Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kraków przyjechał do Sieradza! Stefan Błaszczyński i Festiwal Siedmiu Kultur

Kraków przyjechał do Sieradza! Stefan Błaszczyński i Festiwal Siedmiu Kultur

DSC_7188Stefan Błaszczyński, sieradzanin z ulicy Sukienniczej wyjechał z rodzinnego miasta w 1975 roku. Wracał wielokrotnie, ale ten powrót zapisać może jako wielki sukces, bowiem zrealizował swoje marzenie – zorganizował w Sieradzu Festiwal Siedmiu Kultur.

 

- Tak, od dawna było to moje wielkie marzenie – powiedział Stefan Błaszczyński, artysta z Krakowa. - Udało się w tym roku, choć podobne koncerty zrobiłem w Londynie i Sztokholmie. Tylko raz zrealizowałem coś podobnego w kraju. W Sieradzu trafiłem na dobry klimat i wielu życzliwych ludzi na czele z prezydentem Pawłem Osiewałą.

To był rzeczywiście festiwal wielu kultur. Zwłaszcza koncert główny na sieradzkim Rynku (sobota, 5 września), w którym wystąpił zespół Brathanki (Stefan Błaszczyński był 15 lat temu współzałożycielem zespołu) i jego goście: Hanka Rybka, Łada Marija Gorpienko, Desisława Christozowa, Jorgos Skolias, Janis Bouras i Teresa Lipiński. Flecista z Sieradza wystąpił także z zespołem Piwnica Św. Norberta, który założył 23 lata temu w Krakowie. Razem z nim zagrali i zaśpiewali: Ewa Landowska, Maria Lamers, Małgorzata Drzał, Andrzej Róg, Oleg Dyyak, Leszek Szczerba, Grzegorz Piętak, Adam Prucnal, Darek Bafeltowski, Adam Drzewiecki, Artur Malik oraz Kwartet Smyczkowy Piwnicy Św. Norberta.

- Ideą była muzyka inspiracji i korzeni – dodaje Stafan Baszczyński. - Polska, góralska, ale także łemkowska, ukraińska, romska, żydowska, grecka i bułgarska. Stąd Jorgos Skolias czy Hanna Rybka.

Dodajmy, że współorganizatorem festiwalu był Urząd Miejski w Sieradzu, a wydatną pomoc, także finansową i w pozyskiwaniu sponsorów, wniosła Sieradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Festiwal był imprezą udaną. Dlatego Stefan Błaszczyński chce zrobić podobną imprezę w przyszłym roku. Życzmy mu powodzenia!

LEK.

Foto: Michał Sitarek – Referat Promocji Miasta UM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTrzeba ufać

Ostatnio żona mi zakomunikowała:
- Więcej to ty już z kumplami pić nie będziesz.
A ja patrzę na nią, uśmiecham się i myślę sobie:
- Tyle lat po ślubie a w niej wciąż tyle optymizmu

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u