Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Deklaracje śmieciowe mieszkańców z gminy Łask pod specjalnym nadzorem

Deklaracje śmieciowe mieszkańców z gminy Łask pod specjalnym nadzorem

smiecilaskW gminie Łask już wkrótce ruszy akcja, podczas której szczegółowo będzie sprawdzane, kto notorycznie unika opłaty za śmieci. Jak informuje Lidia Sosnowska, zastępca burmistrza Łasku, zdarza się coraz więcej przypadków, że mieszkańcy nie płacą za śmieci, choć na terenie gminy mieszkają, a wskazuje na to choćby pobieranie przez nich różnych świadczeń.

 

- Nieustannie szukamy instrumentów uszczelnienia systemu śmieciowego. Prowadzimy kontrole, wzywamy do złożenia wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych, a w ostatnim czasie dzięki dobrej współpracy z gminą Świdnik udało nam się nieodpłatnie pozyskać aplikację, która jest narzędziem do wyłapywania błędnej ilości mieszkańców w składanych deklaracjach. Dzięki analizie krzyżowej porównuje się informacje z różnych baz danych, między innymi z bazy oświatowej, bazy pomocy społecznej czy danych z urzędu stanu cywilnego. Pomocny tu jest program „rodzina 500+”, „Dobry Start”, dane z: przedszkoli, żłobka, szkół, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowej - wylicza wiceburmistrzyni Łasku.
- Przypomnę, że system opłat za odpady komunalne w gminie Łask opiera się na deklaracjach składanych przez rzeczywiście mieszkające osoby, a nie osoby zameldowane. W deklaracjach z danej nieruchomości czy lokalu mieszkalnego winni znaleźć się wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku. To jest od niemowlęcia do seniora. Spodziewam się, że na efekty wprowadzenia tej aplikacji nie będziemy długo czekać i uda nam się odnaleźć brakującą liczbę mieszkańców gminy Łask, którzy śmieci produkują, a nie płacą za nie - dodaje.
Uchylanie się mieszkańców od opłat za śmieci to problem wielu samorządów, podobnie jak konieczność wprowadzania coraz większych opłat za ich odbiór. Wiele osób nierzetelnie składa deklaracje i unika w ten sposób zapłaty za produkowane przez siebie i innych domowników odpady. Przez takie działanie oszukiwana jest gmina, która nalicza opłaty, ale przede wszystkim inny uczciwy mieszkaniec, gdyż właściciele nieruchomości, zaniżający liczbę zamieszkałych osób, oszukują swoich sąsiadów, którzy przez to za odbiór śmieci muszą więcej płacić.. Dzieje się to dlatego, że „system śmieciowy” musi się sam finansować, co oznacza, że wpłaty zbierane od mieszkańców i firm wchodzących w skład tego systemu muszą pokryć koszty ich odbioru i zagospodarowania. Ponadto, brakująca liczba mieszkańców oznacza deficyt w systemie odpadowym, a tym samym pomniejszone możliwości inwestycji i remontów. W Urzędzie Miejskim w Łasku trwa właśnie aktualizacja danych mieszkańców, w poszukiwania tych, którzy nie wpisani zostali do deklaracji.
- W mieście Świdnik dzięki tej aplikacji wyłapano w ciągu jednego roku ponad 1.300 osób, które mieszkają na terenie miasta, ale za śmieci nie płaciły. A to oznacza, że odnalezieni w ten sposób mieszkańcy, musieli płacić za trzy lata wstecz plus odsetki - zapowiada kary Lidia Sosnowska. - Na przykładzie Świdnika wiemy, że aplikacja ta nie tylko pomaga namierzyć osoby, które wymknęły się z systemu opłat za śmieci, ale działa też prewencyjnie, gdyż mieszkańcy sami się zgłaszają, aby poprawić złożone deklaracje. Liczymy, że i tak będzie w gminie Łask - dodaje.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u