Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Bycie mamą wcześniaków to wielka odpowiedzialność i niekoniecznie chęć celebracji

Bycie mamą wcześniaków to wielka odpowiedzialność i niekoniecznie chęć celebracji

245031837_4855320661147171_5978085168700393957_nKatarzyna Siuta, zduńskowolanka, której sylwetkę przed wakacjami przedstawialiśmy w cyklu "Babki ze Zduńskiej Woli na plus" (http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13298-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-katarzyna-godlewska-siuta-qstaram-si-y-kadym-dniem-nie-wybiega-w-przyszo-q ) postanowiła się podzielić z internautami refleksją, związaną z obchodzonym w ubiegłym tygodniu Dniem Wcześniaka. I nie był to wpis bez powodu. Jest bowiem mamą... czworga wcześniaków.

 

Trzy córeczki urodziła 20 lipca 2013 roku. Lena ważyła 1.015 gramów, Kalinka 1.500, a Iza 1.200. I choć Kalina miała największą wagę urodzeniową, to ona właśnie ma najwięcej problemów wynikających z wcześniactwa. Dziewczynki urodziły się między 29 a 30 tygodniem ciąży, a miały przyjść na świat w październiku. Kalina przeszła niedawno, we wrześniu w Warszawie operację bioder, na którą rodzina poza własnym wkładem zbierała także pieniądze wśród internautów. Po wielu tygodniach po zabiegu, po rehabilitacji, którą 8-latka zniosła dzielnie, mimo bólu, mama z córką wróciły do Zduńskiej Woli. Pięć lat przed dziewczynkami urodziła także przedwcześnie syna Bartka. Pani Kasia wyraziła zgodę na udostępnienie swojego wpisu, licząc na refleksję Czytelników (pisownia oryginalna - przyp. siewie.tv):
"17 listopada Dniem Wcześniaka. Nie bardzo mam czas na długie wpisy, rzadko siedzę dłużej na fbku, a teraz szykujemy się nareszcie z Kaliną do powrotu do domu, więc pakowanie. Ale... Wczoraj na szybko wrzuciłam cztery serduszka i podpis, że mam czwórkę wcześniaków w domu. Jednak, żebyśmy dobrze się zrozumieli - 17 listopada nie jest dla mnie dniem celebracji faktu, że mam cztery wcześniaki, wolałabym nie mieć żadnego! Wolałabym, żeby wszystkie moje dzieci urodziły się w terminie i nie musiały przechodzić ani tego koszmaru związanego z tym jak przyszły na świat, ani tej drogi, którą musiały dreptać od początku, żmudnie i powoli. 17 listopada to bardzo ważny dzień, bo przypomina o tym jak wiele dzieci przychodzi na świat za wcześnie, jak wiele dzieci udaje się uratować mimo tego przedwczesnego przyjścia na świat, ale i trudu, jaki temu wszystkiemu towarzyszy, ogromnej dawce właściwie wszystkich emocji, na które często przyszli rodzice wcale nie są przygotowani. To święto celebracji ogromnej pracy lekarzy, terapeutów, rehabilitantów, ale przede wszystkim, samych wcześniaków i ich rodziców. Bo wcześniaki to nie słodkie dzieciaczki, które śpią na różowym puchu pod bielutką chmurką (mimo, że są - jeśli rozumiecie, o co mi chodzi). Ich dzieciństwo, zaburzenia, z którymi muszą się mierzyć i pokonywać, trwają często latami, a czasem całe życie. I tak, oczywiście, często mówi się o tym, jak to dzieci urodzone przedwcześnie "szybko nadganiają" w rozwoju i śmigają w górę, i naprzód ku zaskoczeniu i radości rodziców. Ano, w jednym gonią, w innym nie. Często to dzieci bardzo wrażliwe, by nie powiedzieć, nadwrażliwe, sensorycznie i emocjonalnie. O dzieciństwie moich trojaczek i przeszkodach, które pokonywały każdego dnia mogłabym napisać już grubą książkę. A mają dopiero osiem lat. Są skrajnymi wcześniakami. Mój syn, urodzony "zaledwie" 3,5 tygodnia za wcześnie, ostatnim rzutem na taśmę "załapał się na wcześniactwo". Jego droga też nie zawsze jest łatwa i sporo rzeczy, które są kamykami na tej drodze niestety związanych jest z wcześniactwem właśnie. Dlatego, mimo niezwykłej urody życia, w jakim przyszło nam uczestniczyć, nie celebruję 17 listopada z radością, że mam w domu cztery wcześniaki, raczej z ogromnym szacunkiem, że przyszło mi pomagać im w ich drodze oraz z refleksją, że wolałabym, by każde z moich dzieci mogło podążać łatwiejszą, mniej pokrętną ścieżką życia. Myślę o tym każdego roku, 26 grudnia (planowany termin przyjścia na świat Bartka, urodził się na początku grudnia) i 4 października (planowana data urodzin dziewczynek, które przyszły na świat pod koniec lipca). Przytulam wszystkie Mamy wcześniaków, które wiedzą, o czym piszę. Jesteście WSPANIAŁE!"

