Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 19 listopada ślubowanie złożą nowi radni zduńskowolscy. I nowy prezydent -elekt miasta Konrad Pokora

19 listopada ślubowanie złożą nowi radni zduńskowolscy. I nowy prezydent -elekt miasta Konrad Pokora

pokora3Do 16 listopada Zduńską Wolą rządzić będzie prezydent Piotr Niedźwiecki. Tego dnia kończy się jego trwająca od 10 lat kadencja. Piotr Niedźwiecki nie dostał w tegorocznych wyborach wystarczającej liczby głosów, aby dalej kierować miastem. Startował w I turze z komitetu pod swoim nazwiskiem, ale do II tury nie przeszedł. Jego miejsce zajmie teraz Konrad Pokora, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Konrad Pokora był niepokonany zarówno w I jak i II turze tegorocznych wyborów prezydenckich. W pierwszej zmierzył się z sześciorgiem kandydatów (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8903-konrad-pokora-i-damian-kunert-dalej-walcz-o-prezydentur-w-zduskiej-woli#comments ) i dostał wówczas 37, 84 proc. poparcia od zduńskowolan (czyli głosów 6.870). A Damian Kunert z KW PiS (II miejsce wówczas) dostał poparcie od 28,88 proc. wyborców (czyli głosów: 5.243). Z pozostałej piątki, nikt poza Andrzejem Brodzkim z KW Samorząd Razem 2025 nie zadeklarował współpracy z pozostałymi w wyborczej grze. Niestety, nawet to wsparcie nie pomogło Damianowi Kunertowi. Także i to, iż deklarował, że po wygranych wyborach ma swojego zastępcę wskaże Ireneusza Krześnickiego, obecnie dyrektora ds. prawnych w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. W niedzielę 4 listopada zduńskowolanie liczniej (o 8 procent) wzięli udział w II turze wyborów na prezydenta miasta na najbliższe pięć lat niż w roku 2014. Do urn poszło ponad 17,4 tys. osób z ponad 33 tys. uprawionych do głosowania!

Przypomnijmy:
O stanowisko prezydenta w II turze walczył już tylko Damian Kunert z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Konrad Pokora z KW Koalicja Obywatelska. Zduńskowolanie zadecydowali! Przewaga Pokory nad kontrkandydatem z PiS wyniosła 4 listopada blisko 5 tys. głosów. Pokora dostał 11.172, a Kunert - 6.249 głosów. Czyli pierwszy dostał 64,13 proc., a drugi 35,87 proc. ważnych głosów! Takiej przewagi w walce o fotel prezydenta Zduńskiej Woli jeszcze nigdy w poprzednich wyborach samorządowych nie było w Zduńskiej Woli! Już wcześniej - podczas kampanii wyborczej - K. Pokora zapowiadał, że na swojego zastępcę powoła Pawła Szewczyka z Platformy Obywatelskiej (były radny miejski). Będzie też miał zapewne wielkie wparcie w realizacji swojego programu wyborczego pod hasłem "Liczą się zduńskowolanie" w nowej Radzie Miasta Zduńska Wola (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8904-w-radzie-miasta-zduska-wola-koalicja-obywatelska-ma-wikszo-pis-ma-o-1-kandydata-mniej). Większość ma w niej Koalicja Obywatelska. Powinien się także dobrze dogadywać z powiatem. W nowej Radzie Powiatu Zduńskowolskiego bowiem KO także ma tam większość (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8902-w-radzie-powiatu-zduskowolskiego-koalicja-obywatelska-ma-wicej-mandatow-ni-pis ).
W Radzie Miasta Zduńska Wola nastąpią zmiany. Pokora i Szewczyk, aby sprawować funkcje prezydenta i wiceprezydenta muszą zrzec się z mandatów radnych. Wedle danych z ostatnich wyborów ich miejsce zajmą:Tomasz Pohl i Paweł Strzelczyk. Nastąpi też kolejna zmiana w obsadzie radnych z KO. Miejsce Agnieszki Kucharskiej, która w wyborach zdobyła 428 głosów zająć ma Sławomir Kurnatka. Pani Agnieszka zobowiązała się złożyć rezygnację z funkcji radnej, po tym jak podczas kampanii wyborczej wyszło na jaw, że jej małżonek ponad rok temu zhejtował rządy PiS "mocnym, wręcz wulgarnym" wpisem na swoim prywatnym portalu. Sprawę nagłośniła m.nin. TVP Info: "Je..c pisuar i je..nego karakana!!! To wy je..ne ku..y jestescie kanaliami!!! Ped..ozy je..ne!!! Smierci wam ku..y zycze!!! Smolensk 2.0 (Second Edition)!!! Wkrotce k..wy!!!"
Ten wpis, przypomnijmy, został wykorzystany nawet przez KW PiS tydzień po wyborach samorządowych i upubliczniony. Twierdzono nawet, że pojawił się w związku z nawoływaniem do głosowania w II turze wyborów na prezydenta Zduńskiej Woli. W rzeczywistości pochodził z 22 lipca sprzed roku . I choć został został z profilu jego autora usunięty, stał się tą przysłowiowa kroplą, która przeważyła, że Agnieszka Kucharska, choć przez wiele tygodni wspierała K. Pokorę, zdecydowała się zrezygnować z mandatu radnej. Radni w nowej kadencji powinni wybrać 19 listopada na I posiedzeniu przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Obrady do ich wyboru poprowadzi radny senior RM, czyli najstarszy radny, w tym wypadku Ewa Marszałek (z KO). Wszystko zatem wskazuje, że nowej Radzie Miasta Zduńska Wola zasiadać będą, poza wspomnianymi powyżej (Pohl. Kurnataka i Strzelczyk) od 19 listopada (po myślniku liczba otrzymanych głosów od wyborców 21 października - przyp. siewie.tv) :
- Joanna Jarosławska (KO) - 391
- Marek Lewandowski (KO) - 184
- Renata Kosińska - Graf (KO) - 186
- Mariusz Kubiak (KO) - 165
- Ewa Marszałek (KO) - 377
- Piotr Pacelt (KO) - 726
- Tomasz Siemienkowicz (KO) - 264
- Jakub Trenkner (KO) - 455
- Wojciech Bladowski (PiS) - 432
- Łukasz Gędek (PiS) - 435
- Łukasz Goldman (PiS) - 235
- Dariusz Kmiecik (PiS) - 323
- Jacek Krata (PiS) - 233 /4 lata temu startował do RM z listy SLD, potem działał jakiś czas jako radny niezależny, teraz startował do RM już listy PiS/
- Dariusz Kubiak (PiS) - 427
- Roman Kubiś (PiS) - 445
- Damian Kunert (PiS) - 888 /poprzednio wiceprzewodniczący RM/
- Milena Piotrowska (PiS) - 592
- Janusz Plajzer (PiS) - 163 głosów.

KaMi S
Fot. arch. Konrada Pokory/FB

Podobne: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8928-pracowity-weekend-wyborczy-w-zduskiej-woli#comments

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u