Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Stary "Kazimierz" jak nowy!

Stary "Kazimierz" jak nowy!

IMG_9733I Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli to najstarsza szkoła średnia w mieście. Korzenie liceum sięgają roku 1905. Wówczas to Towarzystwo Macierzy Szkolnej podjęło starania o utworzenie szkoły średniej. W następnym roku Towarzystwo uzyskało zgodę na prowadzenie czteroklasowej męskiej szkoły realnej. W roku 1907 władze carskie zlikwidowały Towarzystwo Macierzy Szkolnej, a utrzymanie szkoły przejęło Towarzystwo Wpisów Szkolnych, któremu przewodniczył ks. Jan Cyranowski. W dwa lata później Towarzystwo to zostało rozwiązane. Od wielu lat budynek szkoły wymagał gruntownego remontu. Udało się to w tym.

 

Szkoła jest ocieplona i w większej części wyremontowana.
W miesiąc po zakończeniu prac budowlanych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli odbyło się podsumowanie projektu dotyczącego termomodernizacji tej szkoły. W krótkiej prezentacji przypomniano to, co w ostatnich latach uległo zmianie w zakresie infrastruktury: obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wybudowano boisko wielofunkcyjne, zmodernizowano blok sportowy. Natomiast sama termomodernizacja obejmowała wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz regulację instalacji c.o. Powiat zdołał pozyskać na termomodernizację środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (69 proc. wartości projektu) i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (9 proc.); wkład własny samorządu wyniósł 356 tys. zł (22 proc.), całkowity koszt to 1.654 mln zł. Obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa łódzkiego Marcin Bugajski stwierdził, że termomodernizacje obiektów szkolnych na terenie województwa były możliwe dzięki przesunięciu pieniędzy z innego projektu (dotyczącego gospodarki odpadami), który nie był dostatecznie przygotowany. Starosta zduńskowolski był pierwszym interesantem nakłaniającym Zarząd Województwa Łódzkiego do przeznaczenia tych funduszy na projekty z listy rezerwowej. Do I LO uczęszcza w tym roku ponad 600 uczniów. Termomodernizacja poprawi oczywiście warunki kształcenia młodzieży, lecz także oddziaływanie użytkowania budynku na środowisko. Starosta Wojciech Rychlik przypomniał, że w ramach szerszego projektu jeszcze w tym roku zostanie zakończona termomodernizacja Zespołu Szkół Elektronicznych, a w przyszłym -€“ Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Zduńskiej Woli. Młodzi artyści z I LO zaprezentowali gościom krótki program: występy wokalne i pokaz iluzjonisty. Uczniowie z wdziękiem wypełnili rolę przewodników po zmodernizowanej szkole. Podążając na spotkanie goście obejrzeli zmodernizowaną w tym roku przez powiat salę gimnastyczną. Kolejnym wyzwaniem dla szkoły i samorządu jest remont korytarzy.
Jak z dnia na dzień zmieniał się "Kazimierz" można zobaczyć na: http://pliki.powiatzdunskowolski.pl/Prezentacje/2012/2012.11.07_Prezentacja_zdjeciowa_ILO/index.html

Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj



Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u