Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Aby nikt nie zamarzł

Aby nikt nie zamarzł

policja2Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, a tak już było kilka razy tej jesieni, nie zapominajmy, że są ludzie, którzy właśnie wtedy mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy zatem obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

 

Kiedy następuje ochłodzenie i temperatura, zwłaszcza w nocy spadaj poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci a szczególnie dzielnicowi podczas patroli w swoich rejonach służbowych zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci monitorują sytuację tych osób i sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze, samotne i nieporadne życiowo, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie m.in. z ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

W Komendzie Powiatowej Policji w Poddębicach funkcjonuje całodobowa służba dyżurna (tel.: 43 678-94-11, 997 lub 112) gdzie można bezpośrednio zgłaszać informacje na temat osób potrzebujących pomocy. Takie informacje można także przekazać za pośrednictwem działającej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podając właściwe miejsce pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. Pamiętajmy! wystarczy tylko jeden telefon by uratować czyjeś życie!

Na podstawie informacji KPP w Poddębicach opr. KJB

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u