Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności PAJĘCZNO. Wikary lubieżnik z wyrokiem

PAJĘCZNO. Wikary lubieżnik z wyrokiem

wikaryJak informuje portal kulisy.net, 30-letni Bartosz K., duchowny pochodzący z gminy Konopnica, a pełniący posługę w jednej z pajęczańskich parafii, został skazany prawomocnym wyrokiem za utrwalenie wizerunku nagiej nastolatki.

 

Miało do takiej obrzydliwej sytuacji dojść co najmniej dwukrotnie. Ksiądz użył do nagrań telefonu z włączoną kamerką i podłożył go na pododze. W pierwszej sytuacji tak, aby nagrać podstępnie przebierającą się dziewczynkę. W drugiej, gdy ta sama nieletnia załatwiała... swoje potrzeby fizjologiczne w ubikacji. Jak podaje dalej portal według informacji przekazanej przez Sąd Rejonowy w Sieradzu, duchowny został skazany na karę łączną roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby, na dwa lata. Pochodzący z gminy Konopnica w powiecie wieluńskim, a pełniący posługę wikarego w parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie ksiądz K. odpowiadał przed sądem z tytułu naruszenia art. 191a § 1 k.k. Z zapisów Kodeksu Karnego wynika, że:
- § 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Wokół wikarego zrobiło się głośno w styczniu ubiegłego roku. Wówczas matka jednej z uczennic zgłosiła do prokuratury oraz kurii sprawę nieprzyzwoitych wiadomości, wysyłanych do dziecka za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Właśnie przez Bartosza K. Po kilku miesiącach śledczy umorzyli postępowanie, nie dopatrując się znamion przestępstwa. Do sądu trafił jednak akt oskarżenia Bartosza K. w innej sprawie. Chodziło tym razem o utrwalanie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody z użyciem podstępu lub groźby. Ksiądz za te czyny już usłyszał wyrok. Orzeczenie jest prawomocne. Jak przyznał portalowi kulisy.net rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Mariusz Bakalarz kuria zna wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Sieradzu. Ks. Bakalarz podaje, iż arcybiskup częstochowski, Wacław Depo, 9 marca został powiadomiony o tym, że taki prawomocny wyrok zapadł.
– O samej sprawie arcybiskup metropolita częstochowski nie był informowany – podaje rzecznik Bakalarz. – Otrzymał informację o umorzeniu dochodzenia z tytułu oskarżeń, o których kuria poinformowała prokuraturę w styczniu ubiegłego roku i wszczęciu odrębnego dochodzenia w sprawie, której poszlaki wykazało śledztwo. Ponieważ archidiecezja częstochowska nie była uczestnikiem tego postępowania, nie była także informowana o przebiegu - zaznaczył. Postępowanie przed sądem świeckim nie kończy sprawy duchownego. Osobno toczy się śledztwo kościelne.
– W chwili otrzymania informacji o pierwotnych zarzutach (w styczniu 2022 roku - przyp. redakcji) , zgodnie z prawem kanonicznym, wszczęte zostało wstępne dochodzenie kanoniczne, które jednak musiało być zawieszone do czasu zakończenia czynności prowadzonych przez prokuraturę i sąd – zaznacza ks. Mariusz Bakalarz . – W chwili zakończenia sprawy przed sądem państwowym, dochodzenie zostało odwieszone. Korzystając z ustaleń, podjętych przez prokuraturę i sąd, zostanie przeprowadzone dochodzenie, o którego wynikach zostanie poinformowana rzymska Dykasteria Nauki Wiary, a stosownie do dyspozycji Stolicy Apostolskiej zostaną podjęte dalsze czynności. Prawo kanoniczne przewiduje za takie czyny kary od suspensy (czyli zawieszenia w pełnieniu czynności kapłańskich przyp. redakcji) aż do wydalenia ze stanu duchownego, uzależniając ciężar kary od wykazanych w procesie okoliczności.
Obecnie ks. Bartosz K. nie posługuje w żadnej parafii ani nie pełni żadnego urzędu duszpasterskiego. W ubiegłym roku, natychmiast po tym, jak matka dziewczynki poinformowała biskupa o niestosownych wiadomościach od wikarego, duchowny został zawieszony w pełnieniu funkcji oraz posługi duszpasterskiej w Pajęcznie, a sama kuria zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Opr. KaMi S, źródło: kulisy.net, Fot. FB

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u