Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY OD 5 WRZEŚNIA

CO, GDZIE, KIEDY OD 5 WRZEŚNIA

300_a284_festiwalsmakow2I wrzesień nastał nie wiadomo kiedy. Ale jest pogodny i na pewno jego najbliższe dni będą sprzyjały imprezom plenerowym. A pierwsza i druga dekada września to przede wszystkim czas dożynek w regionie sieradzkim. Gmina Zapolice będzie świętować po raz 20.! Najważniejszym punktem gminnych obchodów będzie w najbliższą sobotę o godz. 17 inscenizacja walk z września 1939 roku w Strońsku. W Uniejowie z kolei w sobotę będzie smacznie i sportowo. Pierwsze za sprawą Festiwalu Smaków, drugie za sprawą dwumeczu piłki siatkowej. W Szadku warto wybrać się dożynki i na Turniej Sołectw. Tam też na pewno będzie smacznie! Co poza tym będzie się działo w regonie poniżej oraz na plakatach.

ZDUŃSKA WOLA

 

5 września, filia MDK w Karsznicach. Koncert charytatywny O.S.T.R. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na leczenie Mariusza Kubiaka ze Zduńskiej Woli, który od trzech lat jest sparaliżowany. Razem z łódzkim raperem wystąpi DJ Haem, Zorak, Kliford i NTK. Początek koncertu o godz. 18. Bilety w cenie 30 zł. W trakcie imprezy przewidziano licytacje hip-hopowych gadżetów.

6 września, Godz, 14, os, Karsznice, Festyn na pożegnanie wakacji,

12 września. Ochotniczy Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli organizuje VII Rajd Rowerowy pod hasłem: NA SZLAKU MIEJSC PAMIĘCI OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ. Celem imprezy jest przede wszystkim zapoznanie młodzieży z miejscami upamiętniającymi walki narodowo-wyzwoleńcze, oddanie hołdu pomordowanym Polakom za wolność Ojczyzny, a także rozpropagowanie walorów turystyczno-krajoznawczych powiatów zduńskowolskiego i łaskiego. Rajd wyruszy spod Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Zduńskiej Woli. Trasa prowadzić będzie przez Karsznice, Bilew, Marzenin, Wolę Marzeńską, Kustrzyce, Grabię, Wygiełzów i Młodawin Górny. Przewidziano ognisko, gry i zabawy, wręczenie dyplomów i nagród. Zgłoszenia należy przesłać do 8 września na adres: CLOAKING do godz. 14.

SZADEK

7 września, na stadionie LKS Victoria Szadek przy ulicy Sieradzkiej będzie miało miejsce kolejne już święto plonów w regionie. Tym razem świętować będą rolnicy z Szadku i z tej gminy. Dożynki rozpoczną się o godzinie 11.30 uroczystą mszą w kościele św. Idziego. Następnie o 12.45 ruszy korowód w kierunku stadionu LKS Victoria. O godz. 13 rozpocznie się prezentacja stoisk w ramach „Regionalnego Turnieju Sołectw”. A będzie co oglądać, bowiem czekać na przybyłych będą stoiska z rękodziełem artystycznym, zabytkowymi narzędziami używanymi na wsi oraz handlowo – gastronomiczne. Ponadto każdy będzie miał okazję posmakować tradycyjnych lokalnych potraw. Liczne atrakcje czekają również na najmłodszych uczestników święta.

WARTA

Zespół Pałacowo - Parkowy w Małkowie 6 września, Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty z czasów I wojny światowej. Początek o godz. 17. Wystawa jest współorganizowana z Klubem Kolekcjonera i Hobbisty z Sieradza. Wśród eksponatów znalazły się nie tylko elementy uzbrojenia,ale również dokumenty, pieniądze, pocztówki, znaczki, maszyna do pisania, sztućce i wiele innych. Otwarcie wystawy będzie połączone z wykładem regionalisty Jana Pietrzaka, który przybliży nam przebieg walk na naszym terenie. Wystawa będzie dostępna w dniach 6 - 20 września 2014 r. Godziny otwarcia: 6 września od 15:00 do 20:00, 12 września od 10:00 do 18:00, 19 września od 10:00 do 18:00. W pozostałe dni wystawa będzie udostępniana po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

