Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ,,Dla mnie Widzew to cały świat''! Mural pamięci Ludwika Sobolewskiego!

,,Dla mnie Widzew to cały świat''! Mural pamięci Ludwika Sobolewskiego!

SobolTak mawiał Ludwik Sobolewski, wieloletni prezes łódzkiego Widzewa z najlepszych czasów tego klubu! Okazuje się, że fani Widzewa nie tylko bazgrzą po ścianach, ale także potrafią je ciekawie pomalować. A to od kilku dni mogą podziwiać zduńskowolanie!

 

Mural z podobizną Ludwika Sobolewskiego wykonał na pewno fan Widzewa. Na bocznej ścianie garaży przy ul. Jana Kazimierza w Zduńskiej Woli. Zadedykowany jest właśnie wielkiemu Ludwikowi Sobolewskiemu! Zbliża się piąta rocznica śmierci Ludwika Sobolewskiego, legendarnego prezesa Widzewa i twórcy jego potęgi w latach 70. 80. ubiegłego wieku. Sobolewski zmarł w nocy z 10 na 11 listopada 2008 roku. W ostatnich latach życia zmagał się z nieuleczalną chorobą układu nerwowego. Do ostatnich chwil swego życia śledził, co dzieje się w ukochanym klubie i mawiał, że Widzew to jego cały świat!

Ludwik Sobolewski urodził się 17. września 1925 roku w Warszawie. W czasie wojny walczył w Armii Krajowej, w marcu 1944 roku znalazł się w oddziale partyzanckim "Wicher" (25p AK) i działał w okolicach Piotrkowa, Opoczna i Tomaszowa Maz. Po zakończeniu wojny ukończył Szkołę Oficerską WP i jako kapitan w połowie 1952 roku został zwolniony do rezerwy. Rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Sportowych. Ze względów rodzinnych przeniósł się do Łodzi i rozpoczął pracę w spółdzielczości. Jako działacz sportowy był związany najpierw ze Startem Łódź, w którym był kierownikiem drużyny. Od 1969 roku działał w Widzewie, gdzie pełnił funkcje kierownika drużyny, wiceprezesa, a od 1977 roku prezesa. Z przerwami pełnił ją przez kolejne 10 lat. Potem wrócił już po przemianach politycznych. W 1992 roku doprowadził do utworzenia pierwszej w Polsce Sportowej Spółki Akcyjnej. Był jej prezesem do 1993 roku, a potem jeszcze krótko w 1998 roku. Za jego rządów, Widzew z czwartej ligi awansował aż do najwyższej klasy rozgrywkowej. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i pięciokrotnie wicemistrzostwo. Z sukcesami walczył również na arenie międzynarodowej, dotarł m.in. do półfinału Pucharu Europy. Spotykał się z takimi zespołami, jak: Manchester City, Manchester United, FC Liverpool, Juventus Turyn, Rapid Wiedeń.

ED

Fot.: ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDziadek przestał chrapać...

Zakłopotany syn zwraca się do ojca:
- Mam dwie wiadomości...
- Pewnie dobrą i złą?
- ...tak jakby, ale dwie w jednej...
- Jak to?! - Ano, dziadek przestał chrapać...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u