Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Tężnia w kształcie truskawki w Buczku? Już w 2018 roku!

Tężnia w kształcie truskawki w Buczku? Już w 2018 roku!

gmina-buczek-700x325Bronisławowi Węglewskiemu, wójtowi gminy Buczek w powiecie łaskim nie brakuje pomysłów! Ten najnowszy jest zaskakujący! Uniejów ma swoje termy, a Buczek będzie miał... tężnię solankową, która kształtem ma przypominać truskawkę!. I to już w przyszłym roku! To inwestycja z myślą przede wszystkim o mieszkańcach oraz odwiedzających gminę podczas Krajowego Święta Truskawki!

 

Znane są najnowsze pomysły wójta Bronisława Węglewskiego i inwestycje, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie gminy. W przyszłym roku Buczek będzie miał blisko 5,8 mln zł. Za te pieniądze wdrożony będzie system e-usług, przebudowana zostanie ul. Wschodnia i Spokojna w Buczku, a także droga Malenia-Grzeszyn. Gmina Buczek „dorzuci” również powiatowi łaskiemu na przebudowę drogi Grzeszyn-Gucin. Przebudowany i rozbudowany zostanie budynek OSP w Woli Buczkowskiej. Stołówka w SP w Buczku zyska piece indukcyjne. W gminie powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne. Rozbudowany zostanie również Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Buczku. Jednak największym hitem w 2018 roku będzie budowa targowiska „Mój Rynek”, na którym stanie tężnia solankowa. A ponieważ gmina słynie z truskawki, to obiekt kształtem ma przypominać właśnie ten owoc!

– Chciałem jakoś upiększyć centrum Buczku i zrobić coś dla ludzi. Pomyślałem, że tężnia solankowa będzie wyglądać ładnie i dodatkowo skorzystają z niej mieszkańcy. Niestety, nie udało jej się zamówić w kolorze czerwonym. Dlatego wieczorem będzie podświetlana na czerwono, żeby przypominać truskawkę – mówi Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek.

Zasada działania tężni jest bardzo prosta. Cały sekret kryje się w jej specyficznej konstrukcji, a celem całego procesu jest uzyskanie co najmniej 16 proc. roztworu NaCl w wodzie. Solanka ulega zagęszczeniu gdy spływa po tarninie i rozbija się o poszczególne jej gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Odznacza się ona szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Strugi solanki ściekają po gałązkach tarniny, na których „rozbijają się” na tworząc leczniczy aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 metrów, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny.

KaMi S

źródło:mojlask.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZmyślna blondynka

Wśród gazetowych ogłoszeń, w dziale praca ukazał anons, że policja poszukuje ludzi do pracy.
Zgłosiły się trzy blondynki. Stanowisko było jedno, więc postanowiono więc wybrać w drodze małego testu kobietę najinteligentniejszą.
- Proszę bardzo, tu mamy dla pani zdjęcie z profilu tego osobnika. Proszę powiedzieć nam jak najwięcej o nim. Co się pani nasuwa, jakieś spostrzeżenia?
- Jezu! On ma tylko jedno ucho!
Kandydatce podziękowano. Druga otrzymała takie samo polecenie.
Odpowiedź też była taka sama: Jezu! On ma tylko jedno ucho!
Poproszono zatem trzecią kandydatkę.
Proszę bardzo, tu mamy dla pani zdjęcie z profilu pewnego osobnika. Proszę powiedzieć nam o nim jak najwięcej. Co pani może powiedzieć o tej osobie na podstawie zdjęcia.
- Ten człowiek nosi szkła kontaktowe. Policjanci z komisji spojrzeli na panią zadziwieni. Sprawdzono w dokumentach: rzeczywiście mężczyzna nosi szkła kontaktowe!.
- No wspaniale! Gratulujemy! Jest pani przyjęta. Ale proszę powiedzieć, jak pani to wydedukowała?
- To proste. Ten człowiek nosi szkła kontaktowe, bo nie może nosić okularów.
- Dlaczego?
- No jak to dlaczego? Przecież on ma tylko jedno ucho!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u