Nasz portal wszystkim wcześniakom życzy przede wszystkim zdrowia. Rośnijcie zdrowo i aby wszelakie choroby Was omijały wielkim łukiem. A rodzicom życzymy hartu ducha, cierpliwości i dostępności do służby zdrowia dla waszych dzieci na każdym etapie ich życia.

Opr. KaMi S

Fot. arch. prywat. Katarzyna Siuta

STATYSTYKI: - W Polsce co roku rodzi się około 24 tysięcy dzieci między 22. a 36. tygodniem ciąży. Ważą często mniej niż 1000 g. Im wcześniej się urodzą i im są mniejsze, tym, niestety, mają mniej szans na przeżycie. Jednak jak pokazuje przykład niektórych wcześniaków, ich wola życia jest ogromna.
- W 2021 roku padł nowy rekord w kategorii „najmniejszy wcześniak na świecie”. Po 13 miesiącach ze szpitala wyszła dziewczynka, która urodziła się w 2020 roku w Chinach, ważąc 212 gramów! Malutka Kwek Yu Xuan przyszła na świat w czasie pandemii w 25, tygodniu ciąży. Lekarze nie dawali jej wielu szans na przeżycie. Dziewczynka w chwili narodzin, które odbyły się przez cesarskie cięcie, mierzyła zaledwie 24 cm długości. Opiekujący się nią lekarze porównywali jej rozmiary i wagę do... jabłka. Obecnie, po ponad rocznym pobycie w szpitalu wiadomo już, że dziewczynka rozwija się prawidłowo, jednak ma problemy z układem oddechowym.
- Poprzedni najmniejszywcześniak na świecie urodził się w w USA w 2018 roku. Ważył – 245 g.
- Z kolei, najmłodszym wcześniakiem na świecie jest Curtis Butler urodzony 11 listopada 2020 roku po 21 tygodniach i 1 dniu ciąży. Chłopiec przeżył i po 275 dniach hospitalizacji został wypuszczony do domu, ale nadal pozostaje pod opieką specjalistów, jest żywiony dojelitowo i dodatkowo zaopatrywany w tlen z butli.
- Najmniejszym wcześniakiem w Polsce jest dziewczynka urodzona w 26. tygodniu ciąży. Dziewczynka przyszła na świat w połowie maja 2018 roku. W chwili narodzin ważyła 350 g i mierzyła 26 cm. Otrzymała imię Faustyna. Po kilku miesiącach walki o jej życie i zdrowie, została wypisana ze szpitala z masą ciała 2 kg.
- W 2019 roku w Polsce na świat przyszedł nie najmniejszy, ale najmłodszy wcześniak – dziewczynka ważyła co prawda 450 g i mierzyła 27 cm długości, ale urodziła się w 22 tygodniu ciąży, czyli teoretycznie jeszcze przed przekroczeniem granicy, poza którą wcześniaki mają szansę na przeżycie. Lekarze mówili o cudzie, gdy przeżyła i później opuszczała szpital.
- Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, wcześniaki urodzone przed 23. tygodniem ciąży należy otoczyć opieką paliatywną, minimalizującą cierpienie prowadzące do śmierci. Oznacza to, że uznaje się w świetle prawa, że takie maluchy właściwie nie mają szans na przeżycie – 90 procent z nich umiera wkrótce po narodzinach, a 90 procent z tych ocalałych ma bardzo poważne powikłania związane z wcześniactwem.
- Opieką medyczną ratującą życie zazwyczaj otacza się wcześniaki od 23. tygodnia ciąży.
- Decyzję o minimalizacji leczenia podejmują rodzice. Gdy nie mogą tego zrobić, lekarze podejmują starania o uratowanie nawet najmniejszych wcześniaków, o ile dzieci same wykazują wolę walki. Szanse na przeżycie wcześniaka, zwłaszcza tak małego, są niewielkie. Do ukończenia 24. tygodnia ciąży wynoszą zaledwie 10 procent.
- Skrajny wcześniak to dziecko urodzone przed 28. tygodniem ciąży i o masie ciała poniżej 1000 g. Inna klasyfikacja dzieli wcześniaki na trzy kategorie: bardzo skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 22. a 28. tygodniem ciąży; skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży; późne wcześniactwo – dzieci urodzone między 32. a 37. tygodniem ciąży.

Opr.

KaMi S, źródło: mamotoja.pl,mp.pl,

Podobne:
https://wczesniak.pl/profile/lena-kalina-i-izabella-siuta/
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13276-kto-moe-niech-pomoe-brakuje-ju-tylko-kilku-tysicy-zotych
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/14275-z-dnia-wczeniaka

siuta4

245175023_4855320221147215_6631904885259946150_n

siuta

images_Dla-rodzicow_Losy_s_siuta2

images_Dla-rodzicow_Losy_s_siuta4

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u