Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola "Gminą na 5", ale angielski miejskich urzędników mierny

Zduńska Wola "Gminą na 5", ale angielski miejskich urzędników mierny

zdunskawolaZduńska Wola otrzymała tytuł „Złotej Gminy na 5!”. Trzeci raz z rzędu znalazła się w czołówce ogólnopolskiego rankingu miast i gmin, które najlepiej komunikują się z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

 

Badanie od kilku lat przeprowadza Szkoła Główna Handlowa. W tym roku oceniła 674 gminy z całej Polski. Tylko jedenaście z nich otrzymało tytuł „Złota Gmina na 5!”. Prócz Zduńskiej Woli są to Ochota, Rydułtowy, Targówek, Żoliborz, Poznań, Człuchów, Gdańsk, Poznań, Kraków, Poniatowa i Łomża. W raportach za 2020 i 2019 roku miasto też lokowało się w ścisłej czołówce.
O pozycji w rankingu decydowała suma trzech ocen. Pierwsza przyznawana jest za komunikację w internecie i wizerunek samorządu, druga za odpowiedź udzieloną na e-mail w języku polskim, a trzecia – za odpowiedź w języku angielskim. Na co uwagę zwracali badacze ze Szkoły Głównej Handlowej? W pierwszej kategorii oceniane były strony internetowe i profile w mediach społecznościowych, m.in. czy witryna jest bezpieczna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy informacje na niej są uporządkowane, a teksty zrozumiałe. Liczyła się też regularność publikacji. Naukowcy sprawdzali też, czy samorząd posiada wyróżniający logotyp i hasło promocyjne. W tej pierwszej kategorii miasto zdobyło wysokie noty. – To zasługa zmian, które wdrażamy. Uruchomiliśmy już nową, przejrzystą stronę internetową. Zrobiliśmy ją samodzielnie, oszczędzając sporo pieniędzy – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Na każdym etapie projekt był konsultowany z niepełnosprawnymi mieszkańcami. Dzięki temu powstał serwis łatwy w obsłudze dla niewidomych, niesłyszących czy niepełnosprawnych ruchowo – dodaje. Na stronie pojawiło się nowe logo Zduńskiej Woli, które wprost nawiązuje do miejskiego herbu. To odrysowane prostą linią dwie tarcze herbowe: w lewej znajduje się lew trzymający pierścień, w prawej – miecz. – Kończymy prace nad tak zwaną księgą znaku, która ujednolici stosowanie logotypu w przestrzeni miejskiej. Zduńska Wola pięknieje – dodaje prezydent Konrad Pokora.
W dwóch pozostałych kategoriach naukowcy Szkoły Głównej Handlowej zastosowali metodę tzw. tajemniczego gościa. Podając się za przedsiębiorców, z różnych kont mailowych wysyłali do urzędów zapytania, a otrzymane odpowiedzi poddali skrupulatnej ocenie. Tu liczyła się m.in. merytoryka przekazanych informacji, ich przydatność, styl tekstu i poziom jego trudności. Za odpowiedź w języku polskim zduńskowolski urząd miasta uzyskał w ostatnim badaniu maksymalną notę. – To oznacza, że na zapytania odpowiadamy szybko, konkretnie i zrozumiale. W praktyce sprawdza się więc dewiza, którą wdrażam od początku swojej kadencji: to urząd jest dla mieszkańców, a nie odwrotnie – komentuje Konrad Pokora.
W beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Poziom języka angielskiego miejskich urzędników jest mierny. – Nie satysfakcjonują nas oceny, jakie otrzymaliśmy za odpowiedzi w języku angielskim – przyznaje prezydent Pokora. – To dla nas ważny sygnał: musimy poprawić zdolności lingwistyczne pracowników i zbadać przepływ wiadomości między poszczególnymi biurami – mówi.
– Budujemy silną, rozpoznawalną w całej Polsce markę Zduńskiej Woli. Cieszę się więc, że obok Poznania i Krakowa odbieramy prestiżowe wyróżnienie „Złota Gmina na 5!”. W przyszłym roku musimy jednak poprawić ocenę jeszcze w tej jednej kategorii – podsumowuje prezydent Pokora. – Jesteśmy ambitni, nie boimy się wyzwań, bierzemy się do pracy – zapowiada.

(opr. KaMi S)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u