Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 7 PAŹDZIERNIKA?

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 7 PAŹDZIERNIKA?

9sieradzKolejny jesienny weekend przed nami. Niestety, już nie tak ciepły jak poprzedni, bo dużo chłodniejszy, z temperaturą w sobotę i niedzielę rzędu 12-13 stopni Celsjusza. Ale w weekend nie powinno być opadów deszczu. Gorzej z początkiem przyszłego tygodnia...

 

O czym warto pamiętać? W Sieradzu trwa Sieradzka Jesień Organowa. Tu także nastąpi podsumowanie Festiwalu Recyklingu. W Zduńskiej Woli wystąpi z koncertem pt. "Jesienna" Stanisława Celińska. Tamże rozpoczynają się także 26. Dni świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Nadchodzący weekend to także Noc Bibliotek. Warto zatem zajrzeć m.in. do łaskiej, wieruszowskiej i wieluńskiej. Bo tam na miejscu oraz podczas relacji on-line czeka wiele atrakcji. Sieradz i Wieluń odwiedzą dwaj rowerowi medaliści olimpijscy: Mieczysław Nowicki i Tadeusz Mytnik, którzy nie tylko podzielą się wspomnieniami z najlepszych lat swojej kariery z lat 70. XX wieku, ale także zaproszą na wspólną rowerową przejażdżkę po miastach. Obydwaj znakomici kolarze, choć już dobrze po siedemdziesiątce, wciąż mogą się pochwalić znakomitą kondycją, co w głównej mierze zawdzięczają jeździe na rowerze. Do tej formy aktywności znakomici sportowcy zachęcają seniorów w całej Polsce. Na ekrany kin w regionie wchodzą m.in. nowe tytuły :"Rodzinka rządzi" oraz "Wesele" - w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. To Historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Będzie także można zobaczyć "Żeby nie było śladów" - film zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Wyświetlany będzie też "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" - polska komedia w reżyserii Mateusza Rakowicza. Film inspirowany historią Zdzisława Najmrodzkiego „króla złodziei” i „mistrza ucieczek”, który 29 razy wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub zakładów penitencjarnych. Na ekrany trafi też najnowsza opowieść o agencie 007 -James'ie Bondzie, po raz ostatni w tej roli z udziałem Daniela Craig'a, czyli "Nie czas umierać". 10 października przypada XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Po Mszach świętych w całym regionie będą zbierane ofiary do skarbony na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, które są przeznaczone na stypendia dla ubogiej a zdolnej młodzieży. Co jeszcze zaplanowano w Sieradzkiem oraz gdzie warto się wybrać? O tym poniżej oraz na plakatach organizatorów.

CZASTARY

- 10 października. W niedzielę o godz. 14 , otwarcie nowego boiska w Czastarach. Zaplanowano m.in. wystąpienie wójta gminy Czastary oraz zaproszonych gości, uroczyste przecięcie wstęgi i przekazanie kluczy do boiska Gminnemu Klubowi Sportowemu, poświęcenie, mecz otwarcia pomiędzy GKS Czastary - GKS Czastary Oldboye, turniej sołectw o puchar wójta gminy Czastary, widowisko artystyczne - taniec z ogniem. Uroczystości będą towarzyszyć dmuchańce dla dzieci oraz degustacja potraw przygotowanych przez KGW z gminy Czastary.

WIERUSZÓW

- 7 - 13 października. Kino Słońce. Repertuar na: --> http://www.wdkwieruszow.pl/kup-bilet-do-kina.htm

- 8 października od godz. 17, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie zaprasza na wieczór w nowej bibliotece na piętrze "Aktywnie i zdrowo, czyli Noc Bibliotek na sportowo". Włóż adidasy lub strój sportowy i na Noc Bibliotek bądź gotowy. Biblioteka mieści się od niedawna przy ul. Ludwika Waryńskiego 14.

