Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W muzycznej jubileusz przez cały rok

W muzycznej jubileusz przez cały rok

SDM15W tym roku szkolnym obchodzi jubileusz 35-lecia Państwowa Szkoła Muzyczna w Sieradzu. Przez cały rok uczniowie, nauczyciele i absolwenci oraz zaproszeni muzycy będą prezentować swój dorobek na scenie tej placówki. W inauguracyjnym koncercie wystąpiła absolwentka, pianistka Aleksandra Płaczek.

Przypomnijmy: 1 września 1984 r. rozpoczęła się historia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był Eugeniusz Sej. W pierwszych latach szkoła mieściła się nad piekarnią w budynku przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej, obecnie Jana Pawła II. W roku 1993 szkoła przeniosła się do siedziby dawnej weterynarii, mieszczącej się przy ul. Jana Pawła II 48. I do dziś ten adres znany jest wszystkim muzykom, melomanom, a przede wszystkim adeptom sztuki muzycznej. Przez wiele lat szkoła zmieniała swoje oblicze. Powstawały nowe klasy, a rozbudowa przeprowadzona w latach 2011 – 13 wzbogaciła szkołę o wspaniałą Salę Koncertową. Inauguracja sali nastąpiła wiosną 28 kwietnia 2014 roku. Odbył się wtedy uroczysty koncert, a oficjalnego otwarcia dokonała Monika Smoleń, podsekretarz stanu w MKiDN. Od tego momentu zaczęła się działalność koncertowa szkoły. Muzyczna proponowała mieszkańcom Sieradza wiele cykli muzycznych.
Scena Dla Młodych otwiera swoje podwoje dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz studentów. W cyklu Muzyczne Horyzonty prezentowany jest dorobek artystyczny muzyków grających zarówno muzykę renesansową jak i rozrywkową. Cykl poświęcony muzyce jazzowej - Poliż Jazz - swoją nazwą nawiązujący do niezapomnianych płyt z serii Polish Jazz, zachęca do zainteresowania się muzyka jazzową. Cyklicznie odbywają się także koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, Koncert Mikołajkowy, koncert Kolęd, Dziatki Dziatkom, Koncert Karnawałowy Nauczycieli, spotkania akordeonistów pod nazwą „Cyja w Sieradzu”, koncerty: Wiosenny, Primaaprilisowy, Muzyki Filmowej, Dla Mamy i Taty itp.
Rok szkolny 2019/2020 jest zatem rokiem jubileuszowym. Z okazji 35 – lecia PSM w Sieradzu odbędą się liczne koncerty uczniów, nauczycieli i wychowanków szkoły, a piątkowy koncert naszej absolwentki Oli Płaczek doskonale wpisał się i rozpoczął uroczyste obchody jubileuszu. Na początek usłyszeliśmy kompozycję Jana Sebastiana Bacha Adagio BWV 564 w opracowaniu Busoniego. Jest to kompozycja organowa mistrza baroku, pochodząca z tryptyku Toccata, Adagio i Fuga C – dur. Chaconne z II Partity BWV 1004 stanowi most między wykształceniem skrzypcowym i pianistycznym naszej solistki. Należy w tym momencie wspomnieć, że edukacji Aleksandry Płaczek rozpoczęła się od skrzypiec. Dopiero na późniejszym etapie nauki zainteresowała się grą na fortepianie. Stąd też w repertuarze koncertu pojawił się ten arcytrudny utwór, którego autorem opracowania był również Busoni. Po Bachu przyszedł czas na kompozycje romantyczne. Usłyszeliśmy dwa utwory Franciszka Schuberta. Pierwszym była pieśń zatytułowana „Małgorzata przy kołowrotku”, a drugą „Śpiewanie na wodzie”. Autorem opracowania tych pieśni na fortepian był Franciszek Liszt.
Na zakończenie zabrzmiała kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego – trzy spośród IV Preludiów na fortepian op. 1. Dlaczego Górecki znalazł się w programie dzisiejszego recitalu? Aleksandra Płaczek bardzo interesuje się muzyką współczesną. Współpracuje z kompozytorami warszawskiego i krakowskiego środowiska muzycznego. Na swoim koncie ma prawykonania polskich i zagranicznych twórców – Żanety Rydzewskiej, Rafała Ryterskiego, Aleksandry Chmielewskiej, Laury Harrison i Julii Seeholzer. Jest również laureatką Konkursu Muzyki Współczesnej XX i XXI wieku w Radziejowicach. W przyszłości chce specjalizować się w wykonaniu muzyki XX i XXI wieku. Koncert zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna, Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu. Patronat medialny objęła lokalna rozgłośnia „Nasze Radio”.
Zapraszamy na kolejne koncerty. I tak 1 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, o godzinie 18 odbędzie się koncert Sławomira Zubrzyckiego, który zagra na renesansowym, analogowym syntezatorze. Ten instrument to viola organista, zaprojektowany przez samego Leonarda da Vinci. Bezpłatne wejściówki na ten koncert będzie można odebrać w sekretariacie szkoły po 15 września.

Sławomir Cieślak
PSM I st. w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDziadek przestał chrapać...

Zakłopotany syn zwraca się do ojca:
- Mam dwie wiadomości...
- Pewnie dobrą i złą?
- ...tak jakby, ale dwie w jednej...
- Jak to?! - Ano, dziadek przestał chrapać...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u