Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zbiórka na tablicę upamiętniającą bohaterskich kolejarzy z Karsznic /foto/

Zbiórka na tablicę upamiętniającą bohaterskich kolejarzy z Karsznic /foto/

wanskaZenobia Radwańska to już niemal kultowa postać w Zduńskiej Woli. Dzięki jej zdecydowanym działaniom udało się ocalić od zburzenia starą kamienicę przy ul. Łaskiej 38, w której po renowacji za ponad 2 mln zł mieści się obecnie Inkubator Inicjatyw Społecznych. W prospołecznych działaniach karszniczanka doprowadziła do realizacji kilku innych projektów w mieście. W tym, z Budżetu Obywatelskiego w Zduńskiej Woli na 2020 rok, do budowy pawilonu za blisko 390.000 zł, w którym będą eksponowane zbiory karsznickiej lokomotywowni. Na ten projekt zagłosowało 421 mieszkańców Zduńskiej Woli.

 

A teraz Zenobia Radwańska wspólnie z członkami Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Zduńskiej Woli-Karsznicach zainicjowała nowy pomysł. Chodzi publiczną zbiórkę na sfinansowanie tablicy pamiątkowo-informacyjnej przy odnawianym pomniku karsznickich bohaterów z czasów II wojny światowej na placu Zwycięstwa, w kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli. O tablicę upamiętniającą zamordowanych 25 lutego 1944 roku przez Niemców pracowników parowozowni, którzy utrudniali hitlerowcom prowadzenie komunikacji kolejowej, a byli żołnierzami Armii Krajowej. Mowa o Kazimierzu Kałużewskim ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Ka%C5%82u%C5%BCewski) i Juliuszu Sylli. Na publiczną egzekucję, na którą okupanci spędzili, jako gapiów, ponad dwa tysiące mieszkańców z okolicy. To miało być przykładne ukaranie sabotażystów ( https://zdunskawola.pl/pl/aktualnosci/1736-karszniccy-bohaterowie-to-zolnierze-ak), którzy między innymi sypali piasek do kotłów lokomotyw, aby doprowadzić do ich najszybszego zepsucia i aby jeździły jak najkrócej. Zenobię Radwańską wspiera w nowej akcji Czesław Boczek, związany ze Skansenem Lokomotyw oraz spore grono, innych wspaniałych osób, którym historia Karsznic nie jest obca.

Na tablicę potrzeba co najmniej 2.700 zł. Zarejestrowana została publiczna zbiórka na ten cel. Opieczętowane puszki dla darczyńców wystawione są w:
1. sklepie obuwniczym Zenobii Radwańskiej przy ul. Łaskiej 24
2. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy ul. Złotnickiego 7
3. karsznickiej filii Miejskiego Domu Kultury
4. skansenie lokomotyw
5. sklepie spożywczym przy ul. 1 Maja w osiedlu Karsznice.

KaMi S

Podobne:
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6394-aska-38-i-dbrowskiego-1-w-lokalnym-programie-rewitalizacji-zduskiej-woli
https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8579-kamienica-przy-ul-askiej-38-odzyska-dawny-blask
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12267-jest-miejsce-w-zduskiej-woli-trzeba-jeszcze-chtnych-do-korzystania-z-inkubatora-inicjatyw-spoecznych-foto

rawdwanska1

radawanska3

tablicakarsznice

ska5

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u