Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradzkie Wrota czasu już w najbliższą sobotę

Sieradzkie Wrota czasu już w najbliższą sobotę

PlakatWrota2021Walki rycerskie, warsztaty rzemieślnicze, pokazy artyleryjskie i alchemiczne oraz prezentacja umowy Miasta Sieradza z katem z 1791 r. - po roku przerwy wracają Sieradzkie Wrota Czasu.

 

Organizację zeszłorocznej edycji tej imprezy pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W tym roku, dzięki poluzowaniu obostrzeń sanitarnych otworzyła się możliwość organizacji wydarzenia, oczywiście przy zachowaniu wszelkich aktualnie obowiązujących restrykcji sanitarnych. Sieradzkie Wrota Czasu wracają więc w tym roku w nieco innym... wędrownym wydaniu, już 13 czerwca.
I tak o godzinie 13 zaczynamy "Bitwą o górkę" w parku Broniewskiego. Oprócz walk rycerskich będzie można zobaczyć tam pokaz artyleryjski, łuczniczy a także wziąć udział w zabawach "plebejskich". O godz. 14 rycerski korowód ruszy do parku Klonowe, gdzie o 14.30 rozpoczną się pojedynki rycerskie a także pokaz alchemika. Tam również będzie można skorzystać z ofert średniowiecznych zabaw. Kolejnym punktem, do którego dotrze korowód, będzie sieradzki Rynek. O 16.30 będzie można na nim m.in. spotkać kata. To właśnie ta osoba, do dzisiaj nie budząca zbyt wiele sympatii, z racji wykonywanego przez siebie zawodu, będzie również "bohaterem konferencji "Jan, co był katem", na której zaprezentowana zostanie umowa z 1791 r. pomiędzy Miastem Sieradz a katem Janem Krayselem.
Dokument ten zakupiony został przez sieradzki magistrat i przekazany do Archiwów Państwowych, gdzie został poddany konserwacji. Na wspomnianej konferencji, która odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, będzie można posłuchać o tajnikach odnawiania takich dokumentów. Oprócz parku Broniewskiego, Klonowe i Rynku, Sieradzkie Wrota Czasu zawitają też na Wzgórze Zamkowe. Tam od godz. 13 rozstawiony będzie obóz średniowieczny i odbywać się będą warsztaty rzemieślnicze. O godz. 17.30 Krakowski Teatr Uliczny przedstawi spektakl "Serce Don Juana".

Michał Sitarek
Referat Promocji UM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u