Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Urbaniści proponują, zduńskowolanie zdecydują. Co ma i gdzie powstać w mieście

Urbaniści proponują, zduńskowolanie zdecydują. Co ma i gdzie powstać w mieście

urbanisciŚródmieście, czyli centrum Zduńskiej Woli, tętniące życiem pubów i restauracji, wielkopowierzchniowe centra handlowo-usługowe przy ul. Spacerowej i Długiej oraz zabudowa terenów wokół siedziby Miejskich Sieci Cieplnych. Taką wizję rozwoju trzech obszarów Zduńskiej Woli nakreślili miejscy urbaniści.

 

Jak informuje Urząd Miasta Zduńska Wola, eksperci opracowali projekty trzech planów zagospodarowania przestrzennego dlań. To dokumenty, które wskazują, jakiego typu architekturę można budować w danym miejscu. Urzędnicy mogą zastrzec, że przy wybranych ulicach można np. stawiać tylko domy jednorodzinne, a przy innych budować fabryki.
– Dzięki planom zagospodarowania przestrzennego na kolejne lata porządkujemy przestrzeń publiczną. Żeby stworzyć takie dokumenty, trzeba mieć wizję rozwoju miasta. My ją mamy i dlatego opracowaliśmy plany dla aż trzech różnych obszarów – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Centrum Zduńskiej Woli ma tętnić życiem i zachęcać mieszkańców do poznawania się i współdziałania. Tak streścić można wizję zduńskowolskiego śródmieścia, która powoli zaczyna się urzeczywistniać.
– Przy pasażu Powstańców Śląskich urządzamy właśnie pierwszy w mieście skwer obywatelski. Będzie zachęcał do spotkań, rozmów i realizacji wspólnych przedsięwzięć. Na inwestycję pozyskaliśmy dotację europejską – mówi Krystyna Bąk, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta. Urząd szuka też pomysłu na kolejną przestrzeń w samym centrum.
– Po dziesięciu latach bezskutecznych zabiegów wreszcie kupiliśmy działkę po stacji benzynowej PKN ORLEN przed Ratuszem. Możemy myśleć o jej urządzeniu – cieszy się dyrektor Bąk. Nieoficjalnie mówi się, że ma być zbudowana fontanna oraz miejsca, aby mogli tam spotykać się dorośli, całe rodziny, z dziećmi. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego wspiera koncepcję tworzenia żywego centrum miasta.
– Z dotychczasowych planów znika droga, która miała zespolić ulice Prostą i Jana Kilińskiego. Po budowie ronda Piwna-Łaska i centrum handlowego przy nim, łącznik jest zbędny – tłumaczy Jolanta Owczarz, kierownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Dzięki temu na terenie od ul. Łaskiej do ul. Stefana Żeromskiego, gdzie teraz działa m.in. kręgielnia, będzie mogła powstać strefa restauracyjno-klubowa.
– Zdecydowaliśmy się również podnieść dopuszczalną wysokość zabudowy na odcinku od ulicy Kilińskiego do ronda Tkaczy Zduńskowolskich. Jest też zgoda na zabudowę wielorodzinną w tym rejonie. To jeden ze sposobów pobudzania rynku nieruchomości w mieście – dodaje Jolanta Owczarz. Kolejny z opracowanych planów obejmuje obszar przy ulicach Spacerowej i Długiej. Nowe zapisy dopuszczają tam lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 metrów kwadratowych. Ulokować będzie tam można również działalność produkcyjno-usługową.
– Tworzone przez nas plany muszą dawać gwarancję rozwoju. Muszą być na tyle elastyczne, aby szanując potrzeby mieszkańców, inspirować do podejmowania działalności gospodarczej – wyjaśnia prezydent Konrad Pokora. Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowała też plan zagospodarowania terenów wokół siedziby Miejskich Sieci Cieplnych (MSC), a więc w rejonie ulic Królewskiej, Zielonej, Przejazd i Stefana Żeromskiego.
– Wiele działek w tym rejonie należy do MSC. Spółka chciałaby wykorzystać je w celach inwestycyjnych, by rozwijać swoje usługi – mówi Jolanta Owczarz z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Nowy plan daje ku temu zielone światło. Dotychczasowy przewidywał w tej przestrzeni tylko obiekty mieszkalne.
– MSC nie jest powołane do budowy mieszkań, ale do zapewniania zduńskowolanom ciepłej wody i ciepła do ogrzania mieszkań. Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze smogiem, musimy stworzyć spółce warunki do rozwoju także i w tym kierunku – zaznacza prezydent Konrad Pokora. Plany przygotowane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną mają na razie charakter projektów. Teraz każdy mieszkaniec może wnieść do nich swoje uwagi. Ze względu na obowiązujący w urzędzie reżim sanitarny trzeba się jednak wcześniej umówić: pod nr tel. 43 825 02 17 lub 43 825 02 20. Koncepcje będą wyłożone do publicznego wglądu w urzędzie miasta od 24 października do 13 listopada. Czas na zgłoszenie uwag mija 27 listopada br. Urząd miasta zorganizuje też publiczne dyskusje nad poszczególnymi projektami:
- 26 października o godz. 15 omawiany będzie plan dla rejonu ulic Królewskiej, Zielonej, Przejazd i Stefana Żeromskiego,
- 2 listopada o godz. 15 omawiany będzie plan dla rejonu ulic Stefana Żeromskiego, Jana Kilińskiego i Łaskiej,
- 9 listopada o godz. 15 omawiany będzie plan dla rejonu ulic Spacerowej i Długiej. Wszystkie spotkania odbędą się w Urzędzie Miasta Zduńska Wola, ul. Stefana Złotnickiego 12 (budynek nr 1) pok. 101.

Po uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez zduńskowolan w konsultacjach, plany zostaną przedstawione do akceptacji Radzie Miasta.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySiła sugestii

----------------

Mąż był sam w domu. Zachciało mu się pić. Zajrzał do lodówki, a tam... butelka wódki. I to prawie pełna. Nieprawdopodobne, przecież żona nie pije, jemu pić zabrania, wódki nie kupuje! Cud! Wziął błyskawicznie szklaneczkę i nalał sobie setuchnę. Wypił duszkiem i... nic nie poczuł; ani smaku, ani zapachu, choć zaraz po wypiciu powąchał szklankę. Kur... - krzyknął - mam koronawirusa!
Nie miał, kiedy wieczorem zwierzył się żonie Wtedy okazało się, że ta przechowywała tak w lodówce wodę destylowaną...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u