Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie

wilczy-bieg-plakat-jpg-1424682284WIELUŃ

27-28 lutego. Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Franciszkowi Świtoniowi będzie jednym z punktów dwudniowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wieluniu. Podczas uroczystości, która odbędzie się w piątek (27 lutego) w Wieluńskim Domu Kultury, będzie można zobaczyć również inscenizację historyczną w wykonaniu uczniów szkół katolickich, zatytułowaną „Żołnierze Wyklęci - bohaterowie niezłomni”.

 

Dzień później, w sobotę 28 lutego w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na wieluńskim cmentarzu odbędzie się uroczysta msza święta oraz Apel Poległych i złożenie kwiatów przy pomniku „Żołnierzy Wyklętych”. Pod Komitetem Organizacyjnym podpisali się burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa i dyrektor Liceum Katolickiego w Wieluniu, Bogusław Kurzyński. Franciszek Świtoń urodził się w 1924 r. w miejscowości Dobrosław w powiecie wieluńskim. Od maja 1945 r. pełnił służbę w 12. pułku piechoty; ukończył kurs podoficerski w 1. Szkolnej Dywizji Piechoty. W listopadzie 1945 r. zdezerterował z wojska. Uczynił to pomimo szans na zawodową i ekonomiczną stabilizację, jaką dla młodzieńca z prowincji dawała wówczas służba w armii. Decyzję o dezercji podjął ze względu na wewnętrzny sprzeciw wobec postaw promowanych w Ludowym Wojsku Polskim (m.in. grabieże mienia dokonywane na ludności cywilnej). W dniu 3 maja 1946 r. wstąpił w struktury Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP). Organizacja ta założona przez Stanisława Sojczyńskiego (ps. „Warszyc”), była najpotężniejszą w tej części Polski zbrojną formacją podziemia antykomunistycznego. F. Świtoń, pod pseudonimem „Żar”, do września tegoż roku służył w oddziale partyzanckim o nazwie Służba Ochrony Społeczeństwa (S.O.S.) „Oświęcim”. Jego dowódcą był por. Alfons Olejnik ps. „Babinicz”. F. Świtoń „Żar”, jako żołnierz KWP uczestniczył w kilku akcjach zbrojnych. Wśród nich można odnotować opanowanie pociągu z sowieckimi i polskimi oficerami na stacji Janinów (VI 1946 r.) oraz bój w lasach pod Parzymiechami (VII 1946 r.), kiedy to grupę „Babinicza” zaatakowały oddziały MO i KBW. W efekcie donosu UB aresztowało F. Świtonia 2 stycznia 1947 r. Do momentu rozprawy sądowej był przetrzymywany w wieluńskim więzieniu. Decydujący element oskarżenia, rozpatrywanego przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi, dotyczył przynależności do KWP, a w konsekwencji, według prokuratora, „próby obalenia przemocą demokratycznego ustroju państwa polskiego”. W efekcie wyroku, ogłoszonego 4 lipca 1947 r., F. Świtoń został skazany na karę śmierci. Na mocy amnestii wyrok zamieniono początkowo na dożywotnie więzienie, a następnie na 15 lat pozbawienia wolności. Skazany karę odbywał w placówkach w Łodzi, Rawiczu i Sieradzu. W lipcu 1956 r. został warunkowo zwolniony z więzienia. F. Świtoń za swą działalność w organizacji niepodległościowej, w okresie najbardziej krwawych represji ze strony władz komunistycznych, odbył 9,5 roczną karę więzienia. Pomimo upadku systemu komunistycznego wyrok sądowy z 1947 r. nie został poddany weryfikacji przez niezawisły sąd polski. Nadanie F. Świtoniowi odznaczenia za działalność w KWP, będzie formą moralnej rekompensaty za niesprawiedliwy wyrok sądu komunistycznego. (źródło radiozw.com.pl)

WARTA

Stowarzyszenie Dolina Warty oraz Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza do udziału w I Biegu „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbędzie się w najbliższą niedzielę 1 marca. Rozpocznie się o godz. 11 przy ul. Dolnej (obok "Orlika").