MARZENIN

7 września, Dożynki Gminno-Parafialne.
11:30 - Korowód dożynkowy - zbiórka na placu przy Cmentarzy Parafialnym w Marzeninie
12:00 Msza Św. w kościele parafialnym WNMP w Marzeninie. Wręczenie chleba dożynkowego oraz poświęcenie wieńców
13:10 Przejście korowodu dożynkowego na boisko szkolne Zespołu Szkół
13:20 Koncert strażackiej orkiestry dętej DRUH OSP Sędziejowice
13:35 Powitanie Starostów Dożynkowych oraz gości
13:50 Część obrzędowa Dożynek
14:30 Wystąpienia gości
15:00 Część artystyczna GOK Sędziejowice, ocena stołów wiejskich
15:30 Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych
17:30 Ogłoszenie wyników z oceny stołów wiejskich
18:00 Koncert zespołu ABBA
19:30 Zabawa dożynkowa.

WOJSŁAWICE, GM. ZDUŃSKA WOLA

7 września, Dożynki Gminno-Parafialne.
13:30 - 13:45 - przejście korowodu dożynkowego
13:45 - 14:00 - prezentacji wieńców dożynkowych
14:00 - 15:00 - uroczysta polowa msza święta
15:15 - wręczenie nagród za wykonane wieńce dożynkowe
15:30 - wręczenie rolnikom odznaczeń "Zasłużony Dla Rolnictwa"
od 16:00 - biesiada dożynkowa: - patelnia plenerowa - zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Akademię Cyrkową - konkurs ubijania masła - występ kapeli podwórkowej Fakiry 1
9:30 - koncert gwiazdy wieczoru zespołu InoRos
21:00 - pokaz sztucznych ogni.

ZŁOCZEW

Dni Złoczewa

Piątek: 5 września 2014:
I Turniej Koszykówki Ulicznej Dorosłych 18.00

Sobota 6: września 2014:
IV Złoczewski Bieg „Po węgiel” 10.00
III Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci i Młodzieży – 11.00
II Turniej Amatorski Piłki Siatkowej Dorosłych – 11.00
Koncert Zespołu PERON 95 - 16.00
Koncert Zespołu High Five - 17.00
WRĘCZENIE NAGRÓD - 18.00

Niedziela: 7 września 2014
14.30 – Parada motocyklowa ( zbiórka ul. Zielona)
15.00 – Konkursy motocyklowe ( parking przy VOBIANO)
16 – 19.00 - Animacje dla dzieci „Pracuś Bob”
16.00 – KONCERT MARGARET
17.10 – Oficjalne otwarcie
18.00 Koncert zespołu Skazana 10 & ONA
19.00 Koncert zespołu Power of Trinity
20.00 KONCERT Zespołu GoldeN LifE

GMINA ZAPOLICE

6-7 września, XX Dni Gminy Zapolice. W sobotę o godz. 17 rozpocznie się historyczna rekonstrukcja walk, jakie miały miejsce 4 i 5 września 1939 roku właśnie w gminie Zapolice. W miejscowości Beleń Zagórze, inscenizacja w Beleniu rozpocznie się o godz. 17. Nie zabraknie rekonstruktorów w mundurach polskich i niemieckich oraz cywilów, będą samoloty, czołg i efekty pirotechniczne. Rekonstrukcja walk o umocnienia na linii Beleń - Strońsko-Zagórzyce jest jedną z największych w Polsce. Bierze w niej udział blisko 200 rekonstruktorów, zarówno mundurowych, jak i ,,cywilów". Zduńskowolskie starostwo wspólnie z gminą Zapolice, grupą ,,Strzelcy Kaniowscy" i 15. Brygadą Wsparcia dowodzenia zorganizują widowisko już po raz dziewiąty. Wcześniej, od godz. 14 będzie można oglądać wystawę sprzętu wojskowego Natomiast w niedzielę o godz. 11 odbędzie się uroczysta msza przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Strońsku, gdzie pochowani są żołnierze polegli we wrześniowych walkach w 1939 r.