ZDUŃSKA WOLA

- 7 -13 października, Kino Ratusz. Repertuar na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/kino-ratusz/repertuar/

- 7 października - 4 listopada. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wystawa prac plastycznych nauczycieli z Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Ekspozycja jest częścią jubileuszu 45-lecia tej szkoły.

- 13 października. Ratusz w Zduńskiej Woli, godz. 17. KONCERT STANISŁAWY CELIŃSKIEJ PT. "JESIENNA". Koncert odbędzie się w ramach projektu ,,Zduńskowolskie Dni Seniora” z Budżetu Obywatelskiego 2020. Ostatnie bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w kasie kina Ratusz (kasa czynna jest na godzinę przed pierwszym seansem do rozpoczęcia ostatniego). Szczegóły na; --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/koncert-stanislawy-celinskiej-z-zespolem-pod-kierownictwem-macieja-muraszko/

- 7 października - 3 listopada. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego. W godzinach pracy książnicy można oglądać wystawę prac Uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli pt.: „Kompozycje plastyczne zrodzone z inspiracji twórczością Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

- 10 października. Mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. WNMP o godz. 12 w intencji mieszkańców Zduńskiej Woli ,jako dziękczynienie Bogu za patrona św. Maksymiliana Marię Kolbego, rozpoczynają się XXVI Dni św. Maksymiliana.

SIERADZ

- 7 - 13 października. Kino w Teatrze Miejskim. Repertuar na- --> https://scksieradz.pl/aktualnosci

- 7 - 8 października. Teatr Miejski - wystawa prac plastycznych. W tym roku wypada jubileusz 45-lecia istnienia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. K. Kobro w Zduńskiej Woli. W ramach jubileuszu przewidzianych jest kilka wydarzeń artystycznych na terenie miasta i poza nim. Wystawa prac rysunkowych i malarskich uczennic trzeciej klasy szkoły: Zuzy Klęk, Ewy Błońskiej (klasa IIIB) i Oliwii Stęsickiej (klasa IIIA), w Sieradzu wpisuje się w uroczyste obchody rocznicy powołania placówki.

- 8 października. Godz. 10.30. Start akcji "Rowerem po zdrowie" . Będzie można wyruszyć w trasę z olimpijczykami Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim. Szczegóły na: --> https://sieradz.eu/rowerowa-przejazdzka-z-legendami-polskiego-kolarstwa-5158

- 9 października. Godz. 9, Piknik Sieradz Bierze Oddech, plac przy Teatrze Miejskim. Ekodukaty pozyskane przez mieszkańców, którzy oddali śmieci, w dniu finału Festiwalu, tj. w sobotę będą mogli zamienić na: sadzonki drzew, krzewów, bylin (do ich wyczerpania), ekoupominki (powerbanki, pojemniki na baterie z testerem zużycia, zgniatarki do butelek, gry planszowe i karciane, parasole, torby, bidony, pojemniki na żywność, długopisy). Szczegóły Festiwalu Recyklingu na: --> https://scksieradz.pl/node/3076

- 9 października. Powiatowa Bibliotek Publiczna, prelekcja online o geopolityce, którą przedstawi Mario, klubowy kolega z SAGITTY, miłośnik mangi, anime i geopolityki. Godz. 18. Szczegóły na: --> https://pbp.sieradz.pl/kmf/2021/09/30/geopolityka-dla-opornych-prelekcja-online/

- 10 października. Sieradzka Jesień Organowa. Godz. 19, Parafia p.w. NSJ.

WIELUŃ

- 7 - 13 października. Kino Syrena. Repertuar na: --> https://kinosyrena.pl/

- 8 października, będzie niesamowita okazja pojechać na rowerze w trasę z olimpijczykami Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim. Spotkanie z medalistami olimpijskimi przygotowuje Majdller Bikes wraz z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Start przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej o godz. 15.30. W krótkiej przejażdżce może wziąć udział każdy, kto ma rower, a w spotkaniu każdy miłośnik dwóch kółek.

