Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Jan Długosz Herbu Wieniawa – promocja książki w Wieluniu

Jan Długosz Herbu Wieniawa – promocja książki w Wieluniu

jandlugoszCoś o najznamienitszym polskim kronikarzu, potomku uczestników Bitwy pod Grunwaldem. Jan Długosz Herbu Wieniawa (1415-1480) - to tytuł książki, której promocja odbędzie się w piątek 27 stycznia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Publikacja powstała pod redakcją Marka Gogoli i Jana Książka.

O wielkim dziejopisarzu i geografie opowiadał dla Radia Ziemi Wieluńskiej dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Jan Książek, który jest jednocześnie redaktorem wydania: - Jan Długosz jest postacią niezwykłą. Każdy z Polaków tę postać zna, o niej słyszał. Wie, że to jest przede wszystkim kronikarz. Ale to także ksiądz i nominat na arcybiskupstwo lwowskie. Staramy się przede wszystkim mówić o Janie Długoszu i jego rodzinie jako naszych ziomkach, tych którzy związani byli z Niedzielskiem podwieluńskim, tutaj mieli swój dwór. Stąd właśnie ojciec Jana Długosza kronikarza, także Jan wyruszył razem z XIII Wieluńską Chorągwią pod Grunwald i był jednym z tych, którzy odznaczyli się w sposób szczególny w czasie tej wielkiej polskiej wiktorii, bo pojmał dwóch ważnych komturów krzyżackich, za co dodatkowo był przez króla Władysława Jagiełłę nagrodzony. Jan Długosz to postać, która jest znana wszędzie, oczywiście Kraków jest tym miejscem szczególnym. Ale w Krakowie, w katedrze wawelskiej, na tablicy inskrypcyjnej jest informacja, że pochodził z Niedzielska. To są te elementy, te ślady, o których powinniśmy pamiętać i Kraków o tym pamięta. Dlatego w Wieluniu została zorganizowana duża, ogólnopolska konferencja naukowa z udziałem wybitnych badaczy, wybitnych polskich profesorów w roku długoszowym 2015.

A w minionym roku wydano książkę, która jest owocem właśnie tej konferencji. Wydanie zostało uzupełnione o liczne zdjęcia z wystawy, która towarzyszyła konferencji i była prezentowana w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. - Na wystawę wypożyczyliśmy ogromną ilość kapitalnych pamiątek z różnych polskich muzeów. Z muzeów krakowskich, ale także z Muzeum Wojska Polskiego i od prywatnych kolekcjonerów: broń z XV w., taką samą, jaką walczono pod Grunwaldem, czyli kilka mieczy XV-wiecznych. Wystawa to dorobek, pokłosie zarówno konferencji, ekspozycji, a także konkursu długoszowskiego, jaki odbył się w naszym muzeum. I to można obejrzeć w tej publikacji. – dodaje Jan Książek. Książka została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy. Można ją kupić w wieluńskich księgarniach. Promocji towarzyszyć będzie wykład dr. hab. Tadeusza Grabarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego, który mówił będzie o Polsce w czasach Jana Długosza. Początek spotkania o 17. Nasz region może poszczycić się wieloma wspaniałymi nazwiskami z historii – warto więc interesować się swoją małą ojczyzną i historycznymi postaciami z nią związanymi.

(MalG)

źródło: Radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u