SIERADZ

6 września. Galeria Sztuki Biura Wystaw Artystycznych; Otwarcie wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby MONIKI ROGALSKIEJ ,,Podróż do wnętrza''.

7 września.Moto Show. Impreza poświęcona szeroko rozumianej motoryzacji. W programie m.in. prezentacja stoisk dilerów samochodowych, symulowany wypadek samochodowy i pokaz związanych z nim procedur ratowniczych. Nie zabraknie klasyków na czterech kołach, czy konkursu zręczności kierowców. W ramach imprezy odbędzie się także samochodowy rajd turystyczny. Początek o godz. 14.

ŁASK

5 września, Łaski Dom Kultury serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Justyny Ścieglińskiej pt. "Opowieści z krypty" i ...inne", czynną w terminie 5 - 30 września br. w Galerii z Fortepianem. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 września. Justyna Ścieglińska – urodzona 15 maja 1989 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2008 r. wstąpiła do Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego „Fcztery”. Nastał wtedy początek końca wszelkich przeszkód, które uniemożliwiały wyzwolenie jej wyobraźni oraz wyrażanie własnych idei. Motywem przewodnim fotografii okazał się człowiek, jako istota niepowtarzalna, z pomocą której udaje się odzwierciedlić obrazy tworzące się w umyśle autorki. Dzięki pierwszej i jak dotąd jedynej lustrzance, zwanej pieszczotliwie „betoniarką” może pokazywać na fotografiach sceny z życia swojej wyobraźni. Lata obserwacji działań doświadczonych kolegów oraz koleżanek z Towarzystwa, a także innych profesjonalistów, z jakimi zetknęła się podczas wystaw i wyjazdów plenerowych, pozwoliły jej doskonalić kunszt. Zaowocowało to dotychczas wieloma wystawami indywidualnymi oraz zbiorowymi. Jest również współorganizatorką wernisaży fotografii Mohammada Rezy Hasaniego z Iranu oraz Sofyana Zhalki z Izraela.

O wystawie
Seria zdjęć składających się na wystawę to fotografie, które powstały na przestrzeni pięciu ostatnich lat. „Opowieści z krypty” mogą wydawać się nieco kontrowersyjne i pesymistyczne. To historia, która powstała w 2010 roku i opowiada o uczuciu idealnym. Młoda kobieta wspomina utracone życie i miłość. Ma jednak nadzieję, że to, co dawno się zakończyło narodzi się na nowo. „…inne”, to historie stworzone przez wyobraźnię, oparte o literaturę, symbolikę i sny. To fotografie, które każdy z nas może zinterpretować inaczej, bazując na problematyce otaczającego nas świata. Wernisaż odbędzie się w piątek 5 września o godz. 18.00.

6 września. Biblioteka Publiczna w Łasku serdecznie zaprasza do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania "Trylogii" H. Sienkiewicza pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.Fragmenty odczytają, m.in. władze samorządowe oraz przedstawiciele rady miejskiej i instytucji kultury. Miejsce: Plac 11 Listopada w Łasku Czas: 6 września (sobota) br. o godz. 11. Wszyscy, którzy przybędą na Rynek ze swoimi egzemplarzami dzieł Sienkiewicza, będą mogli otrzymać pamiątkowestemple z okolicznościową pieczęcią. W razie niepogody Narodowe Czytanie odbędzie się w Muzeum Historii Łasku.

