Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności KOLEJNY ETAP DEMKRATYZACJI KAZACHSTANU WYBORY DO MAZHILIS

KOLEJNY ETAP DEMKRATYZACJI KAZACHSTANU WYBORY DO MAZHILIS

11Prezydent Kassym-Żomart Tokajew ogłosił przedterminowe wybory do Mazhilis, niższej izby parlamentu na 19 marca, po tym, jak rozwiązał Izbę i pozbawił władzy maslikhatów, lokalnych organów administracyjnych.

 

Drodzy Rodacy! Zgodnie z konstytucją, po konsultacjach z przewodniczącymi izb parlamentu i premierem, podpisałem dekrety o rozwiązaniu Mazhili i wcześniejszym wygaśnięciu uprawnień maslikhatów. Dziękuję posłom za aktywną i owocną pracę. Deputowani Mazhili i maslikhats byli w centrum reform przeprowadzanych w kraju. Regularnie spotykaliśmy się z wyborcami, podróżowaliśmy w najbardziej odległe rejony, nadawaliśmy ton dyskusjom publicznym, poruszaliśmy palące problemy obywateli. – Tak rozpoczął Prezydent swoje wystąpienie do Kazachów, w którym przedstawił też termin wyborów
Prezydent Tokajew zapowiedział przeprowadzenie wcześniejszych wyborów już w pierwszej połowie ubiegłego roku w swoim orędziu do narodu. Wybory posłów maslikhatów wszystkich szczebli będą wyznaczane przez Centralną Komisję Wyborczą. Wybory Mazhilisa to kolejny etap odnowy politycznej i demokratyzacji życia w kraju, zainicjowanej przez Prezydenta, które rozpoczęły się wyborami prezydenckimi 20 listopada i były kontynuowane w wyższej izbie parlamentu -wyborach do Senatu - 14 stycznia br. Przeprowadzenie przedterminowych wyborów do Mazhili i maslikhatów jest podyktowane logiką reformy konstytucyjnej, popartej przez obywateli w referendum narodowym. Zgodnie z jego wynikami nasz kraj wszedł na nowe, bardziej sprawiedliwe i bardziej konkurencyjne zasady tworzenia reprezentatywnych gałęzi władzy – stwierdził w swoim oświadczeniu do Narodu Prezydent Tokajew - Będą też ucieleśnieniem zmian zachodzących w naszym kraju i dadzą silny impuls do dalszej modernizacji naszego systemu politycznego
Zbliżające się wybory Mazhilis wdrożą poprawki do Konstytucji, które zostały przyjęte w wyniku referendum narodowego z 5 czerwca 2022 roku. Jedną z głównych zmian jest przejście Mazhili do mieszanego modelu proporcjonalno-większościowego, w którym 70 procent deputowanych będzie wybieranych proporcjonalnie z list partyjnych, a 30 procent przez rządy większościowe z okręgów jednomandatowych. Wybory do maslikhatów dzielnic i miast o znaczeniu krajowym również odbędą się w mieszanym systemie wyborczym, w stosunku 50/50.
Reforma konstytucyjna złagodziła również proces rejestracji partii, zmniejszając czterokrotnie próg do ich rejestracji z 20 000 do 5 000 członków. Zmniejszono również minimalny wymóg dotyczący liczby regionalnych reprezentacji partyjnych z 600 do 200 osób. Dzięki temu już funkcjonują dwie nowe partie: Baitak i Respublica. Aktualnie w Kazachstanie zarejestrowanych jest siedem partii reprezentujących różne środowiska.
Jedną ze zmian wyborczych jest dodanie kolumny "przeciw wszystkim" to jest zmniejszenie progu dla partii wchodzących do Mazhilis z siedmiu do pięciu procent oraz ustanowienie 30-procentowego limitu, dla kobiet, młodzieży i osób o specjalnych potrzebach, w podziale mandatów poselskich. A do wyborów już tylko dwa miesiące.

Opracował. A. Kaźmierski

22

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u