Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Koncert jurorów ozdobił XIII Polski Festiwal Fletowy w Sieradzu

Koncert jurorów ozdobił XIII Polski Festiwal Fletowy w Sieradzu

XIII58W minioną niedzielę 7 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu rozpoczął się XIII Polski Festiwal Fletowy. Od rana na scenie sali koncertowej prezentowali się młodzi fleciści, zaś uroczystą inauguracją festiwalu był wieczorny koncert w wykonaniu jurorów konkursu.

 

Jako pierwsza zabrzmiała barokowa Sonata na flet, skrzypce i basso obligato (w wersji na dwa flety i b.o.) Carla Phillipa Emanuela Bacha. Wykonana wspaniale przez prof. Dejana Gavrica (Mainz, Niemcy) oraz prof. dr. hab. Antoniego Wierzbińskiego (AM Łódź). Flecistom towarzyszył przy fortepianie dr. hab. Kinga Firlej-Kubica.
Na porównywalnie wysokim poziomie zaprezentowana została pierwsza część Fanatasie-Sonaty op. 17, Maxa Meyera- Olbersleben. Romantyczne i wirtuozowskie dzieło mogliśmy usłyszeć w wykonaniu prof. dr. hab. Urszuli Janik-Lipińskiej (UMFC w Warszawie) oraz pianistki Kingi Firlej-Kubicy. Trzecią pozycją koncertu była niezwykle energiczna i błyskotliwa Sonata Erwina Schulhoffa, którą wykonał prof. Dejan Gavrić wraz z towarzyszeniem fortepianu. Kolejną pozycją Koncertu Inauguracyjnego była pierwsza część XX-wiecznej Sonaty na flet i fortepian Josepha Jongena. Utwór usłyszeliśmy w interpretacji sekretarza Festiwalu Fletowego, mgr Mateusza Wojtkiwa (AM Łódź) oraz niezastąpionej pianistki Kingi Firlej-Kubicy. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy wyjątkowa kompozycję pt. „Podszepty kniei”, autorstwa dr. hab. Eweliny Zawiślak (AM Łódź). Utwór w swojej idei sprzeciwia się wszechobecnej technologii, smartfonom oraz dominującej roli internetu w życiu człowieka. Mieliśmy przyjemność usłyszeć pięć części dzieła, a każda z nich opierała się na naśladowaniu i imitacji odgłosów lasu oraz zamieszkujących w nim zwierząt. Niezwykle inspirująca kompozycja została wykonana przez samą autorkę, która ukazała różnorodność fletu poprzez wykorzystanie wielu jego odmian: fletu koncertowego, fletu piccolo, fletu altowego, fletu basowego oraz kontrabasowego.
Koncert Inauguracyjny dostarczył wielu wspaniałych emocji i spotkał się z gromkimi brawami oraz entuzjazmem publiczności. Była to z pewnością dawka inspiracji i motywacji dla młodych adeptów sztuki fletowej.

Tekst i foto: Sławomir Cieślak
PSM I st. w Sieradzu

XIII72

XIII51

XIII78

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u