UNIEJÓW

6 września. Zapraszamy Państwa do udziału w I Uniejowskim Festiwalu Smaków. Już w najbliższą sobotę na deptaku przy kompleksie termalno - basenowym "Termy Uniejów", będą czekali na Państwa: Tomasz Jakubiak, znany z programu w stacji kulinarnej Kuchnia+, dziennikarz kulinarny Carlos Gonzales Tejera oraz Restauratorzy Gminy Uniejów. Regionalnych potraw spróbujecie Państwo przy muzyce Kapeli Podwórkowej "Spod Baszty" z Uniejowa.

6 września
. Zapraszamy do kibicowania podczas Dwumeczu piłki siatkowej zespołów Orlen Ligi o Puchar Burmistrza Miasta Uniejów pomiędzy drużynami: Budowlani S.S.A. oraz SK Bank Legionowa. Mecze zostaną rozegrane w najbliższą sobotę w hali sportowej przy Zespole Szkół w Uniejowie (ul. Kościelnicka 26 - 28). Pierwszy o godz. 11, drugi o 18. Wstęp wolny.

7 września
. Zachęcamy do wzięcia udziału w Dożynkach Parafialnych i Gminnych w Uniejowie, w najbliższą niedzielę Obchody Święta Plonów rozpoczną się Mszą św. Dziękczynną w Kolegiacie Uniejowskiej o 12, natomiast na dalszą część uroczystości zapraszamy na godz. 15 do Zagrody Młynarskiej.

WIELUŃ

6 września. Narodowe Czytanie „Trylogii” w sobotę także w Wieluniu. Biblioteka Miejska zapewnia, że atrakcji nie zabraknie. Będzie wspólne czytanie, konkursy oraz muzyczne niespodzianki:

- Przygotowaliśmy jak co roku mnóstwo atrakcji. Najważniejsza będzie prezentacja wybranych fragmentów Trylogii. Te prezentacje przygotowali członkowie Koła Teatralnego. Wystąpią Ewa Głogowska, Nina Pawlaczyk, nie może zabraknąć Marka Bergera, Bogumiła i Eugeniusz Gońdowie. Będziemy czytać naszym zdaniem te najpiękniejsze fragmenty. Będzie dużo dialogów np. rozmowa Zagłoby z Rochem kowalskim na temat rodzinnych koneksji. Będzie też muzycznie. Zaprosiliśmy do współpracy znany wieluński zespół Tadeusza Nic Nie Rusza. Usłyszymy melodie kojarzone z Trylogią, m.in. posłuchamy motywu z „Pana Wołodyjowskiego”. Tak mówiła w RZW Iwona Podeszwa, dyrektorka placówki. Można zabrać ze sobą dzieła Sienkiewicza, by dostać pamiątkową pieczątkę potwierdzającą udział w tej ogólnopolskiej akcji. Warto też postarać się o strój lub chociażby rekwizyt, który sprawi, że poczujemy się jak w czasach, w których toczy się akcja "Trylogii".

SĘDZIEJOWICE, POW. ŁASKI

7 września, Wójt Gminy Sędziejowice uprzejmie zaprasza na uroczystość patriotyczną z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w najbliższą niedzielę. O godz. 12 odbędzie się Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Grabnie. Następnie korowód przemieści się na cmentarz parafialny w Grabnie, gdzie przed odrestaurowaną mogiłą bohaterów Września 1939 r. z udziałem wojska, straży, władz i mieszkańców odbędzie się apel pamięci z salwą honorową oraz złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Po części oficjalnej na placu OSP w Grabnie odbędzie się koncert pieśni żołnierskiej w wykonaniu zespołów i solistów GOK w Sędziejowicach. Przewidziana jest także grochówka wojskowa.