BŁASZKI

1 marca. Obchody rozpocznie o godz. 7 msza św. w kościele p.w. św. Anny w Błaszkach. O godz. 8.30 uroczystość przed pomnikiem Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. O godz. 17 - msza w kościele parafialnym pw. św. Anny w Błaszkach w intencji Żołnierzy wWklętych i ofiar terroru komunistycznego, o godz. 18 - I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zapalenie zniczy pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i pomnikiem "Bohaterom Tej Ziemi" w miejscowości Orzeł Biały (zaplanowano przejazd autobusami).

ZAPOLICE

27 LUTEGO. Inauguracja Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 18 w GOKiS w Zapolicach.

ZDUŃSKA WOLA

1 marca. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola będzie współorganizatorem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie z Kołem WiN w Zduńskiej Woli, Instytutem Pamięci Narodowej, Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli przygotowaliśmy wystawę pt. "Hieronim Majewski-wyklęty świadek zbrodni". Będzie to opowieść o człowieku, który uwikłany, nie ze swojej woli, w wydarzenia historyczne, był ofiarą brutalności systemu. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 1 marca o godzinie 13.30 w siedzibie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola ul. Złotnickiego 7. Hieronim Majewski to urodzony w Chełmży k/Torunia podporucznik Wojska Polskiego, który we wrześniu 1939 r. brał czynny udział w obronie wybrzeża Gdynia-Oksywie. 19 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Z dniem 1 lutego 1941 roku został zatrudniony jako pomocnik ślusarza na terenie parowozowni w Karsznicach. Gdy III Rzesza ujawniła zbrodnię dokonaną przez sowietów w Katyniu, hitlerowcy postanowili ogłosić całemu światu o mordzie na Polakach. W kwietniu 1943 r. naczelnik parowozowni Karsznice wyznaczył Majewskiego na delegata do lasu katyńskiego, gdzie brał udział w identyfikowaniu zwłok polskich oficerów wraz z innymi Polakami. Po powrocie, w zorganizowanych przez hitlerowców wiecach, opowiadał o masakrze katyńskiej publicznie: w Karsznicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu, Kutnie, Turku, Uniejowie, Ostrowie Wielkopolskim, Pabianicach, Żychlinie i Wieluniu oraz innych miejscowościach powiatu sieradzkiego. Po wojnie Hieronim Majewski pełnił wiele funkcji, ostatecznie został mianowany zastępcą naczelnika Oddziału Rachunkowo-Handlowego ds. S.O.K. w Tczewie. Jednakże ówczesny system szybko odwrócił się od niego, widząc w jego przeszłości zagrożenie. 29 stycznia 1950 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP w mieszkaniu przy ul. Elżbiety 22 w Tczewie, pod zarzutem współpracy w czasie okupacji z władzami niemieckimi. Oskarżony został o to, że „idąc na rękę władzy państwa niemieckiego działał na szkodę Państwa Polskiego przez szerzenie propagandy antyradzieckiej, głosząc publicznie – na organizowanych w tym celu, przez władze niemieckie, zebraniach – że jeńcy polscy w Katyniu zostali zamordowani przez Związek Radziecki”. Majewskiemu został zasądzony wymiar kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego. Sąd „ludowy” orzekł karę 6 lat pozbawienia wolności, 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek całego mienia. Wcześniej o godz. 11 w parafii św. Antoniego odbędzie się msza święta, po niej przejście pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych przy ul. Złotnickiego.

O godz. 16 w parku Miejskim II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 18 w ZCI Ratusz projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp wolny.

SIERADZ

1 marca, godz. 16 msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kolegiacie Wszystkich Świętych. O godz 17 projekcja filmu "Czy warto było tak żyć?" w Kolegiacie, ul Kolegiacka 11. O godz. 18 wykład Przemysława Waingertera "Żołnierze Wyklęci - epigoni Państwa Polskiego - rycerze nadziei" (sala przy ul. Kolegiackiej 11).

Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u