Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Park Miejski im. Rodu Łaskich z dofinansowaniem

Park Miejski im. Rodu Łaskich z dofinansowaniem

parklaskW Łasku odnowiono miejscowy park. Choć inwestycja już jest zakończona, właśnie okazało się, że Łask w ramach pierwszego Konkursu II edycji Programu Priorytetowego „Przyrodnicze perły województwa Łódzkiego – program rewaloryzacji zabytkowych parków", otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W formie dotacji na realizację zadania „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego w Łasku”, w wysokości 350.000 zł. Całkowita wartość projektu to 591.053,11 zł.

Historia powstania tego parku sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Ówcześni właściciele chcąc dodać dostojeństwa swojej rezydencji założyli park według zasad założenia angielskiego, o charakterze krajobrazowym. W tym celu okalający tą siedzibę las liściasty dostosowano do nowych potrzeb, zmieniając go w park. Do organizacji tego miejsca wykorzystano głównie gatunki drzew i krzewów miejscowego pochodzenia. Przez to park nie stał się tworem wyszukanym, lecz czymś swojskim, nawiązujacym do sąsiednich zbiorowisk leśnych, zaroślowych oraz łąkowych. Obecnie park tworzy okolo 50 gatunków drzew oraz krzewów, głównie gatunków liściastych. Jest układem kompozycyjnym, którego materiał podstawowy stanowią rosliny różnej wielkości: drzewa, krzewy, roślinność zielna. Godnym podkreślenia jest duży udział drzew starych, dorodnych, zwracających uwagę oglądających potężnymi rozmiarami i różnorakimi pokrojami. W zachodniej i centralnej części parku dominują wiązy szypułkowe, natomiast w południowej i wschodniej olsze czarne. W dendroflorze parku rosną również drzewa z okresu powojennego; są to głównie okazy lipy szerokolistnej i drobnolistnej, klonu pospolitego i jaworu, jesionu pensylwanskiego i wyniosłego, olszy czarnej, grabu pospolitego, dębu szypułkowego oraz brzozy brodawkowatej.

Wśród drzew parkowych można spotkać przedstawicieli gatunków obcych, reprezentowanych przez sosnę czarną, sosnę wejmutkę, daglezję zieloną. Zadanie zrealizowano w latach 2015-2016.
Wykonano następujące prace:
- odbudowę i odnowę urządzeń wodnych,
- roboty porządkowe, remont istniejących alejek,
- budowę nawierzchni alejki żwirowo-gliniasto-piaskowej po starym śladzie,
- budowę nawierzchni alejki żwirowo-gliniasto-piaskowej – alejka nowa,
- budowę nawierzchni alejki żwirowo-gliniasto piaskowej w systemie grobli,
- budowę pomostu drewnianego,
- budowę schodów na skarpie,
- montaż urządzeń małej architektury (ławki, kosze na śmieci),
- montaż wzmocnień mechanicznych na drzewach,
- wycinkę drzew,
- zabiegi pielęgnacyjne na pomnikach przyrody,
- roboty porządkowe i przygotowawcze związane z roślinnością parku,
- urządzenie zieleni i nasadzenia,
- cięcia pielęgnacyjne,
- rozścielanie kory pod drzewami.

Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u