Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolanie pamiętają o likwidacji miejscowego getta! W tym roku mija 70. rocznica tej zagłady

Zduńskowolanie pamiętają o likwidacji miejscowego getta! W tym roku mija 70. rocznica tej zagłady

zydzi11Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola jest organizatorem niedzielnych (28 bm.) obchodów 70. rocznicy likwidacji miejscowego getta. Tomasz Polkowski, dyrektor placówki zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystości poświęconej społeczności żydowskiej miasta.

 

W tym roku mija 70. rocznica likwidacji getta żydowskiego, a tym samym zagłady niemal 10 tys. mieszkańców Zduńskiej Woli. Uroczystości organizowane są w ramach projektu Ponad granicami: "Pamięci Żydów zduńskowolskich", Zduńska Wola, Polska - Jerozolima, Izrael - Urbana Champaign, USA Uroczystość odbędzie się 28 października b.r (niedziela) o godz. 14:00 na cmentarzu żydowskim przy ul. Kaczej. O godz. 16 warto zajrzeć do Muzeum Historii Miasta, gdzie otwarte zostaną dwie wystawy (artystyczna i historyczna). 1. Memento te ce - Pamiętaj o sobie, na której zostaną zaprezentowane rzeźby autorstwa Iwony Niedźwieckiej (pedagoga Liceum Plastycznego, prywatnie żony prezydenta Zduńskiej Woli) i 2. Znaki szczególne: żadne - wystawa historyczna powstała we współpracy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Archiwum Państwowego w Łodzi, Oddział w Sieradzu.
Po otwarciu wystaw planowana jest o godz. 17 (także w Muzeum) telekonferencja z Asherem Aud Sieradzkim - ocalałym z Zagłady zduńskowolaninem. Asher Aud od 1998 roku przyjeżdża do Zduńskiej Woli z grupami młodzieży z Izraela. Jako przewodnik z ramienia Instytutu Yad Vashem i naoczny świadek holocaustu opowiada historię swojego życia i dzieciństwa w Zduńskiej Woli oraz przebieg selekcji, którą przeżył na cmentarzu żydowskim w dniach 24-27 sierpnia 1942 roku. W wyniku tej selekcji blisko 10 tys. osób zostało wywiezionych do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Natomiast grupa blisko 1.200 osób trafiła do getta żydowskiego w Łodzi. Mając na uwadze, że nie wszyscy mieli możliwość poznać Ashera Aud Sieradzkiego i jego historię dyrektor Polkowski serdecznie do muzeum i do udziału w telekonferencji.
- Zachęcamy do zadawania pytań. To będzie niepowtarzalna okazja aby dowiedzieć się więcej o czasie zagłady od jej naocznego świadka i ocalałego. Asher Aud na stałe mieszka w Jerozolimie w Izraelu - pisze na swym blogu dyrektor muzeum.

Ewa Dobrowolska

Fot. Ewa Dobrowolska, zdjęcia ze zduńskowolskiego kirkutu podczas wizyty młodzieży z Izraela.

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u