Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sławek Łuczyński wystawi swoje prace w Zduńskiej Woli!

Sławek Łuczyński wystawi swoje prace w Zduńskiej Woli!

28368_1289944497394_5502409_nNa tej wystawie nie tylko wypada być!!! Na niej po prostu trzeba być! Trzeba ją zobaczyć! Zapowiada się dawka wspaniałej satyry w postaci rysunków najwyższej próby! Najczęściej nawiązujących do codziennych wydarzeń z życia Polaków! To także satyryczny przekaz wydarzeń z pola polityki! Mowa o wernisażu wystawy w najbliższy piątek, 8 maja, godz. 18 w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz przy pl. Wolności 26!

 

Siewie.tv szczególnie poleca wystawę rysunków satyr Sławomira Łuczyńskiego. Wernisaż odbędzie się w Kawiarni Literackiej Zduńskowolskiego Centrum Integracji Ratusz. Sławomir Łuczyński – rysownik satyryk. Rysownik, doceniany w kraju i na świecie jest także współpracownikiem naszego portalu! Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK), od grudnia 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa SPA. Ma na koncie 74 nagrody za rysunek satyryczny w konkursach międzynarodowych oraz 59 nagród w konkursach krajowych. Za działalność artystyczną został wyróżniony przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku przyznał mu Odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 r. Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił go za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. Rok 2014 przyniósł mu Odznakę Ministra Kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jego rysunki publikowane były m.in. przez „Szpilki”, „NIE”, „Twój Dobry Humor”, „Nad Wartą”, „Karuzelę”, „Angorę”, „Wprost”, „Przegląd Tygodniowy”, „Nowe Życie Pabianic”, Magazyn „Sezon”, „Obserwatora” (Londyn), „Głos Florydy”. Jest laureatem nagrody SPAK – „Eryk” 2002 za liczne nagrody zdobyte w konkursach zagranicznych i krajowych (m.in. Satyrykon w Legnicy). Jest pierwszym polskim karykaturzystą, który zdobył 100 nagród w konkursach. W 1997 wraz z Henrykiem Cebulą, Jackiem Frąckiewiczem i Andrzejem Legusem, powołał do życia nieformalną grupę twórczą „Czwórka Bez Sternika”, której wystawa miała miejsce w Muzeum Karykatury w 2002 r..W 2012 r. Krzysztof Dumka zrealizował etiudę animowaną Moje podwórko opartą na pracach Łuczyńskiego.

Warto dodać, że Sławomir Łuczyński w latach 1982–1983 był współpracownikiem podziemnego wydawnictwa „Pro Patria” w Pabianicach, autorem rysunków i linorytów wykonywanych na matrycach białkowych; drukarzem pism podziemnych „CDN”, „Metod”, „Trybuna”, ulotek i plakatów. W 1982 r. był współorganizatorem i uczestnikiem akcji ulotkowych w tramwajach na trasie Pabianice-Łódź i pociągach Sieradz-Łowicz, niszczenia plakatów WRON oraz współorganizatorem akcji umieszczenia na cmentarzu w Pabianicach flagi „S” i tabliczki upamiętniającej ofiary stanu wojennego. W 1983 r. zorganizował przemyt aparatu fotograficznego do Zakładu Karnego w Hrubieszowie, którym Zbigniew Libera zrobił zdjęcia więźniów na spacerniaku. Największą kolekcję jego prac posiada w swoich zbiorach Muzeum Historii Nowoczesnej w Paryżu. Sławomir Łuczyński mieszka i pracuje w Pabianicach. Jego rysunki cechują się charakterystycznym stylem: solidne warsztatowe rzemiosło służy rubasznemu, nieco czarnemu, a nawet makabrycznemu humorowi. Nierzadkie są motywy śmierci, starości i choroby, co nie od razu kojarzy się z satyrą. Łuczyński oswaja horror ostateczności i wyzwala śmiech. Innym gatunkiem uprawianym przez rysownika jest satyra obyczajowa, której celem jest polityka, mechanizmy władzy, codzienność małżeństwa, pijaństwo. W nurcie rysunku Łuczyńskiego są też pozostające w pamięci prace przypominające obrazy surrealistów.

Za działalność artystyczną i opozycyjną S. Łuczyński został wyróżniony:
- przez SPAK małym (2002) i dużym „Erykiem” (2003)
- odznaką Zasłużony Działacz Kultury, 2001.
- medalem łódzkiej „Solidarności” „O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989”, 2001
- wyróżnieniem Ruchu „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013)
- odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014)

Więcej na:
http://siewie.tv/galeria/sluczynski/1217-uczynski-na-kazdy-tydzien,
http://siewie.tv/galeria/sluczynski/234-zwyke-zadupie,
http://siewie.tv/galeria/sluczynski/177-rysunki-na-poziomie.

Siewie.tv poleca szczególnie tę wystawę! A tym, którzy nie będą mogli nań dotrzeć polecamy małą próbkę prac Sławomira Łuczyńskiego poniżej.

ED

Fot. arch. pryw. Sławomira Łuczyńskiego

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u