Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności SKWER IM. PAWŁA KRÓLIKOWSKIEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI GOTOWY

SKWER IM. PAWŁA KRÓLIKOWSKIEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI GOTOWY

PasazPasaż Powstańców Śląskich w Zduńskiej Woli zmienił się nie do poznania. Na wciśniętej między budynkami działce powstała zielona zatoczka. Można tu teraz odpocząć od miejskiego pędu i złapać oddech wśród drzew i krzewów.

 

– Tak jak chcieli mieszkańcy, zazieleniliśmy ten kawałek miasta – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zanim przystąpiliśmy do przebudowy skweru, zapytaliśmy o zdanie zduńskowolan. Zorganizowaliśmy spacery badawcze, przeprowadziliśmy wywiady, poprosiliśmy o wypełnienie ankiet. To mieszkańcy urządzili tę przestrzeń. Na pasażu rosną dziś graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty, i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Są też pełne fantazji klomby z ozdobnymi trawami i różnymi gatunkami kwiatów. Pośród roślin rozstawiono wygodne, drewniane leżaki i ławki z solarnymi ładowarkami do smartfonów. Teren optycznie domyka drewniany podest, który pełni funkcję amfiteatru i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Jest też mała fontanna, a latem rozstawiana będzie kurtyna wodna. Pojawiły się stojaki do rowerów, piłkarzyki oraz stół do szachów i gier planszowych.
– Układ przestrzeni zaplanowaliśmy tak, by wypoczywający tu mieszkańcy mieli szansę się spotkać, porozmawiać, nawiązać znajomości – wyjaśnia Michalina Łagunionok, wicedyrektor Biura Strategii i Rozwoju, która koordynuje projekt. To pierwszy w Zduńskiej Woli skwer pomyślany jako przestrzeń integrująca mieszkańców. – Można tu przyjść ze znajomymi, pograć w gry, a jeśli ktoś chce zaprezentować swój talent, zorganizować kameralne wydarzenie na deskach amfiteatru – dodaje.
– Oddajemy tę przestrzeń mieszkańcom. To wy ją zaprojektowaliście, a teraz dajcie jej życie. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej na nowo urządzonej przestrzeni – prezydent mówił otwierając pasaż po przebudowie. Patronem skweru został Paweł Królikowski, urodzony w Zduńskiej Woli aktor filmowy i teatralny. – Gdy był nastolatkiem, w pobliżu działały dwa kina. Może właśnie tam złapał aktorskiego bakcyla? –zastanawia się Konrad Pokora. – Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować człowieka, który był oddanym ambasadorem Zduńskiej Woli i wielkim przyjacielem nas wszystkich. Pawle, pamiętamy i nie zapomnimy! – mówił prezydent, Konrad Pokora.
Na zaprojektowanie i przebudowę skweru urząd miasta pozyskał środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”. Wszystkie roboty kosztowały blisko 850 tys. złotych.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKiedy przychodzi Matka Boska...

Na religii dzieci uczą się o Matce Boskiej.
- A do mojej mamy Matka Boska często przychodzi w nocy - chwali się Stasiu.
- Jak to możliwe? - pyta katechetka.
- Jak idziemy spać i gasimy światło, to po jakimś czasie mama woła: O Matko Boska, znowu ty?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u