- 9 października. Kilka ciekawych propozycji przygotowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu na Noc Bibliotek. Wydarzenie to będzie można śledzić online. - Ruszamy o godzinie 18:00. Bądźcie państwo z nami na facebooku biblioteki, bo przygotowaliśmy szereg bardzo interesujących wydarzeń – zachęca na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej Iwona Podeszwa, dyrektorka tej placówki. – Rozpoczynamy relacją z rozstrzygnięcia konkursu literacko – plastycznego dla dzieci i młodzieży „Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy z książką na wakacjach”. Tych prac jest ponad 50, więc cieszymy się z efektu. Nastąpi uroczyste wręczenie nagrody głównej, którą jest rower, oraz wyróżnień. Wszyscy uczestnicy konkursu dostaną dyplomy oraz książki. Będzie wernisaż wystawy „Autografy” naszego czytelnika, Henryka Wojcieszaka. Będzie również akcent muzyczny, to recital pianistyczny Macieja Majchrowskiego, ucznia I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Szczegóły także na plakacie.

ŁASK

- 7 - 13 października. KinoINO przy Łaskim Domu Kultury ponownie działa. Repertuar na: --> https://kinoino.pl/repertuar

- 8 października, Łaski Dom Kultury. O godzinie 17 odbędzie się tam otwarcie wystawy fotografii Janusza Ziarnika "Mgła". Jak przyznaje autor: "- Z mgły powstaje dzień. We mgle rodzi się człowiek. Wyraźnieją kształty, nadzieja na słońce rozrzedza mgłę. Człowiek powoli dojrzewa do jasności. Wreszcie przychodzi przezroczysty dzień- pełnia życia. Słońce przynosi radość. Wkrótce jednak w krajobraz istnienia wsnuwa się woal mgły, mgły schyłku dnia, mgły końca. Niepostrzeżenie otumania rzeczywistość, rozmywa kształty, by zawładnąć wszystkim. Nastaje mleczna ciemność w której mgła się urodziła, teraz w nią wsiąka i razem z nią my. Z mgły powstaliśmy w mgłę wracamy." Janusz Ziarnik to pedagog, krajoznawca, turysta, fotograf. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w czasach gdy zdjęcia czarno- białe były normą. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał pod kierunkiem kolegi Macieja Łuczaka. Później spośród innych inspiracji wyłoniła się kielecka szkoła krajobrazu i tę uważa za dominującą w swej twórczości. Utrwala rzeczywistość na błonie fotograficznej lustrzanką małoobrazkową. Obiektem jego zainteresowań jest głównie natura, której poświęcił kilka wystaw indywidualnych m.in. „Buk”, „Konterfekty natury”, „Przestwór”, „Faramuszki” i „Szaty nieba”. Bierze również udział w corocznych prezentacjach grupy „Ldzań - Grabia”, której od 10 lat jest animatorem. Powołał do życia galerię fotografii „U doktora” w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Dobroniu i koordynuje jej działalność. Jego prace były eksponowane w galeriach Łodzi (Poleski Ośrodek Sztuki), Sieradza (BWA, Galeria Teatr), Zduńskiej Woli (Biblioteka Miejska) i Dobronia (galeria Dobrońskiego Centrum Kultury).

- 8 października wiele niespodzianek szykuje Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego z okazji NOCY BIBLIOTEK. W programie m.in. warsztaty kreatywności, konkursy z nagrodami oraz nocne kino w bibliotece. Zaprezentowany zostanie film "Operacja - człowiek w czerni". Książnica otwarta będzie dla Czytelników od godz. 17. Szczegóły także na plakacie.

KaMi S

10boisko

noclask

10SIERADZ

31ORGANOWA

9sagita

9BIBLIOTEK

9przywory

13EZD

wiesaktywizacja

9INNOWACJE

22LASK

14konkurs

7LITERACKI

16LASKU

12WYSTAWA

RATUSZWYSTAWA

17wieruszow

MGLA

16LOKOMOTYWA

8SIERADZU

8wielun

13szczpeinia

8WIERUSZOW

14EZD

KINORATUSZ

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u