Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wiele się zmieni, ale stare drzewa zostaną, czyli zduńskowolski park powróci do dawnej świetności

Wiele się zmieni, ale stare drzewa zostaną, czyli zduńskowolski park powróci do dawnej świetności

bedzie_520Zduńska Wola otrzymała 3,5 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na przywrócenie dawnej wartości i wyglądu Parkowi Miejskiemu. Park zostanie zrewaloryzowany do 2018 roku. Przyznanie dotacji ogromnie nas cieszy – mówi prezydent miasta Piotr Niedźwiecki – dzięki niej nasz piękny park, miejsce bardzo popularne wśród zduńskowolan, przywrócimy do dawnej świetności!

 

Celem projektu „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Zduńskiej Woli" jest zachowanie i ochrona istniejących walorów historyczno-kulturowych i przyrodniczych parku oraz doprowadzenie do takich jego przekształceń, aby obiekt mógł służyć w ramach potrzeb społecznych, edukacyjnych i przyrodniczych mieszkańcom miasta Zduńska Wola oraz osobom odwiedzającym to miejsce. A także – w związku z lokalizacją i historycznymi „korzeniami” – był miejscem reprezentacyjnym, świadczącym o tradycji i kulturze miasta.

Park położony jest w centrum miasta (9,57 ha) na obszarze dawnej Jurydyki. Od początku swego istnienia usytuowany był w bezpośrednim sąsiedztwie dworu założyciela Zduńskiej Woli oraz kościoła, stanowiących ważne dominanty w układzie urbanistyczno-przestrzennym miasta. Składa się z dawnego parku dworskiego związanego z zespołem kościoła parafialnego i dworu Złotnickiego (stanowiącego bezpośrednie sąsiedztwo dzisiejszego Urzędu Miasta), położonego na starasowanej skarpie rzeki Pichny, który na przełomie XIX i XX stal się parkiem o charakterze miejskim oraz młodszej części parku założonej w końcu lat osiemdziesiątych XX w. Ze względu na wieloletnie niedoinwestowanie cały park wymaga rewaloryzacji, która przywróci jego dawną świetność, a zarazem przywróci go mieszkańcom miasta.

Przedmiotem, a zarazem celem przewidzianej w projekcie inwestycji będzie: modernizacja i budowa nawierzchni alejek parkowych, wyposażenie w małą architekturę oraz infrastrukturę techniczną – nowe latarnie parkowe i sieć linii zasilających oświetlenie, pielęgnacja i urządzenie zieleni, a także zagospodarowanie wód deszczowych oraz modernizacja zbiorników wodnych na terenie parku. W zabytkowej części parku przewidziano m.in.: zmianę nawierzchni alejek parkowych z kostki betonowej na nawierzchnię z kostki granitowej oraz ulepszonej nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej; ulokowanie okrągłej ławki szczęścia pod okazałym drzewem (pomnikiem przyrody) wraz z kompozycją dopełniających ją roślin dochodzących do linii skarpy; w pobliżu głównego wejścia na teren parku, od strony ul. Kościelnej, został zaprojektowany placyk wejściowy z miejscem do wypoczynku, tablicą informacyjną oraz donicami z roślinami ozdobnymi; remont mostka prowadzącego na wyspę; spójne zagospodarowanie wyspy - wymianę istniejącej nawietrzni na wyżej standardową kostkę z granitu oraz budowę altany stanowiącej miejsce wypoczynku, spotkań, ale także występów i imprez publicznych; modernizację istniejącego ogrodzenia/murka z kamieni granitowych od ul. Kościelnej, znajdującego się wzdłuż zachodniej granicy parku, na ogrodzenie z kamieni zwieńczone ażurowymi, metalowymi przęsłami, uzupełnionym obsadzeniem z żywopłotu; renowację stawów i umocnienie skarp wyspy w pobliżu której przewidziano montaż fontanny pływającej, zakotwiczonej specjalną kotwicą w podłożu z możliwością uruchamiania różnych jej funkcji (wyrzut wody, iluminacja).

W pozostałej część parku, która ma charakter bardziej współczesny prace rewaloryzacyjne obejmą m.in: umieszczenie domku dla łabędzi i kaczek na małym stawie; montaż drewnianych pawilonów wyposażonych w stoły i siedziska na kamiennych posadzkach oraz nasadzenie trawnika rekreacyjnego – jako miejsc przeznaczonych do wypoczynku rodzinnego; od strony rzeki Pichny – domknięcie parku kompozycją roślin o charakterze ogrodów pokazowych (dydaktycznych) z urokliwymi kolekcjami roślin cebulowych i traw; budowę nowo zaprojektowanych odcinków alejek o ulepszonej nawierzchni mineralnej – „scalających” kompozycyjnie południową część parku z częścią zabytkową; montaż pergoli drewnianej, a także zieleni osłonowej przy placu zabaw, która podzieli go na strefy przeznaczone dla dzieci starszych, młodszych i najmłodszych; montaż toalety publicznej z dwiema kabinami (męska i damska), z przystosowaniem dla osoby niepełnosprawnej i przewijakiem dla niemowląt.

Na terenie całego parku przewidziano modernizację oświetlenia (nowe formy lamp parkowych oraz nowoprojektowane punkty świetlne) i wyposażenie miejsc parkowego wypoczynku biernego w ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Cały teren będzie zabezpieczony na oddziaływanie wód opadowych, które będą odpowiednio zagospodarowane w kierunku nawodnienia terenów zieleni, a ich nadmiar po oczyszczeniu będzie zasilał system parkowych stawów.

Mika S

Fot. zdunskawola.pl

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u