, że ciemne i żytnie pieczywo jest źródłem wielu składników odżywczych, m.in. glukozy dostarczającej organizmowi niezbędną dawkę energii. Całkowita eliminacja pełnoziarnistego chleba z diety może więc niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u