Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradzkie Centrum Kultury zaprasza na piątki z grafiką, poezją i muzyką

Sieradzkie Centrum Kultury zaprasza na piątki z grafiką, poezją i muzyką

wystawa_alicji_krolewicz1Sieradzkie Centrum Kultury zadbało, by mieszkańcom Sieradza i regionu dostarczyć dawkę kultury w najlepszym wydaniu! W najbliższy piątek (20 bm.), w przededniu pierwszego dnia wiosny zaplanowano otwarcie wystawy grafiki Alicji Królikiewicz pt. "11 piętro". O godz. 18 w siedzibie SCK przy ul. Rynek 18.

 

Autorka prezentowanych prac jest młodą sieradzanką. Urodziła się w 1986 roku. Uzyskała tytuł magistra pedagogiki, specjalność Edukacja przez sztukę, na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie prowadziła później zajęcia z rysunku oraz tytuł licencjata na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, specjalność - Techniki teatralne filmowe i telewizyjne. Była organizatorką I edycji ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wideo Punkty Widzenia w Łodzi. Zdobyła II miejsce w V Konkursie na małą formę graficzną dla studentów ASP w Łodzi. Otrzymała także wyróżnienie w VI Ogólnopolskim konkursie malarskim "Triennale z martwą naturą". Jej prace były pokazywane na kilku wystawach zbiorowych między innymi na Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi w 2009 r., a także na wystawie poplenerowej "Powiat sieradzki w malarstwie" w 2014 r. W 2012 r. została uhonorowana nagrodą prezydenta miasta Sieradza za wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne. Poza tym pisze wiersze. Niektóre z nich zostały przełożone na język niemiecki i angielski oraz wydane w różnych czasopismach i antologiach poezji m.in Contemporary writers of Poland. Należy do grupy literackiej Anima.

O wystawie "11 piętro":

"11 piętro" to grafiki wykonane w technikach akwaforty,akwatinty, suchej igły. Są to małe wycinki rozległego miejskiego krajobrazu obserwowanego z 10 i 11 piętra łódzkich wieżowców. Próba zatrzymania pewnej specyficznej atmosfery, wyjątkowego klimatu pofabrycznego miasta a także zapis stanu emocjonalnego, który towarzyszył autorce tych prac w czasie ich tworzenia. Wystawa potrwa do 17 kwietnia.

Kulturalnie będzie także w ostatni piątek marca (27 bm.) w SCI. Tym razem odbędzie się tam wieczór autorski Jerzego Nadratowskiego "Gra pozorów". O godz. 18. Spotkanie połączone będzie z promocją płyty Magdaleny Grzechnik i Krzysztofa Śliwińskiego "Gra w miłość", na której wykorzystano utwory Nadratowskiego. To już kolejny, czternasty wieczór muzyczno-poetycki Jerzego Nadratowskiego, tym razem zatytułowany „Gra pozorów”. Tradycyjnie podczas nastrojowego spotkania autor będzie czytał swoje wiersze w towarzystwie Ewy Karaśkiewicz.

Jerzy Nadratowski urodził się w 1931 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędził na terenach należących obecnie do Białorusi (Puszcza Swisłocka nad Narwią). Dzięki ludzkiej życzliwości uniknął wywózki na Sybir. Do Warszawy wrócił w 1940 r., przeżył w tym mieście czasy okupacji niemieckiej. Po upadku powstania warszawskiego został wywieziony do Niemiec i w 1945 r. wrócił do Polski. Zamieszkał na stałe w Łodzi. Ukończył szkołę średnią, a następnie studia inżynierskie i magisterskie na Politechnice Łódzkiej oraz Politechnice Warszawskiej. Zawodowo pracował w kilku fabrykach przemysłu maszynowego, w szkolnictwie zawodowym i w biurach projektów. Od wielu lat należy do łódzkiej grupy literackiej „Akant”. Wydał prawie dwadzieścia tomików poetyckich. Pisze także teksty piosenek, których ma już ponad dwieście i marzy o nawiązaniu współpracy z kompozytorami i piosenkarzami.

Ewa Karaśkiewicz to znakomita śpiewaczka operowa, która kunsztu śpiewu uczyła się od samej Ady Sari. Pani Ewa była czołową solistką Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, później pracowała w Teatrze Wielkim w Łodzi. Występowała gościnnie w kraju i za granicą w ramach zaproszeń indywidualnych i uczestnicząc w licznych tournee z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi. Od wielu lat pasjonuje się również poezja, należy do grupy literackiej „Akant”.

Podczas spotkania odbędzie się promocja płyty „Gra w miłość”, nagranej przez Magdalenę Grzechnik (wokal) i Krzysztofa Śliwińskiego (pianino elektryczne). Są to muzyczne aranżacje tekstów Jerzego Nadratowskiego. Siewie.tv poleca!

Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u