Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Inkantacje według żywych

Inkantacje według żywych

inkantacjeKult zmarłych istniał zawsze, a wiara w życie po śmierci jest rówieśnicą ludzkości - tak uważa Zbigniew Rudecki, reżyser najnowszego speklaklu przygotowanego przez młodzież w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury "Na pięterku" w Zduńskiej Woli. Teza być może wydawać się kontrowersyjna, ale przedstawienie na pewno warte jest objerzenia. - Podczas jedynej wyjątkowej nocy listopadowej, to właśnie żywi mogli oddać największą przysługę zagubionym duszom. Wyobraźnia ludowa tak dalece ożywiała zmarłych, że stawiano na ich grobach nie tylko pieczywo, miód i jajka, ale też napitek. Wierzono, że zawołane duchy przyjdą i posilą się. Tej jedynej nocy dusze zawieszone między ziemią, a niebem upodabniały się do żywych. Wtedy też odmawiano modlitwy za zmarłych przodków zwane dziadami, zaklęciami, zaduszkami, czy inkantacjami. Mottem przedstawienia stają się słowa: "Dusze zbłąkane, co to spokoju w zaświatach znaleźć nie możecie, szukajcie bram niebieskich, a my pokutę za was odprawimy, abyście nie trafili tam gdzie... - zachęca reżyser.  
Sztuka, jak zapewnia, przedstawia obrzędy czczenia dusz zmarłych, których kult wywodzi się od najdawniejszych czasów słowiańskich. Również dziś oddajemy należny szacunek duszom bliskich zapalając na ich grobach świece. Tak jak św. Tomasz ochrzcił poglądy Arystotelesa, tak katolicyzm ucywilizował obrzędy zaduszkowe. Adam Mickiewicz w II części Dziadów ukazuje potrzebę wybaczania zmarłym, aby ich dusze nie błądziły między światem realnym, a nadprzyrodzonym. Roman Brandstaetter w žDniu gniewu jeszcze dobitniej podkreśla obawy człowieka przed śmiercią, przestrzegając przed odczłowieczeniem. - Połączenie tych dwóch wizji: personalizacji człowieka i nieśmiertelności duszy, buduje stwierdzenie: wszystko w rękach żywych. Jest to żywa tradycja, na którą zapraszam do obejrzenia w sztuce Inkantacje - dodaje Zbigniew Rudecki.

W Zduńskiej Woli zaplanowano następujące terminy wystawienia sztuki:
1) Premiera - 30 października 2011 r. (niedziela) ok. godz. 19.00 (po Mszy św.) w Ośrodku Pamięci św. M. M. Kolbego ul. Kościelna 20.
2) 3 listopada 2011 r. (czwartek) ok. godz. 17.45 w Kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Zielonej 49 a.
3) 6 listopada 2011 r. (niedziela) ok. godz. 19.00 (po Mszy św.) w Ośrodku Pamięci św. M. M. Kolbego ul. Kościelna 20.

Sztuka wystawiona przez grupę teatralną Maksymiliana z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Na Pięterku w Zduńskiej Woli.

Występują w niej: Guślarz Mateusz Placek ZSE, Duch 1 Radosław Rychłowski ZSE, Duch 2 Konrad Wawrzyniak ZSE, Duch 3 Urszula Kaczorkiewicz II LO, Duch 4 Jakub Kunc ZSE, Duch 5 Karol Kulda I LO, Duch 6 Dominik Architek ZSE.
Aranżacja muzyczna Dominik Mac
Scenografia Jakub Siniarski
Światło/wizualizacja Power Point Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli
Choreografia Ryszard Cyran
Adaptacja scenariusza: na podstawie Dziady cz. II A. Mickiewicz i Dzień gniewu R. Brandstaetter/ kostiumy/dźwięk/reżyseria “ Zbigniew Rudecki
Wstęp jest bezpłatny.


Ewa Dobrowolska

przyp.red. Niezrozumiałe słowa wypowiadane przez maga podczas zaklinania nazywa się inkantacją. Słowo to etymologicznie wywodzi się od późn. łac. incantatio 'czarowanie' od łac. incantare '(za)czarować'; in- 'w (co); przeciw'; cantare.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj



Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u