1 września minęła 75. Rocznica wybuchu II wojny światowej rozpoczęta agresją Niemiec na Polskę. Pierwszymi zaatakowanymi tego dnia o świcie celami był Wieluń oraz Westerplatte. Działania wojenne w pierwszych dniach września nie ominęły sieradzkiego. Szczególnie silne uderzenie wojsk niemieckich przyjęła Armia „Łódź”, której pas działania przebiegał od Uniejowa, na styku z Armią „Poznań” w górę rzek Warty i Widawki, przez miejscowości: Warta, Sieradz, Widawa, Szczerców do Rząsawy, dalej wzdłuż pasa wydm przez Rozprzę do Sulejowa. 2 września 1939 r. bataliony 72 Pułku Piechoty im. D. Czachowskiego z Radomia otrzymały rozkaz wycofania się na pośrednią rubież obrony na Warcie, w rejonie Rychłocice-Konopnica. Następnego dnia oddziały te odpierały liczne ataki artylerii i lotnictwa ze strony oddziałów niemieckich, jednakże wieczorem Niemcom udało się pod Osjakowem przeprawić na drugi brzeg Warty i wysuwając się ku północy, otoczyły broniących się Polaków Wówczas bohaterską śmiercią poległo 55 żołnierzy polskich, których pochowano w zbiorowych mogiłach nad Wartą. 4 września 1939 r. żołnierze 72 Pułku Piechoty i 28 Dywizji Piechoty wycofali się w kierunku na Widawę i obsadzili główną linię obrony Grabno, Józefów, Rogóźno. W dniach 4 i 5 września rozegrała się tam bitwa, podczas której poległo kilkunastu polskich obrońców pochowanych później w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Grabnie.
Na tablicy rozległego nagrobka dotychczas widniało 14 nazwisk poległych żołnierzy. W lipcu br. mogiła została gruntownie odrestaurowana, a listę poległych uzupełniono o dwa kolejne nazwiska, które w porozumieniu z gminą na podstawie posiadanych źródeł ustalił Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi, tj. st. szer. Lenkiewicza oraz strz. Mieczysława Domańskiego. Nazwisko strz. Domańskiego zostało umieszczone na podstawie wniosku jego córki, która w oparciu o uzyskaną informację z portalu www.bohaterowie1939.pl o zapiskach w Księdze pochowanych żołnierzy poległych w II wojnie światowej, w styczniu br. zgłosiła się do Urzędu Gminy w sprawie ustalenia i wskazania miejsca pochówku swojego ojca. W tomie I tego opracowania figuruje: Mieczysław Domański, ur. 1912 r., strzelec 36 pułku piechoty 28 Dywizji Piechoty, poległy 3 września 1939 r. w rejonie Strońska, pochowany w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Grabnie. Tym samym dopełniła się kolejna karta z tragicznych wydarzeń wojennych, a rodzina potwierdziła swój udział w uroczystościach zaplanowanych na 7 września br.

Na odnowionych tablicach znajdują się następujące napisy: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE 72 ARMII „ ŁÓDŹ” POLEGLI W WALCE Z NIEMIECKIM NAJEŹDŹCĄ W DNIACH 4-5 WRZEŚNIA 1939 R. W BITWIE O JÓZEFÓW, PATOKI, ROGÓŹNO (Tablica I)

Ppor. Stefan Baran, kpr Jan Siemianowski, kpr. Jan Sikorski, kpr. Józef Wiśniewski, st. strz. Stanisław Bębenek, st. szer. Lenkiewicz, strz. Mieczysław Domański, strz. Józef Fryderyk, strz. Stanisław Garbarczyk, strz. Jan Gaździejewski, strz. Władysław Gębski, strz. Jan Lenent, strz. Józef Marszałek, strz. Stanisław Nowak, strz. Józef Rumianek, strz. Józef Siczek (tablica II).

Remont mogiły zainicjowany przez wójta gminy Jerzego Kotarskiego był możliwy ze środków budżetu gminy przy znacznym wsparciu finansowym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. W materiale wykorzystano informacje opracowane przez Stanisława Witkowskiego zawarte w folderze pn. „Śladami II wojny światowej – mogiła Bohaterów z 4-5 września 1939 r. w Grabnie” oraz materiały UG. Szczegółowe informacje o programie związanym z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej pn. „Równać Szanse”, realizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sędziejowicach znajdują się w czerwcowym wydaniu Panoramy Łaskiej.

Zebrała: ED

Fot.: organizatorzy eventów

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u