Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rządowy program ratunkiem na zduńskowolski smog?

Rządowy program ratunkiem na zduńskowolski smog?

smogZduńska Wola znalazła się na liście pięćdziesięciu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie i wśród trzydziestu trzech polskich miast, w których smog jest prawdziwym utrapieniem. Listę opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Rząd Mateusza Morawieckiego planuje pomóc samorządom tych miast. Rusza rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027.

 

Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele, ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego, rządowego programu termomodernizacji. - Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Jak podkreślił, rządowy program termomodernizacji ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. - Nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać – dodał szef rządu. Rządowy program termomodernizacji, którym ma być objęta w województwie łódzkim Zduńska Wola oraz cztery inne miasta: Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka i Brzeziny, zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania. Uruchomiony zostanie także program powszechnej termomodernizacji budynków mieszkalnych, który przewidywać będzie oddzielne instrumenty dla mniej i bardziej zamożnych gospodarstw domowych. Mniej zamożne gospodarstwa domowe w Polsce mogą liczyć na sfinansowanie ze środków publicznych 100 proc. kosztów termomodernizacji ich budynków. Dla bardziej zamożnych Polaków wprowadzona zostanie możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek.

W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie znajdują się aż 33 polskie miasta. W pierwszej dziesiątce uplasowało się aż siedem polskich miast! Dlatego pierwszym krokiem w realizacji programu jest podpisanie porozumienie z jednym z tych miast, Skawiną. Uruchomione zostanie tam Laboratorium Skawina, w którym zostaną ocieplone wszystkie budynki mieszkalne, w których żyją mniej zamożni obywatele miasta i gminy. Działanie to sfinansowane zostanie w 100 procent ze środków publicznych znajdujących się w dyspozycji rządu, samorządu województwa i samorządu gminy. Do współpracy zostaną zaproszone także pozostałe samorządy, w tym te wspomniane pięć z Łódzkiego. Rząd zabezpieczył środki budżetowe na zrealizowanie identycznych przedsięwzięć z udziałem 23 miast z niechlubnej listy WHO, w tym dla Zduńskiej Woli (PDF 93 KB), o liczebności do 100 tys. mieszkańców. Takich miast – łącznie ze Skawiną – jest 22, a ich terenie mieszka ponad 770 tys. Polaków (lista tych miast na: https://www.mpit.gov.pl/media/51971/Miasta_termomodernizacja_23.pdf).

- W najbliższych miesiącach chcemy rozmawiać z władzami tych gmin i ustalać warunki zawarcia takich porozumień, w tym wysokość wkładów poszczególnych stron przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że ani rząd ani samorząd nie rozwiąże samodzielnie problemu zanieczyszczonego powietrza. Tylko wspólnym wysiłkiem i koordynacją podejmowanych działań jesteśmy w stanie poprawić jakość powietrza którym oddychają nasze dzieci, rodzice, dziadkowie i my sami - poinformował wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Piotr Woźny.

Wstępnie wiadomo, że wspomniane samorządy mogą liczyć na co najmniej milion złotych na walkę ze smogiem. Ale, kiedy pieniądze trafią do Zduńskiej Woli oraz pozostałych samorządów tego ani premier ani wiceminister Woźny nie podali.

Smog w Zduńskiej Woli był dokuczliwy podczas lutowych mrozów. wówczas wskazania czujnika, który został zamontowany w centrum miasta, w okolicach pomnika św. Jana Pawła II wskazywały przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów nawet o tysiąc procent! Nie pomógł nawet program, w ramach którego w ponad dwustu gospodarstwach domowych wymieniono piece na ekologiczne (więcej na: --> http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7552-zmieniaj-piece-na-ekologiczne) ani akcje uczulające mieszkańców na zakaz spalania śmieci w piecach (http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7841-walka-ze-mieciowym-spalaniem-w-zduskiej-woli) Mieszkańcy Zduńskiej Woli na bieżąco mogą sprawdzać stan powietrza na stronie: https://map.airly.eu/pl/#latitude=51.60061&longitude=18.93659&id=2659.

KaMi S

Opr. na podstawie: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/rusza-rzadowy-program-termomodernizacji-polskabezsmogu-2018-2027/

Podobne:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6205-smog-w-zduskiej-woli-sta-si-faktem
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6270-ciepo-z-miejskiej-sieci-i-geotermia-sposobem-na-dokuczliwy-smog-w-zduskiej-woli

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u