Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Pociąg im. Józefa Nowkuńskiego zajechał do Zduńskiej Woli

Pociąg im. Józefa Nowkuńskiego zajechał do Zduńskiej Woli

2Od niedzieli 18 bm. jeden z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej nosi dumnie imię inż. Józefa Nowkuńskiego, budowniczego Magistrali Węglowej ze Śląska do Gdyni. Inżynier Józef Nowkuński urodził się w 1866 roku w Kownie. Był cenionym budowniczym linii kolejowych na przykład magistrali węglowej Śląsk-Gdynia, której budowa trwała 7 lat.

 

O jego losach opowiadał wnuk, który przyjechał na uroczystość do Zduńskiej Woli. - Towarzyszy mi uczucie satysfakcji ogromnej dla rodziny, zadowolenia, no jest to honor dla rodziny, wyróżnienie, głównie dzięki dziadkowi i jego zasługom, które miał dla budowy kolei przed wojną - mówi Józef Nowkuński wnuk inżyniera Józefa Nowkuńskiego. A miejsce - dworzec w Zduńskiej Woli- nie zostało wybrane przypadkiem. - Zduńska Wola właśnie dlatego, że tu jest najbliżej magistrali kolejowej. Nie mogliśmy tego zrobić w Łodzi ani w innej miejscowości, bo to tutaj jest właśnie to miejsce - mówi Andrzej Wasilewski prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Historia zaczęła się niemal cztery tygodnie temu, gdy na 11. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO, Łódzka Kolej Aglomeracyjna zdobyła główną nagrodę im inż. Józefa Nowkuńskiego. Nagroda przyznana została po raz pierwszy dla ukończonych inwestycji, a także dla nowych inwestycji infrastrukturalnych szynowych, zrealizowanych w Polsce. To statuetka będąca repliką pomnika inż. Józefa Nowkuńskiego.

– System Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już jest imponujący – mówił marszałek Witold Stępień, odbierając nagrodę. - Największe dzieło inżyniera Nowkuńskiego związane jest z regionem łódzkim, bo mająca wielkie znaczenie dla międzywojennego przemysłu magistrala przebiegała przez leżące nieopodal Zduńskiej Woli osiedle Karsznice. Statuetka to nagroda dla całego zespołu ŁKA, bo projekt to przecież nie tylko nasz pomysł, pewna idea, ale też jej realizacja przez cały sztab ludzi. Chociaż od śmierci inżyniera minęło już ponad 60 lat, pamięć o nim nadal jest żywa. Głównie dzięki kolejarzowi - Henrykowi Dąbrowskiemu. - Nawiązał kontakt z rodziną, założył tą Izbę Tradycji im. Nowkuńskiego, dla jej potrzeb przekazaliśmy pamiątki rodzinne, on to wszystko rozbudowywał, gromadził - mówi wnuk inżyniera Józefa Nowkuńskiego.

Tabliczkę w pociągu ku czci patrona odsłonili: Józef Nowkuński, wnuk inż. Józefa Nowkuńskiego, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego oraz Adam Wielądek, pierwszy minister transportu w III RP.

Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u