Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kolejny protest w Błaszkach. Szkoły do likwidacji?

Kolejny protest w Błaszkach. Szkoły do likwidacji?

gruszczyceDziś (22 bm.) na godz. 14 rodzice dzieci uczęszczających do szkół w gminie Błaszki mają rozpocząć protest przed siedzibą władz miasta i gminy. Powodem akcji protestacyjnej jest zamysł włodarzy likwidacji dwóch lub nawet pięciu (?) szkół podstawowych. Gmina plany opiera na wynikach audytu w tej sprawie, jaki zlecono firmie zewnętrznej.

 

Diagnoza audytu jest dla burmistrza Karola Rajewskiego wymowna, ale i bolesna. Jego zdaniem nad sprawą trzeba się szczególnie pochylić. Jan Zięba z Instytutu Zarządzania w Edukacji Vulcan sp.z o.o przestawił wyniki kontroli finansowo-organizacyjnej oświaty w gminie Błaszki na ostatniej sesji 15 stycznia. Audyt potwierdził, że szkoły podstawowe w gminie Błaszki zorganizowane są w sposób wyjątkowo kosztowny. Gmina Błaszki prowadzi 8 szkół podstawowych oraz 3 gimnazja. Gmina Błaszki należy do 10 procent gmin miejsko-wiejskich z liczbą mieszkańców, w których szkół podstawowych jest najwięcej. Na tle podobnych samorządów, średnia wielkość szkoły podstawowej w gminie Błaszki jest ekstremalnie mała. Natomiast Szkoła Podstawowa w Błaszkach jest szkołą bardzo dużą, zaś średnia wielkość pozostałych szkół podstawowych w gminie Błaszki jest niespotykanie niska. Bardzo małe oddziały w szkołach podstawowych oznaczają, niestety, wysokie koszty organizacji oświaty. Gmina Błaszki należy do 10 procent samorządów grupy porównawczej, w których organizacja szkół podstawowych jest najdroższa. Wielkości szkół podstawowych bardzo różnią się pomiędzy sobą. W największej Szkole Podstawowej w Błaszkach uczy się niemal połowa wszystkich uczniów szkół pod-stawowych, a w najmniejszej Szkole Podstawowej w Łubnej Jakusy jest zaledwie 25 uczniów (według arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2015/16). Oddziały w szkołach podstawowych są bardzo małe. W Szkole Podstawowej w Łubnej Jakusy odział klasy trzeciej jest... dwuosobowy. Średnia wielkość oddziału w tej szkole to pięciu uczniów. W oddziałach szkół w Domaniewie i we Włocinie uczy się średnio około 7 uczniów. Wydatki na Oświatę i Wychowanie w Gminie Błaszki to 20 631 619,00 zł. Alarmujące jest to, że wydatki te już przekraczają 50,5% całego budżetu i ciągle wzrastają. W dużym skrócie Gmina i Miasto Błaszki do oświaty dopłaca już ponad 8 milionów złotych! 15 stycznia zapoczątkowano trudną i bolesną debatę na temat reformy organizacyjnej i finansowej oświaty w gminie Błaszki, która niestety jest konieczna.

Zdaniem przedstawicieli organizatorów akcji protestacyjnej, zamierzenia burmistrza już są niepokojące. Danuta Bączyńska ze Stowarzyszenia Zrównoważony Rozwój Geotermia w Polsce im. Św. Królowej Jadwigi uważa, że każda strona ma swoje racje. Rodzice dzieci uczęszczających do mających ulec likwidacji szkół nie chcą się zgodzić na dojazdy poza rodzinne wsie. Wiąże się to - jej zdaniem - z wyrwaniem dzieci z ich środowiska lokalnego, narażeniem na zły wpływ starszej młodzieży. Do swoich racji chcą przekonać włodarzy i radnych. Nie wykluczają także blokady drogi w centrum Błaszek. Protest ma potrwać do godz. 16. Kierowcy muszą liczyć się w tym czasie z utrudnieniami na drodze. Do sprawy powrócimy wkrótce.

Mika S

Podobne:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/4581-protest-w-baszkach-nie-chc-elektrowni-wiatrowych-wiatowodow-sekretarza-jacka-walczaka
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/4706-burmistrz-baszki-odnios-si-do-petycji-protestujcych-przed-miesicem-mieszkacow-gminy

Fot. szkoła w Gruszczycach

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u